Na Sarajevo film festivalu trebao se natjecati domaći film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti' za Srce Sarajeva, no redatelj Nebojša Slijepčević objavio je na svom Facebook profilu da su diskvalificirani iz konkurencije za nagradu.
- No prekršili smo festivalska pravila o premijeri i u zadnji tren smo diskvalificirani iz konkurencije za nagrade. Žao mi je zbog toga, no pravila su pravila… - napisao je na Facebooku i dodao da će film biti prikazan pred sarajevskom publikom u Narodnom pozorištu, 21. kolovoza.
Nakon što smo vidjeli njegovu objavu, poslali smo upit redatelju te nam je objasnio o kojim je pravilima riječ.
- SFF traži regionalne premijere filmova, a naš film je imao jednu projekciju izvan konkurencije na European Film Festival Palić u Srbiji, i tako je izgubio status regionalne premijere. Žao mi je što se ne natječemo za nagradu u Sarajevu, no mislim da je za ovaj film najbitnije da dođe do što većeg broja ljudi, a posebno nam je zbog sadržaja filma bitna publika u Srbiji. Zato mislim da je vrijedilo prikazati film u Paliću, čak i pod cijenu diskvalifikacije - odgovorio nam je Slijepčević.
’’Čovjek koji nije mogao šutjeti’’ prvi je hrvatski film od osamostaljenja koji je osvojio Zlatnu palmu i tek drugi koji se za nju natjecao. Film govori o istinitom događaju i herojskom djelu jednog pojedinca sredinom 1990-ih, kad su u Štrpcima u Bosni i Hercegovini naoružane srpske paravojne snaga zaustavile vlak s 500 putnika na relaciji Beograd - Bar te počinile ratni zločin pogubivši 19 Bošnjaka. Tom činu suprotstavio se samo Kaštelanin Tomo Buzov, umirovljeni časnik Jugoslavenske narodne armije. Buzov je bio 20. žrtva. Prošle godine sud Bosne i Hercegovine osudio je pravomoćno sedmoricu Srba iz BiH na 91 godinu zatvora zbog ubojstva 20 nesrpskih civila.
- Čitanje tih strašnih svjedočanstava bilo je mučan proces pripreme. Dok snimate film, osjećate obavezu prema ljudima u vagonu, prema žrtvama i njegovim obiteljima jer želite što više se približiti istini - rekao nam je ranije Slijepčević. Sa sinom Tome Buzova, Darkom, koji s obitelji živi u Beogradu, redatelj se čuo nakon dodjele nagrade.
Slijepčević se potrudio da glumci imaju sve informacije o zločinu i suđenju.
Film ‘’Čovjek koji nije mogao šutjeti’’, koji traje 13 minuta, snimali su početkom siječnja na Glavnom kolodvoru u Zagrebu.