To je to što me zanima!

U Dzierżoniówu, gdje je kruna u grbu, nalazi se početak nogometaša Piąteka

U karijeri Krzysztofa Piąteka nije nedostajalo lijepih trenutaka. I uzvišeni trenuci, na kraju krajeva, ovo je priča o "Pjoni", vjerojatno najpoznatijem "revolverašu" u povijesti Dzierżoniówa. Svi se sjećamo scena iz Italije kada je zabijao gol za golom. Tada je dječak iz Donje Šleske osvojio talijanske salone.
Vidi originalni članak

Čim Piątek dosegne vrhunac forme, zabija golove s redovitošću dostojnom pravog snajperista. Snajperista je jer ne mora nikome dokazivati. Svoju kvalitetu pokazao je u šesnaestercu Cracovie za koju je u sezoni 2016./17. postigao 21 gol. Nedugo nakon preseljenja na Apeninski poluotok zavladala je panika među suparnicima. U bojama FC Genou toliko je zablistao do tog stupnja postigao je (13 golova u 19 utakmica) tako da je prešao u Milan u istom natjecanju. Na glavnoj pozornici talijanskog calcia nisu ga nimalo zasjenili drugi nogometni velikani. I sam je mnogo puta igrao ulogu glavnog lika A talijanski mediji samo su se utrkovali pišući sve ljepše tekstove s Piątekom u glavnoj ulozi. Tamo je karakteristična fešta postala neizostavan atribut poljskog napadača. Dvije ruke postavljene u obliku revolvera - tko se ne sjeća ovih slika?

"Pjona" je talijansku etapu završio sa 102 nastupa u Seriji A za Genovu, Milan, a kasnije i Salernitanu i Fiorentinu. Između je bila Hertha - glavni grad Njemačke, međutim, nije se pokazao mjestom Piątekovog nogometnog ispunjenja. Turska je nešto drugo. Na Bosporu je Piątek pronašao nedostajući prostor da ponovno oduševljava navijače golovima. Osjeća se jako dobro u Basaksehiru.

Trenutno je 31-struki reprezentativac Poljske i autor 12 golova za reprezentaciju. Bio je i strijelac jednog od golova za poljsku reprezentaciju na Euru 2024. I on je taj koji je proslavio Dzierżoniów. Ali bilo bi pomalo netaktično izostaviti u prošlosti poljskog napadača fazu Niemcze. Ovaj maleni gradić smješten na Niemczańsko-Strzelińskom brdu, dijelu Sudetskog predjela, uvod je u kasniju "Pjoninu" uspješnu nogometnu avanturu. Iz Niemczanke se brzo preselio u Lechiju Dzierżoniów.

Sam grad ima turističku vrijednost i neobičan prirodni krajobraz. Nalazi se u podnožju planine Sova i masiva Ślęża. Kroz njiu teče rijeka Piława. Porčeci grada sežu u 12. stoljeće. Nije ni čudo da u Dzierżoniówu postoje mnoge povijesne građevine, uključujući obrambene zidove i cijeli kompleks koji se nalazi oko gradske vijećnice i tržnice.

U takvim okolnostima trenirao je i odrastao Krzystof Piątek Odatle se preselio u Zagłębie Lubin. Sljedeći korak napravio je u Cracoviji. – Krzysztof nikad nije bio dinamičan igrač.

Bio je, međutim, vrlo buntovan, čovjek sportske naravi. Imao je takozvani njuh. Stajao je upravo tamo gdje je pala lopta To se ne može naučiti, kaže Zbigniew Soczewski, trener napadača u Lechiji. U članku weszlo.com možete pronaći sljedeću zanimljivost o Piąteku i Niemczi: "Niemcza može biti ponosan što ima takvog građanina. Ali kada kažemo "Niemcza sport", na pamet nam pada Władysław Piątek, Krzysiekov otac. Ne samo što je bio spasilac, nego je imao i 55. godina a igrao je nogomet! Sport mu je kruh svagdašnji. Władek je jako dobar čovjek. Rijetkost je da sin nekoga poput njega ne krene istim stopama. On je bio taj koji je Krzysieku usadio DNK sportaša.

S takvim genom Piątek je jednostavno rođen za napadača. Priču dopisuje povijest. Kruna na općinskom grbu obvezivala je Piąteka da bude kralj kaznenog prostora.

Piotr Wiśniewski

Idi na 24sata