To je to što me zanima!

Autori povijesnih knjiga suočili su se prošlošću kroz književnost i međusobni dijalog u Frakturi

U sklopu Festivala svjetske književnosti u Knjižari Fraktura okupili su se autori djela povijesne građe te su raspravljali o prošlosti promatrajući je iz jedne nove perspektive
Vidi originalni članak

Autori knjige ‘Uspon i pad NDH: 10 dana u travnju’, Boris Rašeta i Goran Gavranović u dijalogu s Draganom Velikićem, autorom ‘Astragana’, raspravljali su s moderatorom Dariom Špelićem o drugačijem pogledu na povijest. Kroz svoja djela pokušali su prikazati svakodnevicu običnih ljudi, koju znanstvena građa često ne dotiče.

- Novinarski smo kroz riječi samih aktera i običnih ljudi napravili ritmičnu kombinaciju svakodnevnog života i velikog povijesnog događaja. Koristili smo životne priče običnih građana koji su jako iskreni i trezveno svjedoče. Novim generacijama pokušali smo posložiti priču o tom kratkom periodu koji je zapravo oblikovao cijelu našu povijest narednih 80 godina - objasnili su Rašeta i Gavranović.

Vrijeme radnje Velikićeva romana ‘Adresa’ je u 2018., ali je ga je kako kaže pisao tako da se nada da će knjiga jednog dana biti dio povijesne građe.

'ČITAJTE DA BISTE ŽIVJELI' Otvoren je Festival svjetske književnosti, okupit će 50 svjetskih književnih zvijezda

- Prošlost nikad nije završena, kroz iskustvo konstantno mijenjamo način na koji gledamo na nju - rekao je Velikić koji za sebe kaže da bi bio povjesničar da nije postao piscem.

Kako se ponekad čini da je na ovim prostorima povijest nekad važnija od sadašnjosti, Špelić postavlja pitanje je li se potrebno na nju toliko koncentrirati.

- Za ovakvu vrstu povijesti interes je prirodan. O njoj se treba govoriti, no bez da ona postane dio dnevne politike - zaključio je Gavranović.

Velikića je zanimalo kako izgleda proces pisanja knjige u četiri ruke kod Rašete i Gavranovića:

- Svatko radi svoj dio, međusobno se savjetujemo i na kraju sve spojimo i uobličimo u cjelinu - rekli su autori i objasnili da su se do sada oko svega slagali, pa nisu imali poteškoća u suradnji.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • ticesmirec 06.09.2021.

    Što se ne suoče sa komunističkim zločinima? Nazivaju se povjesničarima, a zapravo su političari... Prljaju značaj povijesti i ugled povjesničara.

  • 06.09.2021.

    Uspon i pad NDH se može dovesti u vezu samo sa atentatom u Sarajevu na austrijskog princa Ferdinanda 2014 godine i usponom i padom nacističke njemačke jer bez tih događaja ne bi ni bilo tog uspona, ako ćemo na tu Povijest gledati iz neke nove perspektive. Zato je potrebno da svaki Hrvat pročita knjigu "Mjesečari"(Kako je Europa ušla u prvi svjetski Rat) Australskog povjesničara Christophera Clarka izašloj prije sedam godina i nedavno konačno prevedena i na Hrvatski Jezik, pa ćemo tek tada razumjeti tu novu perspektivu suprotnu onoj koju smo učili u bivšoj propaloj državi. Sa jako puno detalja i izvora Povjesničar je uspio dokazati da za izazivanje tog velikog i brutalnog rata veliku krivicu imaju i Srbija i Rusija i da bez toga rata ne bi bilo ni drugog svj. rata pa tako ni hitlera ni nacista ni ustaša. Simbolično je da je ta Knjiga zabranjena u srbiji. U svijetu je proglašena za majstorsko djelo i opomena da budemo budni!

Komentiraj...
Vidi sve komentare