Čim me je vidjela odmah je pobjegla. Snimio sam je na novoj Branimirovoj u nedjelju oko 18.30. Vozio se autom i primijetio da nešto kopa po smeću kraj trgovačkog centra. Mislio sam da je mačka. No bila je lisica, rekao nam je Silvio, čitatelj koji je snimio lisicu u zagrebačkoj Dubravi.
Lisica je otišla prema Trnavi, dodao je. Dobar je znak za stanovnike tih kvartova to što je bila plašljiva.
- Ako nije zaražena, bjesnoćom ili nekom drugom bolešću, pobjeći će. Nije neobično vidjeti je u zagrebačkim četvrtima - rekao nam je dr. Zdravko Janicki, profesor s katedre za divljač Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Lisica, navodi, ima izuzetnu sposobnost prilagodbe. Ona je lovac, hrani se miševima i voluharicama, ali je veliki oportunist ako nema primarne hrane.
- Prilagodi se vrlo lako. Jede i grožđe ili šljive koje padnu sa stabla. Tak je i u ovakvim slučajevima. Ona na smeće dolazi jer ima izvor hrane. Stalno se odlaže sličan otpad pa one znaju da bi se mogle najesti - kaže dr. Janicki. Ako životinja pobjegne, ne treba se plašiti, jer će naći put do svojeg prirodnog staništa.
- Problem nastaje ako se zavuče u neke dijelove gdje bi mogla ugroziti ljude ili djecu, poput domova, škola ili vrtića. U tom slučaju zovite službu 112 - kaže dr. Janicki.