Bivša grčka kraljevska obitelj dobila je grčko državljanstvo te se zaklela na vjernost republici, što predstavlja povijesni potez 50 godina otkako je zemlja ukinula monarhiju, no njezin izbor prezimena De Grece izazvao je prijepore.
Deset članova obitelji, uključujući djecu, unuke i praunuke bivšeg kralja Konstantina, koji je preminuo 2023., prošlog su tjedna podnijeli zahtjev za državljanstvom.
Bivši pripadnici kraljevske obitelji priopćenjem su u ponedjeljak pozdravili odluku, rekavši da je smrt njihovog oca i djeda označila kraj jedne ere.
Međutim, njihov odabir prezimena De Grece, što na francuskom znači "od Grčke", razljutio je ljevičarske političare koji tvrde da je plemićka titula protuustavna.
"Prezime koje su izabrali potvrđuje da žele sačuvati mit", kazao je Nikos Andrulakis, čelnik glavne oporbene socijalističke stranke PASOK.
Bivši članovi kraljevski obitelji rekli su da je odabir prezimena bio preduvjet za vraćanje njihovog državljanstva, čiji ih je gubitak učinio apatridima te prouzročio značajnu emocionalnu patnju. Obitelj je, rekli su, bila i ostat će odana Grčkoj.
"S dubokom emocijom, nakon 30 godina, ponovo imamo grčko državljanstvo", rekli su.
Bivši kralj Konstantin II. uspeo se na prijestolje 1964., no njegova je vlast zamrljana političkom nestabilnošću koja je kulminirala vojnim pučem 21. travnja 1967.
Nakon pada vojne hunte 1974., Grci su odbacili monarhiju na referendumu, što je Konstantina učinilo posljednjim kraljem Grčke. Atena mu je oduzela državljanstvo 1994. te odredila uvjete pod kojima će on i njegova obitelj biti priznati kao državljani Helenske Republike.
Ljevičarske stranke su rekle da migranti koji rade u Grčkoj trebaju desetljećima čekati na državljanstvo iako ispunjavaju uvjete te su optužile konzervativnu stranku da pokušava pridobiti birače.
Vlada tvrdi da je riječ o pukoj formalnosti te da demokracija nije u opasnosti.