Zajednička izgradnja "Pojasa i puta" bila je posvećena gospodarskom rastu i poboljšanju građanskog života te je donijela blagostanje građanima zemalja duž "Pojasa i puta". Stručnjaci i predstavnici raznih krugova tih zemalja u intervjuu su ocijenili da je zadnjih godina zajednička izgradnja "Pojasa i puta" još više unaprijedila realizaciju prava na egzistenciju i prava na razvoj, učvrstila osnovu za jamstvo ljudskih prava te je tako pozitivno pridonijela napretku i razvoju globalnih ljudskih prava.
Nedavno su Zaklada Kine za razvoj ljudskih prava (China Foundation for Human Rights Development) i Nacionalni Think-tank objavili izvješće "Za bolji svijet – pogled na proteklo desetljeće zajedničkog provođenja Inicijative Pojas i put iz perspektive ljudskih prava" (For a Better World — Looking at the Past Decade of Jointly Pursuing the Belt and Road Initiative from a Human Rights Perspective), u kojem su izneseni stavovi izazvali zajedničko mišljenje u inozemstvu.
Jeffrey Sachs, prestižni američki ekonomist, ustvrdio je da su "Opća deklaracija o ljudskim pravima“ (Universal Declaration of Human Rights) te niz drugih konvencija i povelja o ljudskim pravima nedvosmisleno potvrdili da građani svih zemalja uživaju osnovna prava na hranu, obrazovanje, pristojan posao, društveno osiguranje, medicinske usluge. Zajednička izgradnja "Pojasa i puta", koja se provodi unapređenjem gospodarskog rasta i javne usluge, pridonijela je realizaciji tih prava.
Projekt koji gradimo trenutno, odnosno projekt ‘Čista Srbija’, upravo je u okviru zajedničke izgradnje ‘Pojasa i puta’, rekao je Aleksandar Vojvodić, glavni inženjer projekta "Čista Srbija", čiji je izvršitelj kineski CRBC, te dodao da se "projekt ‘Čista Srbija’ zalaže za zaštitu prirodne ekosredine Srbije duž Save i Dunava, povećanje kvalitete ekosredine radi čišćeg i zdravog života građana".
Spomenuto izvješće također je dubinski predstavilo logiku prema kojoj se inicijativom zajedničke izgradnje "Pojasa i puta“ unapređuje stanje ljudskih prava u svijetu.