Ako ste propustili premijere, predstave su vam i dalje dostupne na web stranici #zajedno24sata, YouTube kanalu i portalu 24sata.
Kao nastavak suradnje 24sata sa zagrebačkim Hrvatskim narodnim kazalištem te snimateljskom i tehničkom podrškom Croatia Filma, danas od 20 sati na 24sata i na YouTube kanalu 24sata možete pratiti dramu 'Vučjak' Miroslava Krleže.
POGLEDAJTE VIDEO:
Praizvedena 1923. na središnjoj nacionalnoj pozornici, zapravo neposredno uoči nove 1924. u kojoj se obilježavala deseta godišnjica početka Velikoga ili Svjetskoga rata, drama 'Vučjak' stabilizirala je promjenu na kojoj je njezin autor u shvaćanju umjetnosti i društva odlučno inzistirao. 'Vučjak' je dramaturški, ali i stilski, metaforički, sažeo kompleks zaraćenog društva u unutrašnju dimenziju snažnog naslovnog simbola koji do danas zvuči kao opomena.
Hrvatski su se ratovi, nakon što ih je Krleža (jezično) osvijestio kao domobransku historiju pokazali uvijek odveć velikim i premalo svjetskim, pa se u nas i o stotoj obljetnici Velikoga rata, kako ga se standardno memorira u europskoj kulturi sjećanja, o njemu gotovo isključivo govori kao Prvom svjetskom, čime se i nesvjesno zaliha (velikih) razmjera ostavlja za vlastito iskustvo kao posebnu, prije nego opću bol. Skicirajući ga dvostruko komorno, kao daleki, distancirani, ali unutrašnji, domaći prostor te sobnu scenu njegove konferencijske zagubljenosti, Krleža Vučjaku daje razmjer velikoga svijeta iz kojega se, kao američke i ruske iluzije, vraćaju glasovi, poruke koje bi trebalo doživljajno vrednovati prije nego se otputuje.
Stoga je 'Vučjak' Ivice Buljana na izvornoj pozornici u završnom računu stoljeća kao umjetnosti i javnosti, s razbijenim ratnim ogledalom na zavičajnom horizontu, glavni kolodvorkrležijanskih postaja kojima se kretao. Buljanovi su Glembajevi na Baltiku i u Leibachu, Kraljevo u Abidžanu i Kolumbo u Podgorici povratna kronotopija Krležinih rasporeda, koji podrazumijevaju identifikaciju ali uvjetuju više od prigodnog konteksta. Krležina je fraza kao antologija sentimentalna, nasuprot atentatorskom dinamitu kao sredstvu za razbuđivanje zemlje koja obično u predvečerje velikih zbivanja nelijepo hrče da bi se u zoru probudila s osjećajem poraza kao stanja duha. Zagledan u njezin predtekst kao žanrovski labilnu građu prevratnih vremena, pisac je osjećajući rat s kojim se njegova kultura probudila tek kada je kao takav završio, redatelju ostavio Vučjak kao osobnu stilsku ljestvicu sve ako ne mijenja težišta: premda nije polemična, Vučjak je drama na humusu mita o oporoj ljepoti graničnog i nedovršenosti.
U ovoj predstavi u tri čina igraju Alma Prica, Nina Violić, Bojan Navojec, Silvio Vovk, Goran Grgić, Slavko Juraga, Dušan Bućan, Siniša Popović, Damir Markovina, Alen Šalinović, Livio Badurina, Franjo Kuhar, Milan Pleština, Kristijan Potočki, Dragan Despot, Ana Begić, Iva Mihalić, Nikša Kušelj...
Predstave na YouTube kanalu nisu namijenjene komercijalnoj upotrebi, emitiramo ih u edukacijske, humanitarne ali i zdravstvene svrhe u suradnji s HNK Zagreb i Croatia filmom. Naime, svaka izolacija koja podrazumijeva drastično reduciranje socijalnih kontakata može imati negativan utjecaj i na naše na psihičko zdravlje, a umjetnost u takvim situacijama omogućuje ljudima da se s mnogo manje stresa prilagode izvanrednoj situaciji u kojoj su se našli oni i njihove obitelji.
POGLEDAJTE VIDEO:
Balet 'Labuđe jezero' POGLEDAJTE OVDJE.
Operu 'Ero s onoga svijeta' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Evanđelje' POGLEDAJTE OVDJE.
Dramu 'Ljudi od voska' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Kralj Lear' POGLEDAJTE OVDJE.
Operu 'Nikola Šubić Zrinjski' POGLEDAJTE OVDJE.
Filozofski teatar s Yanisom Varoufakisom POGLEDAJTE OVDJE.
Komičnu operu 'Don Pasquale' POGLEDAJTE OVDJE.
Dramu 'Vučjak' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Petar Pan' POGLEDAJTE OVDJE.
Filozofski teatar s Tariquom Alijem POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Modrobradi' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Žena' POGLEDAJTE OVDJE.
Operu 'Adel i Mara' POGLEDAJTE OVDJE.
Filozofski teatar s Paulom Masonom POGLEDAJTE OVDJE.
Balete 'Tamni pejzaži' i 'Bolero' POGLEDAJTE OVDJE.
Dramu 'Tartuffe' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Apoksiomen' POGLEDAJTE OVDJE.
Dramu 'Ivanov' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Elizabeta Austrijska - Sissi' POGLEDAJTE OVDJE.
Ljubavnu operu 'Manon Lescaut' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Romeo i Julija' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Ciganin, ali najljepši' POGLEDAJTE OVDJE.
Predstavu 'Na kraju tjedna' POGLEDAJTE OVDJE.
Balet 'Gospoda Glembajevi' POGLEDAJTE OVDJE.