Charles Philip Arthur George, princ od Walesa i grof od Chestera, vojvoda od Cornwalla, vojvoda od Rothesaya, grof od Carricka i barun Renfrewa, gospodar otoka, te princ i veliki upravitelj Škotske - to je puno ime s titulama novog kralja Charlesa III.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prvo je dijete kraljice Elizabete II. i princa Philipa, vojvode od Edinburgha. Danas slavi 75. rođendan, a nakon smrti svoje majke 8. rujna, Charles ju je naslijedio na mjestu kralja Ujedinjenog Kraljevstva i ostalih kraljevstava Commonwealtha.
Posao nasljednik s tri godine
Charles je rođen u Buckinghamskoj palači u Londonu. Imao je samo tri godine kada je postao nasljednik jer je njegova majka stupila na prijestolje kao kraljica, nakon smrti svog oca, kralja Georgea VI. Njegov otac princ Philip bio je vrlo strog i Charlesa je podvrgavao spartanskom odgoju i školovanju. Prije 30-ak godina Charles je pristao da njegovi prijatelji pričaju o njegovoj mladosti, pa se tako saznalo da ga je njegov otac često omalovažavao i kritizirao za svaku slabost koju bi dječak pokazao.
'Bez zagrljaja i poljubaca'
Princ Philip i sam je imao tešku mladost, pa je Charlesa odgajao u istom stilu i želio da očvrsne. U knjizi biografa Jonathana Dimblebyja Charles je opisao sebe kao usamljenog dječaka koji je rijetko viđao roditelje jer ga je otac već s 12 godina poslao u strogi internat u kojem je dio djetinjstva proveo i sam princ Philip. Svjedoci kažu da se otuđenost od roditelja najbolje vidjela 1954. kada su se kraljica i princ Philip nakon šest mjeseci putovanja vratili kući. Pozdravili su 5-godišnjeg Charlesa i 3-godišnju Anne rukovanjem, bez zagrljaja i poljubaca.
Nakon što je pohađao škole u Londonu, Hampshireu i Škotskoj, Charles je 1967. godine upisao Trinity College u Cambridgeu. Ondje je 1971. stekao diplomu iz umjetnosti, prvu koju je ikad stekao neki budući kralj. Također je proveo semestar u Aberystwythu, na Sveučilišnom koledžu Walesa, prema želji njegove majke, kraljice Elizabete II., da nauči velški i pripremi se da postane princ od Walesa. To se i dogodilo 1. srpnja 1969. u dvorcu Caernarvon. Nakon toga pohađao je Royal Air Force College i postao odličan letač, a zatim je otišao i u mornaricu kao i njegov otac.
Dugo se opirao spoznaju da će biti kralj
Pohađao je Royal Naval College u Dartmouth, a od 1971. do 1976. bio je na dužnosti u Kraljevskoj mornarici. Kad je shvatio da će jednog dana biti kralj, rekao je da se toj spoznaji dugo opirao.
- Mislim da je to nešto što vam sine s najstrašnijim neumoljivim osjećajem... i polako dobivate ideju da imate određenu dužnost i odgovornost - rekao je.
Iako ga u javnosti nikad nisu uzimali za ozbiljno, današnji , kako smatraju upućeni, vrlo se temeljito pripremao za preuzimanje krune. Jedan od najboljih uvida koji su novinari mogli dobiti u život i osobnost Charlesa III. bio je poziv da se s njim druže u Dumfries Houseu, njegovom domu u blizini Glasgowa u Škotskoj, prije četiri godine.
Oduvijek brinuo o ekološkim pitanjima
Novinar CNN-a Max Foster nije skrivao oduševljenje svime što je vidio u dva dana koliko je proveo prateći tada još princa Charlesa koji im je pokazao imanje, ali i provodio s njima neobavezno vrijeme uz zabavi uz gajde.
- Ovo je mjesto koje spaja sve do čega drži budući kralj - sve njegove najveće strasti i ciljeve - od glazbe i zaštite rijetkih pasmina, podučavanja mladih koji nemaju novaca za školovanje, do organskog uzgoja.
O svemu tome Charles je vodio brigu i tražio da mu se svakog petka šalje detaljni izvještaj, bez obzira na kojem kraju svijeta bio.
- To se vidjelo od prvog dana. Oduvijek je brinuo o društvenim i ekološkim pitanjima. Učinio je mnogo, a sve zato što je najdugovječniji prijestolonasljednik i mogao se tim pitanjima temeljito posvetiti - rekao je Kenneth Dunsmuir, voditelj Fondacije.
Nazivali ga eko-ratnikom
Charles je često u svojim istupima pokazivao strast prema pitanjima ekologije pa su ga čak optuživali da se počeo petljati u politiku što nije posao članova kraljevske obitelji, te da time ugrožava ustavnu monarhiju. Ipak, o klimatskim promjenama počeo je govoriti još davne 1968., a ostao je vjeran svojoj borbi sve do danas jer je žestoki zagovornik Pariškog sporazuma o klimi iz 2015. Razgovarao je o tome i s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom koji je zastupao dijametralno suprotne stavove i namjeravao povući SAD iz tog programa.
Na Svjetskom ekonomskom forumu 2020. u Davosu u Švicarskoj, Charles je održao govor kojim je prisutnima uputio izravnu poruku.
- Želimo li ući u povijest kao ljudi koji nisu učinili ništa da na vrijeme vrate svijet s ruba propasti u ravnotežu? Ja to ne želim. Ne možemo nastaviti ovako, da svaki mjesec obaramo još jedan temperaturni rekord. Ako ništa ne promijenimo, proizvodnja hrane i uzgoj bit će jako težak - rekao je.
No, Charles je svjestan da kraljevska kruna nosi i mnoga ograničenja, i teško je da će ubuduće moći pokazivati svoj karakter i stavove. Njegova pokojna majka baš nikad se nije dovela u situaciju da bilo kakvom gestom, a kamoli riječju izrazi svoje mišljenje o bilo kakvim političkim pitanjima.
- Ideja da ću nastaviti na potpuno isti način, ako budem jednog dana kralj, je potpuna besmislica jer biti princ ili biti kralj su dvije potpuno različite stvari. Kad postanem kralj, neću nastaviti sa svojom kampanjom. Nisam toliko glup - rekao je.
Camilla velika podrška
Charles je cijeli život proveo pripremajući se da bude suveren. Istovremeno, William nikad nije žurio preuzeti krunu i gradio svoj imidž u javnosti kao princ i otac dvoje djece, pouzdani suprug u postojanom braku.
- Charles i William zbližili su se osobno i poslovno kada je princ Harry napustio svoje kraljevske dužnosti 2020. Odnos između novog kralja i njegovog nasljednika sada će biti ključan za buduću stabilnost monarhije, kao i dinamika između novog kralja i njegove suprug -, piše Fox i zaključuje da mu je Camilla velika podrška.