Okupilo se svijeta, svi su gledali kakav je to rak. Nisam ga, iskreno, vidio dosad. Rekao nam je to Žarko Bjelan, čitatelj koji je u utorak u omiškoj lučici snimio neobičan ulov svojeg prijatelja.
- Nije nam htio reći gdje ga je ulovio. Rak je plavi i izazvao je dosta čuđenja među svijetom - kaže Žarko. Stručnjaci se, pak ne čude. Dr. Mirna Batistić sa dubrovačkog sveučilišnog Instituta za more i priobalje kaže da je to plavi rak.
- Zapravo, ovaj plavi rak je pridošlica ali se je već udomaćio, osobito u ušću Neretve. Mi u Institutu u Dubrovniku upravo radimo genetsku analizu ovoga raka da bi utvrdili kolika je njegova raznolikost i mogućnost prilagodbe - rekla je dr. Batistić.
Plavi rak (Callinestes sapudus) pripada vrlo brojnom rodu desetoronožaca, odnosno obitelji veslača, rakova čiji je zadnji par nogu oblikovan poput vesala i služi za plivanje. Živi u Atlantskom oceanu i uz obalu Sjeverne Amerike, odakle se balastnim vodama proširio svjetskim morima. Prvi njegov nalaz u Jadranu zabilježen je kod Venecije davne 1949. godine. Prvi primjerak u našim vodama je ulovljen 2006. na ušću Neretve. Od tada, ne samo što se udomaćio i veoma razmnožio u delti, nego se raširio i po ostalim predjelima srednje Dalmacije. Najsjevernije je ulovljen u Murteru. Ovaj rak u Atlantiku naraste do čak 25 cm dužine, dok su kod nas lovljeni upola manji. Osim pretežito plavo obojenih ekstremiteta, čemu duguje ime, ovaj rak je prepoznatljiv i po kopljima - rožnatim izraslinama na bokovima kojima se štiti od napadača. Pretežito obitava na mekanom, ali ga ima i na tvrdom dnu. Glavna hrana su mu školjke.