Hrvat Dick Polich (83) lani je američkoj tvornici preoteo posao lijevanja zlatnih statua. Treba im otprilike tri mjeseca kako bi se pripremili za dodjelu Oscara.
- Sa svojih 75 zaposlenika dogovaram kako ćemo odraditi sav posao jer, osim Oscara, radimo, u suradnji s umjetnicima, biste, kipove i instalacije, tako da mi Oscari nisu najvažniji - pohvalio se Polich.
Na odlazak u mirovinu ni ne pomišlja. Njegovi roditelji u SAD su se doselili dvadesetih godina prošlog stoljeća iz Zlobina, nedaleko od Bakra, a arhitekt se ponosi hrvatskim djedom i bakom, koji su ga odgajali u Chicagu.
- Stigli su k mojim roditeljima prije mojeg rođenja. U našem su susjedstvu živjeli brojni doseljenici iz Hrvatske. Nažalost, materinji jezik više ne govorim dobro, tek tu i tamo sjetim se kako se kaže neka riječ. Zadnji put razgovarao sam na hrvatskom s majkom prije 16 godina - kaže Dick.
Hrvatsku je posljednji put posjetio prije 20 godina sa suprugom Cathy Kuttner, no tvrdi da među Polićima koji su ostali živjeti u Bakarskom zaljevu još ima rođaka. Kad mu je brat poginuo u bitki na Pacifiku tijekom 2. svjetskog rata, Dick je počeo trenirati nogomet. Dobio je sportsku stipendiju i upisao studij ekonomije na Yaleu.
Tri godine je služio u američkoj mornarici. Nakon što je odustao od vojne karijere, diplomirao je arhitekturu na Harvardu. Ubrzo se zaposlio i postao šef u tvornici koja je proizvodila oružje za vojsku, no tek kad je otvorio ljevaonicu u New Yorku.
Dva Oscara u kolekciji čuva producent Branko Lustig (84). Dobio ga je za ‘Schindlerovu listu’ i ‘Gladijator’. Prvi Hrvat koji je dobio tu nagradu bio je Dušan Vukotić 1962. za animirani film ‘Surogat’.