Obračun topline prema realnoj potrošnji u Hrvatskoj je zakonska obaveza pa vlasnici svih stanova u višestambenim zgradama priključenim na toplinski sustav trebaju instalirati razdjelnike topline već do kraja 2016. Ako to ne naprave, prijeti im kazna. Skupili smo nekoliko savjeta koji će vam pomoći donijeti pravu odluku o toj novi tehnologiji.
Razdjelnici su sprave koje mjere koliko topline se iz vaših radijatora emitira u prostor na bazi izračunavanja razlike u toplini na radijatoru i u drugim djelovima stana. U višestambenoj zgradi svi stanovi trebaju imati jednake razdjelnike pa je za određenu tehnologiju potrebna više nego 50 posto glasova vlasnika stanova u toj zgradi. “Prema iskustvu iz Slovenije gdje smo razdjelnike ugrađivali prije dvije godine vlasnici stanova su prilično pasivni u odlukama koje se odnose na zgradu. U mnogim slučajevima pogotovo većih blokova uspjeh je već postizanje potrebnog kvoruma. Pored toga postoje velike razlike u tome kakva ulaganja si podjedini vlasnik može priuštiti”, objašnjava Igor Kulašić, voditelj Siemensove divizije Tehnička oprema objekata za regiju Adriatic. “No bitno je znati da investicija u sam fizički razdjelnik topline predstavlja samo dio troškova koji će se pojavljati tijekom njegove životne dobi. Tu su još održavanje, usluga prikupljanja i obračuna podataka te nadgradnje s drugim tehnologijama za veću energetsku učinkovitost”, dodaje Kulašić.
Otvoreni ili zatvoreni sustav?
Jedan od prvih elementa vaše odluke je da zajedno s drugim vlasnicima stanova u vašoj zgradi razmislite, želite li otvoreni ili zatvoreni sustav obračuna grijanja. Zatvoreni sustav znači da vam jedan izvođač proda razdjelnik topline, izvede instalaciju, prikuplja podatke i vrši obračun. Kad se jednom odlučite za takvog izvođača, uistinu dobijate uslugu na jednom mjestu, ali istodobno se dugovremeno vežete za njega i ovisni ste o njegovoj prodajno-servisnoj mreži, transparentnosti izvođenja usluge i kvaliteti. Otvoreni sustav znači da vam tvrtka koja nudi tehnologiju omogućava da kod jednog izvođaća naručite prikupljanje i obračun podataka, da ima široku mrežu servisera i instalatera i da omogućuje trećim tvrtkama da vrše uslugu prikupljanja i obračuna podataka. Isto tako otvoreni sustav omogućuje da ako niste zadovoljni serviserom, jednostavno potražite drugog, a pošto ih na tržištu više nudi sličnu uslugu veća je vjerojatnost da će uslovi biti bolji jer je među njima zdrava konkurencija i bore se za istog kupca.
Mogućnost nadgradnje
Mnogi razdjelnike topline vide kao tehnologiju koju je sad obavezno ugraditi i traže rješenja koja bi bila što povoljnija. Odluka koja se bazira samo na cijeni je u vremenima ekonomske krize na prvi pogled logična, no u slučaju da bi grijački sustav u svom stanu željeli nadgraditi i drugim mjerama i tehnologijama, lakše će vam biti ako izaberete otvoreni sustav koji dopušta povezivanje i nadgradnju s rješenjima istog ili drugog proizvođača. Sasvim je moguće da obračun prema realnoj potrošnji nije zadnja mjera koju ćemo trebati kao dio Europske unije implementirati kako bi slijedili dostizanju ambicioznih klimatskih ciljeva Europe. “Možda će tome slijediti zahtjevi po realnom obračunu vode, pa obavezno poštivanje visokih standarda energetske učinkovitosti novih ali i starih zgrada. Moguće zakonske zahtjeve budućnosti su glavni razlog da se već kod investicije u razdjelnike topline valja dobro raspitati i izobraziti te usporediti pluseve i minuseve različitih ponuđača. U Siemensu slijedimo filozofiji otvorenog sustava i mogućnosti povezivanja naše s drugim tehnologijama jer vjerujemo da tako maksimiramo zadovoljstvo naših kupaca” komentirao je Kulašić.
Čekanje se ne isplati
Čekanje do zadnjega dana nije dobra odluka. Tada će i proizvođači i instalateri imati hrpu posla pa će se zbog toga možda pogoršati uslovi kupnje, na primjer cijena, a pogotovo vrijeme za instalaciju razdjelnika u sustav grijanja. Uzimajući u obzir dugotrajnost procesa dogovora sa suvlasnicima bolje je započeti već sada barem s prikupljanjem svih informacija. “Nitko nije dovoljno bogat da bi kupovao najjeftinije”, glasi poznata uzrečica koja i te kako važi na području ulaganja u dugotrajnija tehnološka rješenja za vaš stan.
Još više savjeta kako uštedjeti pomoću razdjelnika topline pronađite na specijalu Plati koliko potrošiš.