Najposjećeniji i najdulji program trećeg dana 30. Sa(n)jam knjige u Istri, u nedjelju, koji je trajao dugo u noć te završio koncertom Belai Banda (Damir Šodan i Robert Grubić Gobbo) i grupe Viva Prdež (Boris Dežulović i Zoran Predin), bio je posvećen Predragu Luciću, najvoljenijem autoru kojega je Sajam ikad imao.
U programu "Poezija je pitanje srca" predstavljena je njegova pjesnička zbirka "Južno dvorište 1-2" (Ex Libris). Damir Šodan, koji je priredio knjigu iz Lucićeve arhive, rekao je kako je to njegov karmički dug prijatelju koji ga je uveo u svijet knjiga.
- I smijao sam se i plakao s njim dok sam čitao njegove stihove koji su zenit i sinteza iskustva - rekao je Šodan, a nadovezao se Dežulović:
- Predrag je jedinstvena pojava kad se igra kanonima: svaka njegova parodija je organska, a jako mi je drago da sad upoznajemo ozbiljnog pjesnika Lucića, nevjerojatnog pjesnika koji je već sa 16, 17 godina pisao zrele pjesme.
Više od pet minuta pljeskala je pulska publika i digla se na noge odajući priznanje talijanskoj filozofkinji Donatelli Di Cesare, velikoj gošći 30. Sa(n)jam knjige u Istri. Bilo je to u Kavani Mozart Doma hrvatskih branitelja u nedjelju u podne na "Doručku s autorom", a jačina i duljina pljeska mogla se mjeriti s onima na otvorenoj kazališnoj pozornici.
Generacijski mikrokozmos mladih osvijetlio je Oliver Lovrenski, mladi norveški pisac hrvatskog podrijetla, čija je baka s Krka, a on je i autor koji je na 30. Sajmu imao najviše intervjua. Svojom prvom knjigom "Kad smo bili mlađi" (OceanMore) - koja donosi generacijsku priču četiri mladića s ruba društva ogrezlih u drogu i kriminal - osvojio je norvešku i europsku čitalačku publiku i kritiku.
- Uvijek sam volio čitati knjige, počeo sam čitati još kao četverogodišnjak, a onda sam sa 17 godina počeo i pisati. Pisanje mi je pomoglo da se nosim sa svojim emocijama - rekao je Lovrenski.