Najbolji hrvatski šahist Ivan Šarić već je u mlađoj dobi postao prava šahovska zvijezda, bio je svjetski i europski juniorski prvak, kasnije i europski prvak u seniorskoj konkurenciji, a od 18. godine nosi titulu velemajstora. Kao posebna zanimljivost, može se pohvaliti i da ima pozitivan omjer protiv svjetskog prvaka, Norvežanina Magnusa Carlsena.
Šarić je nedavno sa svojim ŠK Mornar postao ekipni prvak Hrvatske, a to je ujedno i prva titula državnog prvaka za ovaj splitski klub, u kojemu je 34-godišnji Splićanin prije gotovo tri desetljeća, započeo svoju blistavu karijeru.
Ljubav prema ovoj drevnoj igri razvio je već u ranom djetinjstvu, a to je i odredilo njegov životni put.
"Otac je zaljubljenik u šah i počeo me učiti između četvrte i pete godine. Odveo me u klub Mornar. Do tad sam znao pravila, a tu sam počeo s treninzima. Bila je to sve zapravo jedna dječja igra, sve do prvih rezultata, do jednog Prvenstva Hrvatske gdje sam zauzeo treće mjesto i onda je sve krenulo. Negdje oko srednje škole sam shvatio da bih mogao od toga živjeti. Bio sam u vrhu u kadetskoj konkurenciji, najbolji u Hrvatskoj. Kako sam sazrio, počeo sam i sam puno raditi, uz pomoć računala. I tu sam puno napredovao. Kad sam završio srednju školu, posao sam najmlađi velemajstor u Hrvatskoj i svjetski juniorski prvak. Upisao sam i fakultet, završio informatiku na PMF-u, preddiplomski studij, ali znao sam da ću se profesionalno baviti šahom, to je bila lagana odluka za mene."
Postaju li djeca pametnija igrajući šah?
"Uz šah postaneš bolji što se tiče fokusa, koncentracije, upravljanja vremenom i snalaženja pod vremenskim pritiskom. Šah je jedan od sportova gdje ti vremenski pritisak izaziva stres i moraš brzo donositi točne odluke. Postoji psihološka borba između tebe i suparnika, pokušavaš se staviti u situaciju suparnika i u njegove poteze. Nije samo fokus na tebi, nego i na drugome. Moraš predviđati idući potez i razmišljati unaprijed, ne donositi impulzivne odluke i u svakom trenutku moći dobro razmisliti jer svaka odluka ima posljedice. Tako je ne samo u šahu, nego i životu, zato lakše shvatiš neke stvari."
Dok je bio u osnovnoj školi, Ivan Šarić, priznaje, nije puno vježbao.
"Bilo je to davno, prije više od 20 godina. Možda sam i premalo vježbao, možda sat, dva dnevno. Međutim, u srednjoj školi sam znao raditi i četiri, pet sati dnevno, jako me sve zanimalo. Sad, kad sam već u ozbiljnijim godinama, zna se dogoditi da jedan dan radim i osam sati dnevno, idući dan nula, ovisi o raspoloženju. Umori se mozak, lakše je odraditi fizički trening."
Najbolji hrvatski šahist, koji je trenutačno 54. na svjetskog rang ljestvici, smatra da je ovaj sport izvrstan izbor za djecu i mlade. U ŠK Mornar trenutačno je 40-ak djece.
"Šah se može kombinirati, odličan je i uz neki fizički sport. Netko tko se već bavi sportom, kroz šah razvija promišljanje unaprijed, pogled iz suparničkog kuta, ne samo svog. Pomoglo bi to djeci u primarnom sportu. Ako im je šah primarni sport, onda bi trebali imati neku fizičku aktivnost uz to."
Digitalno vrijeme nosi svoje pa su stranice za online igranje poput Chess.com popularizirale šah kod djece.
Osim u ŠK Mornar, šah možete igrati i u drugim klubovima koje ćete pronaći u tražilici na platformi MVPiz.
Više o ovoj temi pročitajte u našem blogu na platformi MVPiz.