Povodom obilježavanja nadolazećeg 26.lipnja, Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama Zajednica Pape Ivana XIII organizirala je u sklopu projekta #MožešMiReći i uz podršku Ministarstva zdravstva, u Splitu, tribinu namijenjenu stručnjacima koji se bave mentalnim zdravljem djece i mladih.
Zajednica Pape Ivana XXiii je prva terapijska zajednica u RH koja je još prije 23 godine počela prihvat ovisnika s dualnim poremećajem, jedina terapijska zajednica u RH koja je pružatelj usluga maloljetnim eksperimentatorima i prva terapijska zajednica koja je zajedno s Klinikom za psihijatriju Vrapče (Zavodom za dualne poremećaje) osmislila i uvela novu javnozdravstvenu uslugu - telepsihijatrijsku skrb za ovisnike.
Tribinu su otvorili mons. Dražen Kutleša, Nadbiskup Splitsko makarske nadbiskupije, župan Splitsko-dalmatinske županije gosp. Blažensko Boban, predstavnica Ureda pravobraniteljice za djecu RH gospođa Ana Babić Pezo i predstavnica Grada Splita gospođa Tihana Maglica.
Na tribini su sudjelovali eminentni stručnjaci: prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić, dr. med., voditeljica Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, izv.prof.prim.dr.sc Katarina Dodig Ćurković, dr.med., pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju, KBC Osijek, predsjednica Povjerenstva za dječju i adolescentnu psihijatriju, Ministarstvo zadravstva RH, dr. sc. Željko Ključević, dr.med., voditelj Službe za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ,
Irena Primorac Bošnjak, dr.med., voditeljica Odjela za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo DNŽ, Biljana Mišćević Dejanović, dr.med., iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti - Zavod za javno zdravstvo Istarske županije i Marija Pupić Bakrač, dr.med., iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti - Zavod za javno zdravstvo Zadar. Ovim predavanjem istaknuti stručnjaci su predstavili i raspravili razmišljanje o kreiranju zdravog i sigurnog okruženja, vrijednosti, uloge i važnosti umrežavanja. Gdje jesmo, kuda i na koji način idemo, što u sustavu imamo na raspolaganju, a što nedostaje.
Zaključci:
Zaštita mentalnog zdravlja poglavito djece i mladih zadaća je svih, cjelokupnog društva i zajednice. Naročitu preventivnu ulogu imaju primarne društvene zajednice, obitelj i skola, koje treba osnažiti i podržati kako bi mogli ostvariti svoju ulogu. Najvažnije mjere primarne prevencije podrazumjevaju jačanje socijalnih i emocionalnih kompetencija mladih kako bi se mogli adekvatno nositi sa svakodnevnim stresom. Zadaća odgovornih je jačati resurse u okviru školskog, socijalnog i zdravstvenog sustava za rano prepoznavanje i pružanje adekvatne i pravovremene pomoći.