Ovogodišnja Nagrada Fric, kojom se bira najbolje prozno djelo objavljeno od srpnja 2020. do srpnja 2021., prvotno objavljeno kod hrvatskog nakladnika, na jeziku za koji nije potreban prijevod, zbog čega nagrada nije usko nacionalno, nego i regionalno usmjerena, prva je njezina svečana obljetnica - petogodišnjica.
Dakako, to je prigoda da se nagradi i njezinim dosadašnjim dobitnicima stvori nekakav ozbiljniji kontekst - značenja, utjecaja, pogrešaka i pogodaka, za što će svakako biti prigode nakon što početkom sljedeće godine saznamo tko će među 14 za sada odabranih autora i njihovih djela biti peti dobitnik Nagrade Fric, vlasnik Žiroskopa, novčanog iznosa od 75.000 kuna i titule laureata. Odnosno, tko će zaokružiti petorku u kojoj već čekaju Damir Karakaš, Jurica Pavičić, Darko Cvijetić i Marko Gregur.
Kratki roman “Morpho amathonte” Nade Topić svojevrsna je iznimka u kontekstu domaćeg romanopisanja, zbog svog prostornog, ali i stilskog odmaka. Autorica je pjesnikinja koja svoj prvi roman gradi izmjenama pripovjednih glasova, fragmentima povezanim naslovnim motivom rijetke vrste leptira. Dominiraju osobne priče ispisane poetskim jezikom, ispod kojeg itekako čitamo natruhe zbilje - nasilja, patrijarhalizma, migracija... Tema identiteta koju vidim dominantnom u recentnoj produkciji prispodobljena je ovdje upravo krhkošću naslovnog simbola, još dovoljno jakog za preživljavanje. Posebnost romana iskazuje se u metaforičnom i poetičnom stilu kojim autorica piše o teškim životnim situacijama, bez suvišne deskripcije, pa i fabule. U autofikcionalnoj prozi, odnosno romanu Nore Verde “Moja dota” vrlo se jasno propituje pitanje identiteta, rodnog i klasnog.
Smještanje radnje na otok na kojem pripovjedačica provodi ljeto u društvu svoje bake omogućuje uspostavljanje distance, odmaknutosti, zaustavljenosti i izoliranosti, a u jezičnom smislu otvara prostor za ulazak dijalekta. Pripovijedajući o vlastitom djetinjstvu i mladosti, obilježenim fizički i emotivno distanciranom majkom, tradicionalno konzervativnom sredinom, zatiranjem svake različitosti, sve se snažnije uspostavlja osjećaj nepripadnosti i odbačenosti, što se sazrijevanjem pripovjedačice uobličava u jasno naglašen problem klasne pripadnosti, kao i rodnog identiteta. Začudan je to i uspješan spoj intimističke priče i aktivizma, tople i na početku infantilnim glasom ispričane priče o djevojčici koja živi - svojim, ali i tuđim izborom - u vlastitom svijetu mašte...
Proglašenje finalista užeg izbora Nagrade Fric bit će u četvrtak, 25. studenog na Pulskom sajmu knjige.