Iznenadilo me koliko su ti štetnici živahni, rasuli su se preko cijele staze. Formirali su dva velika vijenca, klupka i kretali se prema zgradama. Idućeg dana išla sam provjeriti jesu li još uvijek u blizini, ali nije ih bilo, opisuje Gordana koja je borove prelce fotografirala u petak prijepodne na stazama za trčanje u šibenskom spomen-parku Šubićevac.
Zabrinuta je jer se radi o poznatoj štetočini koja u fazi gusjenice, kako joj ime kaže, doslovno proždire borove šume i u Šibeniku je u tom pogledu ranijih godina znala izazvati značajne probleme.
- Znam da je pošast karakteristična za proljetne mjesece, da borove napadaju u ožujku i travnju. Zato je njihova pojava usred zime posebno zabrinjavajuća. Razdoblje aktivnosti im je, očigledno zbog neobične siječanjske topline znatno produženo. Šteta bi zato mogla biti puno veća nego inače - objašnjava Gordana.
Njezin suprug, veterinar Milojko Ante Radaković upozorava i kako borov prelac po cestama i parkovima kojima se kreću ljudi i životinje nije ni najmanje bezazlena pojava.
- Dodir s dlačicama borovog prelca može izazvati jake alergijske reakcije. Psi, recimo, pogotovo jer su često bez nadzora, mogu biti zainteresirani da ponjuškaju o čemu se radi jer se štetočina živahno kreće. Ako udahnu dlačice, koje u proljeće raznosi vjetar, to im može izazvati značajne poteškoće s disanjem. Slično i s ljudima, kojima doticaj sa štetnikom može izazvati osip. U svakom slučaju, ako do toga dođe, potrebno je potražiti pomoć liječnika, odnosno veterinara - kaže Radaković.