Preduhitrite građevinare, osigurajte neovisni nadzor na svom gradilištu
Ako upravo imate radove u svom domu, tko kontrolira radove vaših izvođača? Ako ste mislili da je to nevažno, Ante Cash u prvim minutama Koordinacije objašnjava kako odabrati neovisni nadzor i voditeja projekta koji će raditi u vašu korist. Vodite li računa o penalima ako građevinari probiju rokove radova? Na kojim gradilištima građevinari najbrže reagiraju? „Dogovor kuću gradi i stan adaptira“, zaključuje Cash na kraju još jedne rubrike Antina Garaža.
U rubrici Notes gost je arhitekt Vanja Oštrek iz Trokut arhitekture, a govori o jednoj od najaktualnijih tema: kako umjetna inteligencija utječe na građevinski sektor.
„Građevinari koji neće koristiti umjetnu inteligenciju zaostajat će za onima koji je koriste, a arhitekti i građevinari koji rade u korak s vremenom izbacit će ih iz igre“, ističe Oštrek.Govori i o trendovima u kojima svjetski uredi već projektiraju uz pomoć umjetne inteligencije, razvijaju svoju ideju i iznose idejna rješenja, no je li to dovoljno?.
„Arhitektura nije linearan proces, na realizaciju arhitektonskih ideja utječu vanjski faktori poput želja klijenata, (mikro)lokacije. Sve to još uvijek umjetna inteligencija ne prepoznaje dovoljno, mi dajemo smjernice, a umjetna inteligencija je alat koji nam pomaže pri projektiranju“, govori Oštrek. Njegova specijalnost je privremena arhitektura, odnosno arhitektura u slučaju elementarnih nepogoda. Privremeno stambeno rješenje slaže se kao šator sa svim karakteristikama koje ima kuća. To omogućuje brži transport jer dok na jedan kamion stane u prosjeku jedan kontejner, isti kamion može prevesti i do 24 kuće u kojima možete živjeti ukupno 120 ljudi.
Ekipa Koordinacije posjetila je Rijeku u kojoj tvrtka Vectrino samo jednim klikom prikazuje sve ono što se nalazi pod vodom. Riječ je o jedinstvenoj metodologiji podvodnog snimanja i stvaranja realnih prikaza, odnosno 3D modela imovine pod vodom.
„Ova tehnologija omogućuje nam da jednostavnije vidimo stvari pod morem i nakon toga donesemo odluku kako neke konstrukcije sanirati“, ističe Josip Rukavina, direktor riječke tvrtke.
Što je toliko inovativno u ovoj tehnologiji? Istraživanje pod morem moguće je bez disalice, maske i boce za kisik. U samo jednom danu moguće je snimiti obalu dugačku 600 metara i duboku 10 metara. Takav posao nekada su radili samo ronioci koji su interpretirali stvarnost pod morem, dok Vectrinova tehnologija omogućuje 3D prikaz površina pod vodom.
Negdje na pola puta između Nina i Zatona smjestila se jedna od najpoznatijih i najljepših crkvi sv. Nikole. Crkva je izgrađena od kamena na prapovijesnom tumulu tijekom 12. stoljeća u polju Prahulje, a predstavlja jedini sačuvani primjerak ranoromaničke arhitekture takvog oblika u Dalmaciji. Crkva sv. Nikole zanimljiva je jer je široka, visoka i dugačka oko 6 m, a u njezinoj unutrašnjostI nalazi se jedan grob. Tijekom 15. i 16. stoljeća dobila je krunište sa 8 zubaca i pretvorena je u promatračnicu za vrijeme osmanske ugroze dalmatinskog područja.
U rubrici Tips&tricks gošća je Angela Čuljak koja se bavi stručnim nadzorom građenja, a sve svoje savjete objedinila je na jednom mjestu u knjizi Praktični savjeti za početnike u građevinarstvu. Tijekom gradnje nikako nije poželjno štedjeti na kvaliteti i količina betona i armature kao i na toplinskoj te hidroizolaciji jer naknadne intervencije često vrlo skupo koštaju. „Smijete štedjeti na materijalima kojima uređujete unutrašnjost“, govori Čuljak: Koji su to materijali? Možemo li uštedjeti ako kupujemo sami materijal? Treba li graditi s prijateljima ili to treba prepustiti drugima? Sve odgovore doznajte u Koordinaciji.