Europska unija kontinuirano ulaže u istraživanje i inovacije, s naglaskom na razvoj novih zelenih tehnologija, s ciljem postizanja „zelenog gospodarstva“, koje podrazumijeva tehnološki razvoj, novu industrijalizaciju, restrukturiranje poslovnog sektora i infrastrukture prema prirodnim, ljudskim i kapitalnim kapacitetima i potrebama uz istovremeno učinkovito korištenje energije, smanjenje emisija stakleničkih plinova, učinkovito korištenje prirodnih resursa, stvaranjem manje otpada i smanjenjem socijalnih nejednakosti.
Projekt pod nazivom „Unaprjeđenje solarnih ćelija i modula kroz istraživanje i razvoj“ dobio je bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru provedbe Operativnog program „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“, iz Prioritetne osi 1 – „Jačanje gospodarstva primjenom istraživanja i inovacija“, pri čemu je ukupna vrijednost projekta iznosila 14.454.053,01 kn dok je iznos bespovratne potpore iz EU fondova iznosio 8.562.570,30 kn.
Ciljevi projekta podrazumijevali su razvoj tehnologija koje potiču smanjenje emisija stakleničkih plinova za minimalno 20% u odnosu na razine iz 1990. godine te povećanje udjela obnovljivih izvora energije u konačnoj potrošnji na 20%. Solvis je ovim projektom omogućio generiranje novih znanja u području fotonike te primjenu znanja znanstveno-istraživačkih institucija u industriji.
„Uz razvoj novih i efikasnijih solarnih ćelija i modula, uspjeli smo također ostvariti dugoročnu suradnju s Institutom Ruđer Bošković, što je dodatno ojačalo kapacitet za istraživanje i razvoj u neposrednoj proizvodnji i pojačalo usmjerenje znanstvene institucije prema projektima transfera znanja u industriju i društveno korisne proizvode“, izjavila je voditeljica projekta Jasmina Novak.
Više informacija o primjerima uspješnih projekata i mogućnostima financiranja bespovratnim sredstvima iz fondova Europske unije potražite na stranici strukturnifondovi.hr.