To je to što me zanima!

Sport i mentalno zdravlje

Kroz sportske aktivnosti djeca i mladi mogu iskusiti pozitivne ali i negativne osjećaje kroz pobjede odnosno poraze, što nužno ne mora biti loše
Vidi originalni članak

Mentalno zdravlje u ubrzanom i dinamičnom svijetu u stalnom je fokusu zbog širokog utjecaja koje može imati na cjelokupan razvoj i život osobe. Ono je izrazito važan aspekt općenitog zdravlja osobe. U pogledu mentalnog zdravlja, sport može biti „alat“ za razvoj mentalne otpornosti kao i način održavanja „mentalne higijene“.

S obzirom na to da se djeca nalaze u različitim razvojnim fazama iz kojih mogu proizaći različiti pozitivni i negativni razvojni aspekti, sport kao oblik provođenja slobodnoga vremena može biti snažan pozitivan razvojni čimbenik. To se očituje u empirijskih dokazima koji pokazuju kako sport može smanjiti simptome anksioznosti i depresije kod mladih kako u djetinjstvu i adolescenciji tako i u odrasloj dobi.

Kontrola vlastitih osjećaja

Sudjelovanje na sportskim izvanškolskim aktivnostima doprinosi pozitivnom osjećaju subjektivne dobrobiti koja je važna odrednica mentalnog zdravlja. Kroz sportske aktivnosti djeca i mladi mogu iskusiti pozitivne, ali i negativne osjećaje kroz pobjede odnosno poraze što nužno ne mora biti loše. Dapače, svijet sporta na takav način pozitivno utječe na djetetove vještine emocionalne samoregulacije. Učenjem kako kontrolirati vlastite osjećaje, dijete postaje otpornije i na životne izazove što je važno za održavanje psihološke uravnoteženosti, ali i cjelokupnog mentalnog zdravlja.

Navedene vještine snažan su „alat“ za daljnje funkcioniranje u društvu bez obzira na daljnju životnu (ne)opredijeljenost prema sportu. Kroz iskustvo pozitivnih i negativnih osjećaja iz sporta, djeca i mladi razvijaju mentalnu čvrstoću koja je važan aspekt cjelokupnog mentalnog zdravlja. Time se smanjuje osjetljivost na stresne životne situacije što se posljedično manifestira na lakše nošenje s pritiscima te smanjenju anksioznosti i potencijalne depresije koja je prije uključivanja u sportsku aktivnosti bila prisutnija zbog smanjenog potencijala mentalne čvrstoće.

Uloga roditelja i trenera

U procesu održavanja mentalnog zdravlja djece važnu ulogu imaju roditelji i treneri.

Pritom je važno:

  • da djeca i mladi iskuse pozitivne i negativne osjećaje;

  • da roditelji i treneri budu podrška djeci u njihovom nastojanju jačanje sebe i vlastitih mentalnih potencijala;

  • djecu i mlade ne osuđivati zbog tjelesnih pokazatelja iskustva lošeg osjećaja (npr. plakanje);

  • pokušati razumjeti njihovu situaciju i iskazati suosjećanje.

Sport je, dakle, iznimno važan u mentalnom razvoju djece, uz sve ostale dobrobiti koje im donosi. Platforma MVPiz omogućuje djeci da se okušaju u mnogim sportovima i usmjeri ih prema zdravom, i ispunjenom životu.

Bruno Matijašević

Idi na 24sata