Od klasičnog slikarstva do suvremene fotografije, od duge rimske vladavine do novog stoljeća, od muzejskih antikviteta do privatnih kolekcija, ovi programi organiziraju se uz sudjelovanje ključnih novosadskih muzeja, ali i važnih partnera poput Društva arhitekata Novog Sada, Galerije „BelArt“, Udruga umjetnika iz Vojvodine, kao i mnogi domaći, regionalni i europski umjetnici. Posebnu pažnju svakako je privukla izložba na glavnom gradskom trgu u Novom Sadu, Trgu slobode, pod nazivom "(NE) NASTANJENI - Migrantske priče u 21. stoljeću iz World Press Photo arhiva" koja sadrži fotografije najznačajnijih svjetskih foto-reportera o migracijama, dobitnika prestižnih nagrada World Press Photo Foundation - Warren Richardson, John Stanmayer, Matthias Costa. U istom duhu i u narednom periodu izložba se nastavlja i na otvorenom, ovoga puta na platou Limanskog parka, koji je jedan od najmlađih i najvećih novosadskih parkova, gdje je postavljeno 49 jarbola visine 8 metara, koji čine novu galeriju na otvorenom, a ona obuhvata radove umjetnika iz pet europskih prijestolnica kulture na temu migracija, u kojima sudjeluje i hrvatski umjetnik Leo Kirinčić, kao predstavnik Rijeke. Također, u Galeriji Matice srpske održava se izložba „Migracije u umjetnosti, umjetnost migracija“ na kojoj svoje radove izlažu poznati suvremeni umjetnici.
Novi Sad će u travnju i svibnju biti posvećen mladima. Kroz tri segmenta, "Škole budućnosti", "Zastave budućnosti" i "Bajke budućnosti", koji čine jezgru novog programa Europske prijestolnice kulture, "Budućnost Europe", djeca i mladi bit će potaknuti na sudjelovanje u stvaranju bolje budućnosti. Novi programski luk dovest će u Novi Sad 460 umjetnika iz 30 zemalja, koji će sudjelovati u 270 različitih kulturnih događanja. Tijekom programa, kada su mladi u fokusu, kroz tri segmenta djeca i mladi će se poticati na kritičko razmišljanje, ali i na aktivno sudjelovanje u društvenim pitanjima. Tako će se „Škole budućnosti“ baviti alternativnim modelima obrazovanja kroz umjetnost, igru i kreativnost. Ustanove kulture postat će mjesta za obrazovanje, a škole će postati ustanove kulture koje će ugostiti različite umjetnike koji će biti mentori djeci.
Projekt uključuje 18 škola u kojima će 20 umjetnika iz različitih zemalja biti mentori djeci i mladima kroz različite projekte. Umjetničko promišljanje djece i mladih o aktualnim društvenim temama i poticanje njihovog kritičkog izražavanja bit će glavna zadaća "Zastave budućnosti" tijekom koje će se organizirati više od 60 događaja, od čega 37 koncerata i 4 izložbe, a gdje će se predstaviti i mlada regionalna glazbena imena, a sve u ambijentu Kreativnog kvarta, novog mjesta za suvremeno stvaralaštvo u Novom Sadu na mjestu nekadašnjih tvornica i pogona i industrijskog nasljeđa. Program "Zastave budućnosti" podržali su DDOR, IDEA i A1. "Bajke budućnosti" će oživjeti kazališnu umjetnost u cijelom gradu kada će se publici predstaviti tradicionalne bajke. U ovom segmentu programa okupit će se umjetnici iz 13 zemalja u Novom Sadu, gdje će se održati 35 predstava na 9 različitih lokacija kroz koje će oživjeti bajke budućnosti.
Programski luk "Budućnost Europe" jedan je od osam programskih lukova koji čine programski koncept Europske prijestolnice kulture i kronološki će se realizirati tijekom 2022. godine. Nakon "Budućnosti Europe" počet će programski luk "Heroine", zatim "Tvrđava mira", "Dunavsko more", "Kaleidoskop kulture" i na kraju "Drugi? Europa ".
Tijekom 2022. godine Novi Sad će se predstavljati kao Europska prijestolnica kulture kroz više od 1.500 kulturnih događanja, uz sudjelovanje oko 4.000 domaćih, nacionalnih i internacionalnih umjetnika, a detaljan program možete pronaći na službenoj stranici Novi Sad – Europska prijestolnica kulture.