POGLEDAJTE VIDEO:
Pitanje je glasilo: 'Koja je nogometna reprezentacija osvojila najviše zlatnih olimpijskih medalja?'. Među ponuđenim odgovorima imao je Mađarsku, Argentinu, Sovjetski Savez i Urugvaj.
Neki gledatelji su se pobunili da pitanje nije dovoljno precizno te su uočili da točni odgovori mogu biti 'Mađarska', koja je među ponuđenim odgovorima, i Velika Britanija, koja nije.
Također, nije se preciziralo misli li se na žensku ili mušku selekciju. Da je riječ o ženskoj, odgovor bi bio SAD.
Nakon što su ih mnogi 'prozvali' zbog gafa, HRT je u priopćenju objasnio zašto smatraju da se nije radilo o propustu.
- U jučerašnjemu izdanju kviza Šifra sve je bilo regularno i u cijelosti u skladu s pravilima kviza te natjecatelj nije oštećen - navode s HRT-a, te nastavljaju:
- Naime, svaki se zadatak sastoji od pitanja i četiriju ponuđenih odgovora, od kojih je samo jedan točan.
Pitanje iz jučerašnje emisije glasilo je:
Koja je nogometna reprezentacija osvojila najviše zlatnih olimpijskih medalja?
1. Mađarska
2. Argentina
3. Sovjetski Savez
4. Urugvaj.
Pitanje ima samo jedan točan odgovor, a to je Mađarska, i to zbog sljedećih činjenica:
1. Mađarska je osvojila tri zlatne olimpijske medalje u nogometu, što je, uz jedno srebro i jednu broncu, čini najuspješnijom reprezentacijom u povijesti Olimpijskih igara.
2. Velika Britanija također je osvojila tri zlatne olimpijske medalju u nogometu i stoga nije stavljena među ponuđene odgovore jer se svaki zadatak u Šifri sastoji od pitanja i četiriju ponuđenih odgovora, od kojih je samo jedan točan. S obzirom na to da Velika Britanija nije bila među ponuđenima, samo Mađarska može biti točan odgovor.
3. Među ponuđenim odgovorima nije navedena nijedna reprezentacija koja je osvojila olimpijsko zlato u ženskoj konkurenciji. Da je bila riječ o natjecanju u ženskoj konkurenciji, to bi bilo posebno istaknuto.
Ovime Vas obavješćujemo i kako je ideja kviza Šifra da se kroz razgovor između natjecatelja i voditelja pitanjima daje širi kontekst. Upravo iz toga razloga vrijeme u analizi nije ograničeno i natjecatelj ga može koristiti, između ostaloga, i za otklanjanje eventualnih nedoumica. U ovome slučaju natjecatelj nije imao nikakvih pitanja ni nedoumica i nije tražio dodatna pojašnjenja nego je prešao na sljedeće pitanje.