Zagreb je postao bogatiji za još jednu glazbenu trgovinu u kojoj će se svaki glazbenik osjećati kao u raju. Goran Belošević, bubnjar Pravila igre, sa svojom je obitelji na zagrebački Maksimir u novootvorenu trgovinu Music Shop No1 dopremio lepezu instrumenata, od klavijatura i gitara, do bubnjeva, perkusija i opreme za profesionalno ozvučenje.
- Ako gledamo kroz povijest, ovo je šesta otvorena trgovina. Neke su bile preblizu jedna drugoj pa bi se 'pojele', tako da u Zagrebu trenutačno rade dvije i jedna u Velikoj Gorici. Prvu je moj otac, profesionalni gitarist, otvorio 90-ih. Rastao sam uz njega i slušao njegove probe, tu se rodila ljubav prema instrumentima - priča nam Goran.
Poput glazbenog muzeja
Projekt je do ove srijede držao u tajnosti kako bi se svi iznenadili pomno uređenim interijerom koji u svakom kutku priča svoju glazbenu priču i u kojem će svaki glazbenik moći isprobati najdraža mu svirala.
- Otac mi je u šali rekao: 'Ovo je kao muzej, mogao bi naplaćivati ulaznice' - kazao je kroz smijeh.
'Tjednima nije bio doma'
Podržati ga je došla supruga Ecija Belošević s njihovim malenim sinom Leom. Voditeljica i influencerica nije krila koliko je ponosna na supruga.
- Zbog rada na ovom shopu nije ga bilo doma mjesec dana, a imamo malu bebu pa je to znalo biti komplicirano. Ali sad mu je sve oprošteno. Uložio je puno truda i sretna sam radi njega, znam da je zadovoljan. Inače me pita za sve živo, pogotovo kada je estetika u pitanju, ali ovo je sve njegova zasluga. Arhitekt je njegovu ideju pretočio u djelo i sada kada vidim finalni proizvod mogu se samo složiti sa svojom prijateljicom koja je rekla da ovo zaista nalikuje glazbenom muzeju - kazala nam je Ecija.
Belan i Dečak oduševljeni
Među prvim posjetiteljima bili su i Goranovi kolege i prijatelji sa scene. Boris Đurđević, Filip Rudan, Ivan Dečak, Jure Brkljača, Neno Belan i drugi glazbenici uputili su mu čestitke.
- Glazbeni shopovi su nama glazbenicima iznimno potrebni, da nabavimo osnovna sredstva za rad. Uvijek pozdravljam otvaranje ovakvih trgovina, posebno kada imaju ovoliku ponudu - rekao nam je Belan, koji se od svoje gitare Barbare ne odvaja već 25 godina, ali priznaje da će kod Beloševića 'baciti oko' na neku novu, da ima u rezervi.
- Ovo nije tipičan music shop, baš je glazbeni muzej i boutique. Za nas koji živimo za glazbu, ovo je kao da smo došli u tvornicu čokolade. Naše žene uvijek kažu: 'Još jedna gitara ti treba?', a ovdje ih ima milijun koje mi trebaju - kazao nam je Dečak iz grupe Vatra, a na pitanje hoće li kupiti novi instrument odgovara kroz smijeh: 'Ne smijem reći jer će žena pročitati, ali da'.
'Svaki instrument ima korijen duše'
Mladima treba vratiti strast prema fizičkim instrumentima, slažu se i glazbenici, a upravo bi otvaranje ovakvih mjesta moglo pomoći u tomu.
- Mladi naraštaj, bojim se, sve manje svira. Hrvatska se depopulira pa možda nisu baš bajne prognoze ni za ovu industriju. Ali ipak, ljudi su uvijek voljeli svirati i pjevati, samo je pitanje u kojem kontekstu i koji će im instrumenti biti zanimljivi - kaže Belošević i dodaje:
- Neke stvari ipak ostaju vječno. Ove godine Fender Stratocaster kao gitara slavi 70. rođendan. Ima isti oblik oduvijek i zauvijek će biti takva, to je bezvremenski i uvijek će imati svoju potražnju.
- Danas su se mladi uglavnom odlučili na stick i jednim prstom rješavati sve vezano za glazbu. I dalje vjerujem da glazba dolazi iz duše, a mnogi instrumenti u sebi imaju korijen duše. Svaki tvoju dušu prenese bolje od bilo kojeg računala - zaključio je Dečak.