To je to što me zanima!

I danas se pamte: Oni su prve velike zvijezde Hollywooda...

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Bili su zavodnici bez premca, a njihove izvedbe još inspiriraju generacije glumaca. Veličine poput Johna Waynea, H. Bogarta i drugih uistinu su legende Hollywooda
Vidi originalni članak

U doba kad je 'žario i palio' Clarka Gablea (1901. – 1960.) zvali su kraljem Hollywooda. Bio je disleksičan i nikad nije dozvoljavao da ga fotografiraju dok je na setu ponavljao tekst kako njegov imidž mačo muškarca ne bi pao u vodu jer ne zna čitati. 

- Cijela priča sa statusom kralja je sra... Ja jedem spavam i idem na zahod kao i svi drugi. Ne obasjava me neko posebno svjetlo zbog kojeg sam zvijezda. Jednostavno sam se našao na pravom mjestu u pravo vrijeme - rekao je Gable. Nije bilo ljepotice koju nije uspio šarmirati, pa se stoga ženio pet puta. 

- Da sam spavao sa svakim komadom koja je htjela poći u krevet sa mnom, ne bih imao vremena za ribolov - izjavio je.

Američki filmski institut (AFI) stavio ga je na sedmo mjesto ljestvice najboljih muških glumaca svih vremena. Najpoznatija je njegova uloga ona Rhetta Butlera u filmu 'Zameo ih vjetar'. Nominiran je za Oscara tri puta, a nagradu je dobio 1934. za ulogu u filmu 'Dogodilo se jedne noći'. Zlatni kipić poklonio je dječaku koji mu se divio napomenuvši kako je važno da je osvojio Oscara, a ne to posjeduje li kipić. Dječak je nakon Gableove smrti Oscara vratio njegovoj obitelji.

- Da sam spavao sa svakim komadom koja je htjela poći u krevet sa mnom, ne bih imao vremena za ribolov - C. Gable

Najviše je volio raditi s Joan Crawford koja mu je filmska partnerica bila čak osam puta, Myrna Loy sedam, a Jean Harlow šest puta. Greta Garbo nije mu bila draga, smatrao ju je umišljenim snobom.  Preminuo je od srčanog udara svega deseta dana nakon što se isto dogodilo njegovu najboljem prijatelju Wardu Bondu.

Broj jedan

Prvi na AFI-jevoj listi najboljih glumaca svih vremena je Humphrey Bogart (1899. – 1957.). Najbolje njegove uloge su one u filmovima 'Malteški sokol', 'Casablanca' te 'Afrička kraljica' koji mu je 1951. donio Oscara. U 30-godišnjoj karijeri glumio je u 80 filmova, a u većini njih glumio je cinika koji na kraju filma pokaže da ima i plemenitu stranu. 

- Gluma je kao i seks; ili se njome baviš i ne pričaš o tome ili pak samo pričaš o njoj, a ne ponude ti ni jednu ulogu. Ljudi koji previše pričaju o jednom kao i o drugom jako su mi sumnjivi - rekao je Bogart koji je sebe jednom opisao kao glumca koji je snimio više loših filmova od ikoga tko se bavio istim poslom kao i on. 

- Gluma je kao i seks; ili se njome baviš i ne pričaš o tome ili pak samo pričaš o njoj, a ne ponude ti ni jednu ulogu - H. Bogart

Cary Grant (1904. – 1986.) za Oscara je nominiran dva puta no ni jednom ga nije osvojio. Akademija mu je dodijelila počasnu nagradu za glumačko umijeće i rad tijekom kojeg se prema kolegama odnosio s puno poštovanja i ljubaznosti. 'Samo anđeli imaju krila', 'Sjever, sjeverozapad' samo su neki filmovi iz Grantova opusa koji se sastoji od ukupno 73 filmska uratka. Glumio je uglavnom u romantičnim komedijama i to zgodnog samca. Na AFI-jevoj ljestvici najboljih glumaca svih vremena zauzeo je drugo mjesto. 

- Jedina dobra stvar u vezi glume je to što ne morate dizati teške predmete. Kritičari me često optužuju da u filmu glumim sebe samog. Bili bi puno blaži kad bi znali koliko je to zapravo teško - rekao je Grant koji se ženio pet puta i bio beznadno zaljubljen u Sophiju Loren. 

Prvi crnac koji je dobio Oscara

Prvi crnac u povijesti koji je osvojio Oscara u kategoriji za najboljeg glumca je Sidney Poitier (83). Zlatni kipić dobio je za ulogu u filmu 'Lilies of the Field'. Dobio je počasnu nagradu Akademije 2001. za doprinos američkoj kinematografiji. 

Tijekom 1967. snimio je tri filma, 'To Sir, With Love', 'In the Heat of the Night' te 'Guess Who's Comming to Dinner' koji su od publike, ali i kritičara dobili samo pohvale. Od Baracka Obame 2009. je dobio Predsjedničku medalju slobode. Ženio se dva puta.

- Svi patimo zbog pretpostavke da u osobi koju volimo postoji savršenstvo - tvrdi Poitier.

Uz njih je Hollywood plesao

Povijest plesa u filmovima počela je s Fredom, rečenica je velikana filmskog plesa Genea Kellyja. 

Fred Astair (1899. – 1987.) peti je na AFI-jevoj listi najboljih glumaca svih vremena, a svojim je umijećem plesa utjecao na mnoge poznate plesače i koreografe. Plesao je s Joan Crawford 1933. u filmu 'Dancing Lady' i to je bio njegov debi u Hollywoodu. Najpoznatija Astaireova filmska partnerica bila je Ginger Rogers s kojom je plesao čak u 10 filmova. 

- On njoj daje stila, a ona njemu seks - rekla je Katherine Hepburn o slavnom paru koji nikad nije potvrdio vezu izvan filma. 

Astaire je za Oscara nominiran samo jednom, i to za glavnu mušku ulogu u filmu 'The Towering Inferno' u kojem je plesao s Jennifer Jones. 

Gene Kelly (1912. – 1996.) proslavio se plešući s Judy Garland u filmu 'For me and My Gal' 1942., a neki od njegovih najpoznatijih filmova su 'Amerikanac u Parizu' i 'Ples na kiši'. Plesao je u 47 filmova.

- Ako je Fred Astair Cary Grant plesa, ja sam Marlon Brando. Fred zastupa aristokraciju, a ja radničku klasu - rekao je jednom Kelly koji je u mnogo navrata isticao kako se uopće nije htio baviti plesom, već mu se karijera jednostavno dogodila, a nije je odbio jer mu je bilo lijepo. 

Rekao je tako puno bez ijedne riječi

Zvijezda nijemog filma, redatelj, scenarist i glazbenik, Charlie Chaplin (1889. - 1977.) jedan je od najkreativnijih i najutjecajnijih osoba u eri nijemog filma. Tijekom karijere duge 65 godina Chaplin se proslavio filmovima kao što su 'Veliki diktator', 'Zlatna groznica' te brojnim drugima. 

- Riječi su jako jeftine. Najveća stvar koju možete izreći je 'slon'. Sve što meni treba da snimim komediju su park, policajac i lijepa djevojka - rekao je Chaplin.

Glavni mu je lik bio lutalica koji je zapravo bio džentlmen otmjenog držanja. Zaštitni znak  su mu bili brkovi oblikovani na poseban način te uski kaput, prevelike hlače i cipele, polucilindar i bambusov štap. 

- Riječi su jako jeftine. Najveća stvar koju možete izreći je 'slon' - C. Chaplin

Zbog velike uloge u razvoju filma i tehnike dobio je dvije počasne nagrade Akademije, a 1973. dobijo je Oscara za film 'Limelight'. Iako je film snimio 1952., čekao je 20 godina da dobije nagradu jer ga zbog političkih problema u kojima se našao nisu emitirali. 

Na AFI-jevoj listi najboljih glumaca svih vremena Chaplin je zauzeo deseto mjesto. Kritičar George Bernard Shaw nazvao ga je jedinim genijem u svijetu filma. U usporedbi s njime, Buster Keaton i Herold Lloyd, koji su također glumili u nijemim filmovima, postali su manje važni. 

Uz to što je bio veliki umjetnik, Chaplin je volio žene. U braku je bio četiri puta, a povezivalo ga se s još petnaestak ljepotica njegova vremena. Neke je upoznao na filmskom setu, a neke su mu 'zapele za oko' u slobodno vrijeme. Iz veza i brakova, Chaplin ima ukupno 12-ero djece. 

Raskrinkali ih autori biografija

Laurence Olivier (1907. – 1989.) ženio se tri puta i sve su mu supruge bile glumice. Jill Esmond, Vivien Leigh i Joan Plowright bile su sretnice koje su s Olivierom provele nekoliko desetljeća života. 

- Vivien i ja bili smo poput brata i sestre, baš onako kako je njoj odgovaralo. Na sreću, povremeno je bilo dopušteno da počinimo incest - rekao je Olivier o braku s manično depresivnom Leigh.

Autori nekoliko biografija objavljenih nakon njegove smrti pisali su da je Olivier bio biseksualac te da je dulje vrijeme održavao vezu s Dannyjem Kayjem. Vezu s Kayjem opovrgnula je glumčeva udovica Joan Plowright, no tvrdnje da je bio biseksualac nije negirala. 

Za Oscara je nominiran čak 13 puta, no osvojio ga je samo jednom, 1948. za ulogu u 'Hamletu' koju je odbio Marlon Brando. Dva puta je dobio počasnu nagradu Akademije. Glumio je u 60 filmova od kojih su najpoznatiji 'Dječaci iz Brazila', 'Rebecca', 'Mačka na vrućem limenom krovu' te brojni drugi.

 - Kad sam na filmu glumio pijanca morao sam ostati trijezan jer pijan nisam znao odglumiti pijanog - R. Burton

Za Oscara je nominiran sedam puta no ni jednom ga nije osvojio. Najbolje je zapamćen ostao po turbulentnoj vezi s Elizabeth Taylor (78) koja je medijima i javnosti oduvijek bila jako zanimljiva. Najzamjećenije filmske uloge Richarda Burtona (1925. – 1984.) su one u 'Cleopatri', filmu  'The V.I.P.s', 'Becket' te u 'Tko se boji Virginije Wolf?', filmu u kojem je glumio s E. Taylor. Taj su film kritičari prozvali realnim prikazom njihova odnosa, budući da u filmu oboje puno piju i svađaju se. 

- Kad sam na filmu glumio pijanca morao sam ostati trijezan jer pijan nisam znao odglumiti pijanog. Kad bolje razmislim, teško mi se sjetiti zanimljivog čovjeka koji ne pije. Iskreno, sviđa mi se imidž genijalca, pijanice i ženskaroša koji me prati. To su sve privlačne karakteristike - rekao je Burton koji je cijeli život odbijao ići na liječenje od alkohola, a pio je tri litre votke dnevno i popušio tri do pet kutija cigareta. 

U intervjuu s prijateljem Davidom Lewinom priznao je da je imao homoseksualnih iskustava te dodao kako su vrlo vjerojatno svi glumci dijelom homoseksualci, a taj dio sebe prikrivaju prekomjernim konzumiranjem alkohola, što je i sam činio. U Burtonovoj biografiji navodi se da je imao aferu s Lawrenceom Olivierom. 

Holivudski zločesti dečki

Marlon Brando (1924. – 2004.) najpoznatiji je po ulogama u filmovima 'Tramvaj zvan čežnja', 'Posljednji tango u Parizu' te 'Apokalipsa danas'. Osam je puta nominiran za Oscara, a nagradu je osvojio dva puta: 1954. za ulogu u filmu ' On The Waterfront' te 1972. kada je utjelovio Vitta Corleonea u filmu 'Kum'. Bio je uzor generacijama glumaca, a u njega su se ugledali i legendarni James Dean, Paul Newman te Steve McQueen.

- Glumac je prije svega pjesnik, a poslije svega zabavljač - M. Brando

- Brando nam je dao slobodu. Bio je 'kum' američke glume i filma, a imao je svega 30 godina - rekao je Jack Nicholson o Brandu kojem se divio. 

Mulholland drive prozvan je 'avenijom zločestih dečki' jer su tamo nakon Branda živjeli J. Nicholson, Dennis Hopper i Warren Beatty.  Brando je u glumu uveo improvizaciju, njegov je izgovor bio jedinstven, no mnogi su smatrali da zapravo mumlja i zavlači kako bi stvorio privid napetosti. 

- Glumac je prije svega pjesnik, a poslije svega zabavljač. Jedino što svaki glumac duguje publici jest da joj ne dosađuje. Bi li mi ljudi pljeskali da sam, recimo, dobar vodoinstalater - govorio je Brando.

Prerana smrt

Rođen je 1941., a umro je svega 24 godine nakon toga u prometnoj nesreći. Prerana smrt 'zacementirala' je njegov status holivudske legende. Volio je brze automobile i utrke, to mu je bila strast. Jamesa Deana pamtiti ćemo po ulogama u filmovima 'Buntovnik bez razloga', 'Istočno od raja' te 'Div', tri filma koja su sačinjavala cijeli njegov glumački opus. Prvi je glumac koji je posthumno nominiran za Oscara u kategoriji najboljeg glumca i to čak dva puta. 

Na liječničkom pregledu za vojsku rekao je da je homoseksualac pa su ga proglasili mentalno nestabilnim te je izbjegao novačenje. U jednom je intervjuu nekoliko godina nakon toga rekao da nije homoseksualac, no da ipak ne želi živjeti život kao invalid s jednom rukom. 

Njegova seksualna orijentacije i danas je predmet rasprave jer postoje oni koji tvrde da je bio homoseksualac te da se proslavio jer je bio u vezi s producentom Rogersom Brackettom koji mu je zapravo otvorio vrata Hollywooda, te oni koji tvrde da je u svom kratkom životu imao tek jednu vezu i to onu s Talijankom Pier Angeli.

Glumio je sebe i dobro mu je išlo

Imidž 'muškarčine' Johnu Wayneu (1907. – 1979.) priskrbio je status američkog idola. Zaštitni znak bio mu je karakterističan hod uz koji je u paketu došao prepoznatljiv glas i držanje. Oscara je dobio 1970. za ulogu u filmu 'True Grit' prema kojem je 2010. napravljen remake koji je nominiran za Oscara u čak 10 kategorija. Zlatni kipić koji je 1970. osvojio navodno je dao Richardu Burtonu jer je smatrao da ga je on trebao osvojiti za ulogu u filmu 'Anne Of the Thousand Days'. 'Alamo', 'Rio Bravo', 'El Dorado', 'Hondo' samo su neki od filmova koje je 'kralj westerna' snimio. 

-  Ja ne glumim, ja reagiram. Volio bi da me ljudi pamte kao čovjeka koji je bio ružan, snažan i dostojanstven - J. Wayne

Uz Humphrey Bogarta bio je najstrastveniji pušač u Hollywoodu. Do 1964., kad je saznao da ima rak, pušio je pet kutija Camela bez filtera dnevno. 

- Ne vjerujem muškarcu koji ne pije. Ja pijem kako netko tko sjedi pokraj mene ne bi pio sam, a u takvim slučajevima nitko nikad ne broji koliko se popilo - izjavio je Wayne.

U filmovima je glumio samog sebe i vjerovao kako mu dobro ide. Volio je jednostavne uloge koje od njega nisu zahtijevale da se bavi teškim psihološkim zavrzlamama. 

- Ja ne glumim, ja reagiram. Volio bi da me ljudi pamte kao čovjeka koji je bio ružan, snažan i dostojanstven - rekao je Wayne.

Infarkt za infarktom

Najpoznatiji po ulogama višeg inspektora Clouseaua u filmovima o Pink Panteru, Peter Sellers (1925. – 1980.) tri puta je nominiran za Oscara, no nagradu Akademije nikad nije osvojio. Zamijećene su i njegove uloge u filmovima 'Dr. Strangelove' i 'Lolita'.

- On nije glumac, on je kameleon - rekla je Bette Davis opisujući Sellersa koji je jednom prilikom izjavio kako ne bi znao glumiti samog sebe jer ne zna tko je zapravo.

Privatno, Peter je bio čovjek s mnogo psihičkih problema, navodno je čak imao i problema s drogama. Ženio se četiri puta i opsesivno snimao članove obitelji i prijatelje svaki put kad je za to dobio priliku. 

- Kad pogledam samog sebe vidim čovjeka kojem nedostaje osobnost. Film u kojem bih glumio samog sebe jamačno bi bio najdosadniji ikad snimljen. Klasičan sam primjer komičara: smiješan sam i zabavan samo kad radim - rekao je.

- On nije glumac, on je kameleon - B. Davis o P. Sellersu

U dobi od 38 godina pretrpio je 13 srčanih udara u razmaki od nekoliko dana što mu je jako oštetilo srce. Odbio je liječenje modernih liječnika i potražio pomoć vrača. Nakon 16 godina doživio je još jedan infarkt nakon kojega su mu liječnici ugradili pacemaker, no ni to mu nije pomoglo jer nije htio usporiti s radom i otići na operaciju srca. Preminuo je od srčanog udara. 

Jedan jedini

Jedna od najvećih zvijezda 20th Century Foxa bio je Gregory Peck (1916. – 2003.). Oscara je dobio 1963. za ulogu u filmu 'Ubiti pticu rugalicu', a za humanitarni rad predsjednik Lyndon Johnson dodijelio mu je Predsjedničku medalju slobode. Kad je bila riječ o izgledu i načinu glume, često su ga uspoređivali s Garyjem Cooperom (1901. – 1961.) koji je pet puta nominiran za Oscara u kategoriji za najboljeg glumca. Nagradu Akademije Cooper je dobio dva puta, za uloge filmovima 'Narednik York' i 'High Noon', a 1961. dobio je i počasnu nagradu Akademije. 

- Gregory Peck je najseksi muškarac u gradu. Neki ga nazivaju drugim Garyjem Cooperom, no on je zapravo prvi i jedini Gregory Peck - rekao je Peck kojem usporedba s Cooperom nije bila pretjerano draga. 

Tony Curtis (1925. – 2010.) po završetku vojnog roka upisao je satove glume u New Yorku. U Hollywoodu se probio sa tvrtkom Universal Pictures pod čijim je okriljem 1948. debitirao u filmu 'Criss Cross'. Tijekom karijere glumio je u više od 150 filmova, no uloge s početka karijere nije shvaćao pretjerano ozbiljno. U intervjuu za časopis People 2008. rekao je kako smatra da je sve uloge dobio zato što je bio jako zgodan. Proslavio se ulogom Billyja Wildera u filmu 'Neki to vole vruće' u kojem je glumio s Marilyn Monroe i Jackom Lemmonom. Za Oscara je nominiran 1959. za ulogu u filmu 'The Defiant Ones'.

Najpoznatiji po ulogama u filmovima 'Butch Cassidy & Sundance Kid' i 'The Sting', Paul Newman (1925. – 2008.) za Oscara je nominiran bio deset puta no dobio ga je samo za ulogu u Scoreseseovu filmu 'Boja novca'. Počasnu nagradu Akademije dobio je 1994. za humanitarni rad. Volio je brze aute i utrke u kojima je često sudjelovao. Vojsku je služio kao marinac, no htio je postati vojni pilot. Odbili su ga i degradirali na funkciju oružara jer je bio daltonist. Holivudski debi bio mu je film 'The Silver Chalice' 1954. i već dvije godine nakon toga glumio je s Elizabrth Taylor (78) u filmu 'Mačka na vrućem limenom krovu'. Bio je u braku dva puta, drugi put s kolegicom Joane Woodward (80) s kojom je snimio brojne filmove koji su postigli veliki uspjeh.

- Da nas samo vidite kako tek dobro funkcioniramo kad smo sami u spavaćoj sobi... zašto bih je prevario s bilo kojom od glumica s kojima surađujem? Pa to bi bilo kao da vani pojedete hamburger, a kod kuće vas čeka fini odrezak - izjavio je jednom Newman. 

Tandem za pamćenje

Nominiran četiri puta, Burt Lancaster (1913. – 1994.) Oscara je osvojio za ulogu u filmu 'Elmer Gantry'. Na početku karijere presudnu ulogu imao je njegov izgled koji nikog nije ostavljao ravnodušnim. Nakon što se etablirao u Hollywoodu, snimio je nekoliko filmova s Kirkom Douglasom (94). 'I Walk Alone', 'Gunfight at the OK Corral', 'The Devils Disciple' i 'Seven Days In May' obojicu su ih proslavili i od njih napravili najpoznatiji glumački tandem koji je garantirao uspjeh filma pa su ih svi htjeli angažirati. Status legendi potvrdili su 1986. kad su zajedno snimili film 'Tough Guys'. 

Otkad više ne radim s Lancasterom sreća mi se okrenula nabolje. Sad snimam samo s lijepim ženama - K. Douglas

- Konačno sam se uspio maknuti od Lancastera. Otkad više ne radim s njim sreća mi se okrenula nabolje. Sad snimam samo s lijepim ženama - našalio se Douglas nekoliko godina nakon što su on i Burt snimili svoj posljednji zajednički film.

Douglas je 1996. dobio počasnu nagradu akademije za poseban doprinos razvoju kinematografije. Tri puta je nominiran za Oscara za glavnu mušku ulogu, no ni jednog nije dobio.

- Ljudi cijelo vrijeme pričaju o zlatnom dobu Hollywooda. Kažu da su filmovi koji su tada snimljeni puno bolji od današnjih, da su glumci tada bili neusporedivo talentiraniji. Ja se s tim ne slažem. Jedino što imam za reći o tom zlatnom dobu Hollywooda je da je iza nas, da je dio prošlosti - rekao je Kirk.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare