Ivo Robić jedini je hrvatski pjevač sa svjetskom karijerom. Dok su se Istok i Zapad gledali kao pas i mačka, bez problema je preskočio hladnoratovske ideološke barijere te osvojio čak i američke top liste.
Mister Morgen, kako su ga zvali po istoimenom hitu, 1959. progurao je njemački jezik na američku i britansku hit paradu. Njemačkim glazbenicima opterećenima mračnim naslijeđem Drugog svjetskog rata sve što je gastarbajter Robić napravio izgledalo je kao nemoguća misija. Kraftwerkov “Autobahn“ osvojio je SAD i Englesku 15-ak godina poslije Mister Morgena, a tek 1980-ih probili su se Trio s “Da Da Da“ i Nena s “99 Luftballons“.
Početkom 60-ih Robić je surađivao s hamburškim kompozitorom Bertom Kämpfertom koji je radio na povratničkom albumu Tonyja Sheridana.
Upravo ga je naš pjevač nagovorio da 1961. kao prateći bend angažira tada još anonimnu liverpulsku grupu mladih glazbenika. Na Sheridanovu albumu “My Bonnie” svirali su The Beatles. Ta je ploča, zahvaljujući Robiću, bila prva komercijalna snimka grupe koja je poslije pokorila svijet.
Zagrebački kompozitor i dugogodišnji prijatelj Ive Robića Stjepan Mihaljinec posvjedočio je o njegovoj veličini kroz priču o evergreenu “Strangers In The Night” na kojem je Frank Sinatra zaradio milijune dolara. Kämpfert je često prelistavao Robićeve kajdanke i svidjela mu se melodija pjesme “Ova splitska noć”. S obzirom na to da ju je odbio žiri festivala u Splitu, Robić više za nju nije bio zainteresiran i prodao ju je Kämpfertu. Herb Rehbein nadopisao je melodiju i pjesmu nazvao “Fremden in der Nacht”. Robić nikad nije potpisan kao koautor svjetskog hita, pa su sva prava ostala Kämpfertu.
‘Tata, kupi mi auto’ sa Zdenkom Vučković otpjevao je 1958. godine, a ‘59. s pjesmom “Morgen” na američkoj top listi pretekao je Nat King Colea, Paula Anku, Franka Sinatru i Elvisa Presleya. Supruga Marta bila mu je desna ruka, a u braku su bili 54 godine.