Hrvati su kroz povijest iznjedrili mnoge ideje, filozofske koncepte i izume koji su iz temelja promijenili našu svakodnevicu. Da, tako je, naša relativno mala država može se pohvaliti mnogim svjetski poznatim imenima inženjera, izumitelja i znanstvenika. Sigurni smo da ih svatko od nas može nabrojiti barem desetak, iako ih ima mnogo više.
Ovom prilikom sastavili smo popis od nekolicine imena (jer sva ne bi stala u jedan članak) koja morate zapamtiti kako biste sljedeći put mogli nekom strancu objasniti što to ima tako posebno u Hrvatskoj.
Genijalni hrvatski izumi od 16. stoljeća do danas
Jedan od najranijih nama poznatih hrvatskih inovatora, kojem dugujemo izume padobrana, visećeg mosta i žičare, bio je Šibenčanin Faust Vrančić, jezikoslovac, inženjer, svećenik i biskup, koji je živio na prijelazu 16. u 17. stoljeće. Dva stoljeća kasnije mornarički časnik Ivan Lupi iz Rijeke izumio je torpedo, podvodni projektil, koji je od 1880. godine postao standardno naoružanje razvijenijih ratnih mornarica. O Nikoli Tesli, iznimnom geniju koji je osmislio više od 700 izuma, teško je reći nešto ukratko, ipak, među njegovim najvrednijim otkrićima definitivno se ističe izmjenična struja, kojom se i dan danas koristimo. Teslino otkriće pomoglo je šibenskom inženjeru Vjekoslavu pl. Meichsneru, koji je u to vrijeme projektirao i izgradio hidroelektranu izmjenične struje na rijeci Krki - prvu takvu u Europi.
Početkom 1900-ih svoje su izume patentirala dva kemičara, Franjo Hanaman, izumitelj prve ekonomične električne žarulje s metalnom niti, i Slavoljub Penkala, tvorac mehaničke olovke, nalivpera s krutom tintom, termofora, termos boce, rotacijske četkice za pranje zubi i tako dalje. U tim godinama stvorena je i metoda uzimanja otisaka prstiju, takozvana daktiloskopija, za koju je zaslužan Ivan Vučetić, rođeni Hvaranin. A jeste li čuli za Marcela pl. Kiepacha, inženjera iz Križevaca, koji je već sa 16 godina patentirao svoj prvi izum, brodski kompas koji pokazuje sjever bez obzira na prisutnost željeza ili magnetskih sila, te nekoliko godina kasnije dinamo, uređaj za rasvjetu?
Također, već više od 60 godina valjda svako hrvatsko kućanstvo koristi zlata vrijedan proizvod Zlate Bartl, hrvatske stručnjakinje za prehrambenu tehnologiju - Vegetu. Još jedan izuzetno koristan proizvod koji je potekao iz Lijepe Naše je sumamed, antibiotik koji je razvio tim stručnjaka iz tvornice lijekova PLIVA (Slobodan Đokić, Gorjana Radoboja-Lazarevski, Zrinka Tamburašev i Gabrijela Kobrehel). U novije vrijeme svakako je potrebno spomenuti i Tomislava Uzelca, koji je 1997. godine osmislio MP3 uređaj, Marina Soljačića, kojem dugujemo otkriće bežičnog prijenosa energije, te Matu Rimca, tvorca najbržeg hiperautomobila na svijetu.
Croatia Inspiring Great Minds
Navedeni, ali i ostali hrvatski izumitelji koji su stekli svjetsku afirmaciju zbog svoje želje za izazovom i otvorenosti za nove ideje, bili su predstavljeni na manifestaciji EXPO 2020. Riječ je o svjetskoj izložbi čiji je domaćin bio Dubai, od 1. listopada 2021. do 31. ožujka 2022. U trajanju od 182 dana, pod krovnom temom izložbe "Povezivanje umova, stvaranje budućnosti", Hrvatski je paviljon posjetilo više od 300.000 ljudi.
Tema koju su predstavnici naše države odabrali, "Hrvatska inspirira velike umove", imala je za cilj promovirati nas kao zemlju inovativnih projekata, ideja, izuma i kreativnih pojedinaca. Hrvatska je, uz znanost i druga područja u kojima je polučila uspjehe, poznata po uspjesima u sportu, gdje redovito osvaja najveća svjetska priznanja, pa su u izložbu bili uključeni i naši najbolji sportaši – Luka Modrić, Janica i Ivica Kostelić te Dražen Petrović.
S druge strane, informativni i kulturni sadržaji o Hrvatskoj bili su prikazani kroz multimedijske projekcije, a izložbeni dio prizemlja omogućio je posjetiteljima virtualno iskustvo putovanja po cijeloj Hrvatskoj predstavivši njezine prirodne ljepote i specifičnosti. Ovo dinamično, poticajno iskustvo završavalo je ispod masline, u zoni opuštanja.
Izložbeni prostor nastavljao se na prvom katu, gdje je bio zamišljen kao poslovna zona. Taj prostor bio je namijenjen svim hrvatskim poduzetnicima za potrebe poslovnih sastanaka i popratne aktivnosti, kao i za potencijalne bilateralne susrete na najvišoj razini.
Promocija Hrvatske kroz poznate sportaše i hrvatski folklor
Jedno od najuspješnijih događanja na EXPO 2020 namijenjeno široj javnosti bilo je "Croatia inspiring Champions", točnije interaktivni događaj u kojem su sudjelovali hrvatski laureati velikih svjetskih sportskih natjecanja – Martin i Valent Sinković, Sandra Perković, Blanka Vlašić, Mirza Džomba, Stipe Pletikosa i Gordan Giriček. Sportaši su otvorili EXPO Sustainability Portal te su s posjetiteljima sudjelovali u nizu sportskih događanja na otvorenom. Na ovom fantastičnom susretu s prvacima i sportskim legendama bili su gosti iz cijelog svijeta. Okušali su se u sportskim aktivnostima, a uz službene majice, s događaja su kući ponijeli nezaboravne uspomene.
Još jedan uspješan događaj bio je proslava Dana državnosti 6. ožujka, i to snagom i ljepotom hrvatskog folklora, čiji su zabavni program pripremili umjetnici Ansambla LADO. Nakon nastupa u Al Wasl Plazi tijekom službene svečanosti, nastavili su s interpretacijom hrvatske glazbene, vokalne i plesne kulturne baštine uz pratnju LADO Electra, koji posljednja dva desetljeća spaja tradicionalne glazbene izričaje s elektroničkom glazbom. Nastup Ansambla LADO nastavljen je i sljedeći dan, a sastojao se od koreografija i vokalno-instrumentalnih fragmenata iz različitih krajeva Hrvatske, prezentirajući hrvatsku baštinu obogaćenu mediteranskim, balkanskim, panonskim i alpskim utjecajima. Uz obožavatelje Ansambla LADO i Hrvate koji su posjetili EXPO 2020, publika je bila multinacionalna i svi su podjednako uživali u nastupima.
Prijatelj sporta i kulture
Glavni sponzor hrvatskog paviljona i sportsko-kulturnih programa koji su se održavali na EXPO 2020 bila je Hrvatska elektroprivreda (HEP), hrvatska nacionalna elektroenergetska tvrtka, koja se više od jednog stoljeća bavi proizvodnjom, prijenosom i distribucijom električne energije, a u posljednjih nekoliko desetljeća i opskrbom kupaca toplinom i distribucijom plina.
Uz prirodna bogatstva, kulturna baština najvrednije je dobro Hrvatske. HEP je zbog toga dugogodišnji podupiratelj projekata koji za cilj imaju očuvanje i promicanje hrvatske kulture. Uz to, kao veliki prijatelj sporta, HEP je podupiratelj hrvatskog sporta i njegovih sportaša kao najboljih promicatelja Hrvatske u svijetu. HEP – više od struje!