Integracija obnovljivih izvora energije postala je ključna za gospodarski i ekološki razvoj. Sunčeva energija se nameće kao izuzetno perspektivan izvor, ali zahtijeva daljnja istraživanja u pogledu opterećenja električne mreže. Drvna biomasa ključna je za Sloveniju, ali se suočava s izazovima godišnjeg rasta i potrebe za zamjenom zastarjelih kotlova. Obnovljivi izvori energije ključni su za odgovorno ponašanje prema planetu i povećanje konkurentnosti.
"Obnovljivi izvori energije vrlo su važno područje u našem svakodnevnom životu jer predstavljaju utjecaje na ekonomski aspekt kućanstava, tvrtki i javnih organizacija, kao i na naš okoliš. Kada govorimo o obnovljivim izvorima energije u našoj regiji, posebno možemo istaknuti potencijale koje regija ima, od geotermalne energije, drvne biomase do energije Sunca. Također imamo i određeni udio obnovljivih izvora energije što se tiče vjetra, gdje su analize pokazale da je vrlo teško iskoristiti ga zbog velikih oscilacija," rekao je Bojan Vogrinčič, direktor slovenske Lokalne energetske agencije za Pomurje (LEA Pomurje).
Važno je pronaći ravnotežu između učinkovitog iskorištavanja obnovljivih izvora energije i očuvanja okoliša. Proširenje gospodarske djelatnosti izvora energije ključno je za Pomurje jer omogućava stabilnost i sprječava prekomjerno iskorištavanje pojedinih izvora.
Utjecaj na gospodarstvo i državu
Povećanje cijena fosilnih goriva potiče prijelaz na obnovljive izvore energije, što može doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta i razvoju ruralnih područja. Povezanost između obnovljivih izvora energije i gospodarstva postaje sve očitija. Prvi aspekt je utjecaj na okoliš, ali se u posljednjim godinama kao još važniji pokazao drugi aspekt - energetska sigurnost.
"Kod obnovljivih izvora energije postoji energetska neovisnost od dobavljača, od svih uvjeta na tržištu, jer ih imamo u regiji. Radi se o osiguranju samoopskrbe regije i nekoj financijskoj stabilnosti na duge staze, kada se netko odluči za neki izvor i nije ovisan o oscilacijama na tržištu," objasnio je Vogrinčič. Slovenija slijedi europske smjernice u pogledu udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj energetskoj bilanci. Nacionalni energetski klimatski plan postavlja ciljeve za smanjenje ugljičnog otiska do 2030. godine.
Projekti lokalne energetske agencije za Pomurje
Vogrinčič ističe usklađenost rada Lokalne energetske agencije za Pomurje s njihovom misijom. Fokusiraju se na dva glavna segmenta: pripremu strateških planova općina na području energije te sudjelovanje u europskim projektima za testiranje i implementaciju novih pristupa.
Poseban naglasak je na trenutnom projektu koji uključuje testiranje pilotnih pristupa za smanjenje vršnog opterećenja električne mreže, što bi moglo pozitivno utjecati na kućanstva, tvrtke i javne organizacije. Osim toga, bave se i projektom oživljavanja napuštenih bušotina, gdje provode analizu i prepoznaju potencijal za ponovnu uporabu tih bušotina za poljoprivredne svrhe, što bi moglo donijeti koristi lokalnoj zajednici i okolišu.
Kućanstva mogu dobiti sredstva za povećanje energetske učinkovitosti
U agenciji su posvećeni praćenju aktualnih trendova na području energetskog razvoja. Prepoznali su povećanu ugroženost kućanstava od energetskog siromaštva i proveli analizu u pomurskoj regiji koja je dovela do suradnje s nacionalnim tijelima pri pripremi planova za pomoć kućanstvima.
"Jedan od tih rezultata bio je i objavljivanje natječaja za sufinanciranje investicija u energetski siromašnim kućanstvima, gdje kućanstvo može dobiti 18 tisuća eura, odnosno 12 tisuća eura za mjere poboljšanja energetske učinkovitosti, kao i mjere iskorištavanja obnovljivih izvora energije. Što je važno kod ovog segmenta energetski siromašnih kućanstava, te investicije su pokrivene 100 posto i te investicije se pokrivaju direktno izvođaču, tako da kućanstvo ne treba izdvajati i čekati na povrat sredstava," objasnio je Vogrinčič.
Informacije o obnovljivim izvorima energije i o subvencijama pruža više organizacija, uključujući Eko fond i Borzen.