To je to što me zanima!

Provjerite kakvo će ove godine biti ljeto: Stigle su prve ozbiljnije vremenske prognoze

Premda većina meteorologa zazire od dugoročnih vremenskih prognoza, većina nas jedva je dočekala prognozu za ljeto. Provjerite čekaju li nas i ove godine nesnosne vrućine ili nam je priroda pripremila osvježenje
Vidi originalni članak

Prema podacima Accuweathera, ljeto 2021. godine bilo je najtoplije u Europi dosad. Temperatura od čak 48,8 stupnjeva zabilježena je prošloga kolovoza na Siciliji, što ujedno predstavlja rekord visoke temperature, koji je od 1977. držala Atena, gdje je u srpnju te godine izmjerena temperatura od 48 stupnjeva Celzija.  

Hrvatska se, za razliku od većine srednjoeuropskih susjeda, prema istraživanjima koja provodi Statista, godinama nalazi u crvenoj zoni, odnosno u području kojem prijeti visok rizik od suša. Od 1980. do 2014. godine u Hrvatskoj je suša bila najveći pojedinačni uzrok štete u poljoprivredi, a od 2013. do 2016. godine prouzrokovala je štetu od ukupno tri milijarde kuna. Kako stvari stoje, stručnjaci prognoziraju da bi se od 2011. do 2040. godine broj sušnih razdoblja mogao povećati tijekom jeseni u gotovo cijeloj Hrvatskoj te u sjevernim područjima u proljeće i ljeto.

Iznadprosječno vruće i suho ljeto

Kad govorimo o dugoročnim prognozama, moramo imati na umu da je riječ o iznimno kompleksnom sustavu na koji utječe niz različitih čimbenika različitih redova veličine. Drugim riječima, meteorolozi dugoročnim prognozama općenito pristupaju s određenom dozom opreza s obzirom na to da je preciznost prognoze točnija što je njen rok kraći.

Međutim, broj dugoročnih meteoroloških projekcija koje se tiču vremenske prognoze za ljeto počinje polako bivati sve veći. Tako se, prema najnovijim prognozama meteorološkog servisa Severe Weather (SWE), spomenuti zabrinjavajući klimatski trend niza najtoplijih ljeta vjerojatno neće mijenjati ni ove godine. To više što će poznata oceanska anomalija La Nina, koja već godinama značajno utječe na ljetno vrijeme na sjevernoj hemisferi, još biti itekako aktualna. 

Zahvaljujući dobro istraženom efektu La Nina, meteorolozi predviđaju kako će ovo ljeto biti osobito pakleno na sjeverozapadu i sjeveroistoku SAD-a, no iznadprosječnih vrućina, prognoziraju, neće biti pošteđena ni Europa, a najviše se temperature ponovno očekuju u područjima kojih je i Hrvatska dio. U sjevernoj Europi ove će godine izostati temperaturni ekstremi, a ljetne se vrućine s iznadprosječnim temperaturama vraćaju u većinu kontinenta. 

Prema istoj prognozi, koja se temelji na tri glavna sezonska modela, ali i prema viđenom obrascu koji pratimo proteklih godina, naš kutak svijeta tijekom ljeta ponovno očekuju i dulja razdoblja bez kiše, što značajno povećava rizik od suša, a veći dijelovi zemlje, poglavito priobalni, nalaze se u jednom od centara u kojima se ovo ljeto u Europi očekuju najsušnija razdoblja. Dijelove središnje Hrvatske pogodit će, pak, kako kažu, uz iznadprosječne vrućine i razdoblja povećane opasnosti od olujnih nevremena.

Kako se zaštititi 

Sve dulja i češća sušna razdoblja, olujni vjetar, poplave, tuča, požari, kao i sve veća ugroženost poljoprivrednih kultura od toplinskog stresa tijekom posljednjih desetljeća, posebice u Dalmaciji, jasan su signal, prije svega voćarima, maslinarima i vinogradarima, da su klimatske promjene itekako stvarne te da će, ako se situacija uskoro drastično ne promijeni, imati dalekosežne posljedice na urod.

Razni servisi upozoravaju da vrućine koje će se širiti Europom tijekom ljeta te nedostatak duljih kišnih epizoda u dijelovima kontinenta mogu stvoriti ozbiljne probleme za poljoprivrednike. Zato treba djelovati preventivno, i to pravodobno, osobito ako se bavite poljoprivredom. Osiguranjem usjeva i nasada štitite svoje poljoprivredno poduzeće od gubitka proizvodnje na usjevima pšenice i drugih žitarica, kao i od šteta nastalih zbog prirodnih nepogoda koje, nadamo se, ipak neće uništiti plodove vinograda, voćnjaka i maslinika. 

Pouzdani partner

Croatia osiguranje prvo i jedino u Hrvatskoj koristi naprednu tehnologiju mjerenja vlažnosti tla putem satelita. Osim toga, Croatia osiguranje automatski isplaćuje štete od suše na temelju satelitskih podataka, a istodobno pruža mogućnost financijske potpore iz Europskog poljoprivrednog fonda i proračuna RH, koja pokriva do 70% premije osiguranja. 

Ugovaranjem osiguranja usjeva i nasada pokrivate štete u obliku smanjenja prinosa pšenice, ječma, kukuruza i drugih usjeva, štete na urodu voća, maslina i grožđa te štete nastale djelovanjem tuče, požara ili udara groma. Ugovorite dodatnu zaštitu na vrijeme i izbjegnite financijske gubitke zbog eventualnih vremenskih nepogoda koje nam možda predstoje ovog ljeta. Jer, osim osnovnih pokrića, dodatno možete ugovoriti pokriće za suše, oluje, mraz, posolice i poplave. Croatia osiguranje pokriva i štete nastale zbog nedostatka vlage u tlu (suše), oluje, proljetnog mraza, posolice ili poplave, a usto pokriva i štete u kojima se zbog tuče ili drugih rizika smanji kakvoća voća, povrća ili stolnoga grožđa. 

Osiguranje od suše za kukuruz, soju, suncokret i šećernu repu možete ugovoriti do 1. 5. 2022., a pravo na dobivanje potpore ostvarujete kao pravna osoba upisana u Upisnik poljoprivrednika u trenutku podnošenja zahtjeva za njezinu isplatu. Nakon sklapanja ugovora o osiguranju te uplati 30% ukupne premije po polici potrebno je predati zahtjev za odobrenje novčane potpore Europskog poljoprivrednog fonda i proračuna Republike Hrvatske, a maksimalna godišnja potpora po korisniku iznosi 75.000 eura.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • 28.04.2022.

    Prognoza za nekoliko mjeseci. To su gluposti. Zato su i objavili kartu iz 2020.

  • global 28.04.2022.

    poslat hdz/sdp ekipu i njihove žetončiće s motikama u Slavoniju nek rade nešto

  • 28.04.2022.

    Ljeto bez turista,raj na zemlji,čiste plaže,čisto more,parkinga u izobilju,nema reda pred tušdm,nema buke i gužve,dernjave i skakanja,Samo šum mora,kliktanja galebova i vjetra u krošnjama borova.

Komentiraj...
Vidi sve komentare