Uz ljeto, zima je najpopularnije doba godine za brojna putovanja. Bilo da je riječ o adventskim izletima, skijanju, ili možda bijegu u toplije destinacije, kraj i početak godine mnogima je najdraži trenutak za odmor u različitim nepoznatim krajevima. Na putovanjima punimo baterije, puštamo sve brige i obaveze i jednostavno, resetiramo sami sebe, što je povremeno itekako potrebno.
Kako bi odmor prošao uistinu bezbrižno, te povratak kući bio ispunjen jedino novim uspomenama i različitim suvenirima, potrebno je prije puta dobro se pripremiti. Putovanja znaju, osim zadovoljstva, biti izvor i određene razine stresa (strah od otkazivanja putovanja, gubitka prtljage i razboljenja u stranoj državi) no taj stres se, uz pravilnu pripremu, može svesti na minimum.
Bilo da je riječ o dužem ili kraćem putovanju, o bližoj ili daljoj destinaciji, određene pripremne radnje uvijek su iste.
1. Provjerite svoju destinaciju
Provjerite uvjete zemlje u koju putujete, njihove zakone, pravila. Radno vrijeme institucija koje želite posjetiti, opcije gradskog prijevoza, jezične barijere. Što bolja vaša priprema bude dok ste još kod kuće, manje ćete vremena bespotrebno gubiti na samoj destinaciji.
2. Adekvatno se spakirajte
S obzirom da pričamo o zimskim mjesecima, potrebno je provjeriti klimatske uvjete zemlje u koju putujete. Radi li se o bližoj destinaciji u kojoj je temperatura približna našoj ili je, ako pričamo o dalekim destinacijama, potrebna potpuno druga sezonska odjeća. Također obratite pažnju na usputna stajanja na putu do krajnje destinacije. Ne želite u japankama presjedati u npr. hladnom Istanbulu.
3. Pripremite potrebnu dokumentaciju i financije
Provjerite koja je valuta zemlje u koju putujete, koje su opcije plaćanja, predviđeni i nepredviđeni troškovi. Svakako je preporuka ostaviti dio novca za hitne iznenadne situacije. Također, koji dokumenti su potrebni za put, je li potrebna viza, putovnica ili je za put dovoljna osobna iskaznica.
4. Ugovorite putno osiguranje
Stres i neizvjesnost oko putovanja možda se ne mogu potpuno izbrisati, ali uz dobro putno osiguranje, može se svesti na minimum. Može se reći da je putno zdravstveno osiguranje, uz dokumente i novčanik, najvažnija stvar koja vam treba na putu. Na putovanju se mnogo toga može zakomplicirati, kao što je na primjer iznenadno oboljenje. Merkurovo putno zdravstveno osiguranje obuhvaća pokriće za slučaj hitne medicinske pomoći koja je potrebna zbog bolesti osiguranika ili posljedica nesretnog slučaja za vrijeme privremenog boravka u inozemstvu. Osiguranje pokriva i neophodni transport u Republiku Hrvatsku (tzv. repatrijacija) zbog potrebe navedenog medicinskog tretmana. Merkurova polica putnog zdravstvenog osiguranja uključuje bolničko liječenje, prijevoz do bolnice ili u mjesto boravka, a kako bi klijentima pružena usluga bila što ažurnija, na raspolaganju im je SOS telefon.
Bez obzira odlučili se na godišnju policu ili pojedinačnu, pokriće vrijedi u cijelom svijetu, a ukoliko ugovarate godišnje putno, osiguran vam je neograničeni broj putovanja tijekom godine (uz uvjet da pojedino putovanje ne traje duže od 28 dana).
Ono što je, zbog minule pandemije koronavirusa, svim putnicima i dalje naročito važno je pokriće koje uključuje i naknadu za slučaj liječenja u slučaju oboljenja od koronavirusa. Merkurovo putno osiguranje tako pruža pokriće troškova bolničkog liječenja i troškove nužnog i propisanog prijevoza osiguranika u domovinu uslijed oboljenja od Covid 19.
Svoju policu putnog zdravstvenog osiguranja klijenti mogu ugovoriti na merkur.hr.
Više detalja o putnom osiguranju može se pronaći ovdje.
Nakon svih pripremnih koraka jedino što je potrebno je opustiti se i uživati u svakom trenutku.