To je to što me zanima!

Uspješna sportska godina s pariškim olimpijskim pečatom

Sportska godina na izmaku donijela je hrvatskom sportu obilje sjajnih rezultata, a središnji događaj bile su ljetne Olimpijske igre u Parizu, s kojih su se naši predstavnici vratili sa sedam medalja (po dvije zlatne i srebrne te tri brončane)
Vidi originalni članak

Na Igrama koje su ponudile bitno drugačiju verziju najvećeg sportskog događaja današnjice, oživotvorenu u dosad neviđenoj simbiozi sporta i kulturno-povijesnog nasljeđa grada domaćina, hrvatski olimpijci i olimpijke nastavili su trofejni niz, svrstavši Lijepu Našu u prestižno društvo 30 najuspješnijih država, od ukupno 206, koliko ih je udruženo „pod kapom“ međunarodnog olimpijskog pokreta.

I izvan konteksta Olimpijskih igara, 2024. godina predstavljala je hrvatskim sportašima „berbu odličja“ u brojnim sportovima. Samo u seniorskoj konkurenciji naši su predstavnici na velikim međunarodnim natjecanjima (svjetska i europska prvenstva te kupovi) osvojili još 315 medalja. Od ukupno 322 odličja, 129 je zlatnih, 84 su srebrne, a 109 je brončanih kolajni.

U raznim dobnim kategorijama juniorskog i kadetskog uzrasta medaljaška kolekcija prelazi brojku 200, ali u raznovrsnijem spektru međunarodnih natjecanja u odnosu na seniore. 

Dodatno veseli i podatak o ostvarenih 270 plasmana u redoslijedu od 4. do 8. mjesta, što načelno odgovara nastupima hrvatskih predstavnika u finalima pojedinih natjecanja. Samo u pariškim olimpijskim finalima, osim osvajača medalja, nastupilo je još desetak hrvatskih predstavnika, a njihova nerijetka četvrta i peta mjesta iznova im potvrđuju pripadnost svjetskoj eliti u pojedinim sportovima.

U izboru sportaša godine Hrvatskog olimpijskog odbora naglasak je, očekivano, stavljen na pariška olimpijska postignuća pa su pojedinačni laureati postali „zlatna“ džudašica Barbara Matić i „brončani“ strijelac Miran Maričić. Godina, koja je prema kineskom kalendaru bila „godina zmaja“, u Hrvatskoj je definitivno bila „godina barakuda“. Vaterpolisti su, uz olimpijsko srebro, osvojili i svjetsko zlato te kontinentalno srebro, pa im nije bilo premca u izboru momčadi godine. Ženski ekipni sport nije briljirao, ali karate reprezentacija se pokazala konstantom pa je još jednom zaslužila HOO-ov trofej. Fenomenalna veslačka braća Sinković, trostruko zlatni olimpijski dvojac i jednom srebrni četverac (na pariće), višegodišnji su „pretplatnici“ na kategoriju najuspješnijih posada, sportskih parova ili štafeta. U izboru najuspješnijih predstavnika neolimpijskih sportova (ili disciplina), Rino Mašić (obaranje ruke) „obranio“ je prošlogodišnji naslov sportaša godine, a premijerno mu se pridružila Helena Jurišić iz tajlandskog boksa. Trener godine postao je zapravo tercet - Vladimir Preradović (pojedinačni sportovi), Nikola Bralić (posade, parove, štafete) i Ivica Tucak (ekipni/momčadski sportovi).

Sportaši i sportašice iz HOO-ovih programa pamtit će 2024. godinu i po potpisivanju sporazuma o suradnji nacionalne olimpijske udruge s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Hrvatske. MUP je konkretizirao kadrovsku popunu vrhunskim sportašima ugovornim zapošljavanjem prve skupine od 16 sportaša i trenera, koji će zasigurno svojim iskustvom i znanjem pridonijeti razvoju sportskih aktivnosti u njegovu sustavu. Nakon dugogodišnjeg hvalevrijednog MORH-ova programa ugovornih pričuvnika, vrhunski sportaši dobili su novi „vjetar u leđa“ s mogućnošću zapošljavanja u MUP-u.

Hrvatski olimpijski odbor je u 2024. godini, uz potporu hrvatske Vlade, trajno riješio pitanje vlastitih prostorija u Vjesnikovu kompleksu u Zagrebu. I za taj pothvat itekako bi se mogle dodijeliti medalje…

Idi na 24sata