Njemački državni vrh u petak je u reakcijama na smrt britanske kraljice Elizabete II. ukazivao na njezine zasluge u pomirenju dvaju naroda nakon Drugog svjetskog rata.
POGLEDAJTE VIDEO:
„Žalimo za kraljicom Elizabetom II. Ona je i u Njemačkoj bila uzor i inspiracija za milijune. Njezino zalaganje za njemačko-britansko pomirenje nakon užasa Drugog svjetskog rata ostat će zapamćeni zauvijek“, priopćio je njemački kancelar Olaf Scholz.
Njemački predsjednik Frank Walter Steinmeier je u knjigu žalosti izloženu u prostorijama veleposlanstva Velike Britanije u Berlinu također ukazao na zasluge Elizabete II. U procesu poslijeratnog pomirenja Njemačke i Velike Britanije.
Steinmeier je ukazao i na kraljičinu ulogu u stvaranju novije povijesti, ne samo Velike Britanije nego i čitavog svijeta.
„Kraljica Elizabeta je označila čitavo jedno stoljeće: njezin prirodni autoritet, njezino ogromno iskustvo i njezina uzorna savjesnost će nam ostati u živom sjećanju“, napisao je Steinmeier.
„Elizabeta II. je gotovo čitavo stoljeće bila izvor snage i sigurnosti za svoju zemlju“, poručila je Baerbock preko Twittera.
Od četvrtka navečer građani Berlina ispred britanskog veleposlanstva ostavljaju cvijeće i pale svijeće. Prema odluci berlinske gradske uprave, Senata, Brandenburška vrata će u petak uvečer u čast Elizabete II. biti osvijetljena u bojama britanske zastave.
„Činjenica da ćemo ovako izraziti svoje suosjećanje s britanskim narodom odgovara trenutnom raspoloženju Berlinčana“, rekla je gradonačelnica Berlina Franziska Giffey.
„Njezin stil vladanja ju je učinio nositeljem identiteta i konstantom u našim životima“, rekao je Friedrich Merz na rubu konvencije CDU-a u Hannoveru.
U petak su se oglasili i brojni pripadnici njemačkih plemićkih obitelji među kojima je kraljica Elizabeta II., koja i sam potječe iz njemačke plemićke loze Hannover i Sachsen-Coburg i Gotha, imala mnoge rođake. Dinastija Windsor je tijekom Prvog svjetskog rata promijenila svoje ime iz Sachsen-Coburg i Gotha u Windsor.