Kad je riječ o novcu i planovima, danas je posebno teško uhvatiti se u koštac s tekućim računima i u isto vrijeme planirati financijski neovisnu budućnost jer su troškovi života, od osnovnih prehrambenih namirnica do režija, veći nego ikad. Zato smo vam u nastavku, ususret novoj godini, ali i novoj valuti, pripremili nekoliko jednostavnih savjeta kako biste pametnije uskladili svoje financije i pritom uštedjeli koju kunu, odnosno euro.
1. Povećajte ušteđevinu za 'crne dane'
Jedan od prvih i osnovnih savjeta je aktivirati "crni fond". Takav zalog za nenadane situacije trebalo bi imati svako kućanstvo. Novac koji čuvate u "crnom fondu" mogao bi biti glavni osigurač koji će vas spasiti u nenadanim situacijama poput gubitka posla ili velikog popravka automobila. Financijski stručnjaci kažu kako biste u "crnom fondu" trebali imati minimalno tri mjesečne plaće da biste se, barem donekle, osigurali u prvim mjesecima. Poslušajte savjet stručnjaka i pokušajte otvoriti ili podebljati svoj "crni fond" tako što ćete nadolazeću božićnicu ili možda neki bonus ostaviti sa strane, a ne odmah potrošiti.
A da biste povećali svoju ušteđevinu i ne uskratili sebi neke osnovne navike, možda vas inspiriramo ovim izračunom. Naime, ako smanjite samo jednu kavu na dan u omiljenom kafiću, a koja u prosjeku košta 12 kuna, za 20 godina mogli biste uštedjeti čak 87.600 kuna. Iznos je to koji bi, vjerujemo, svakome dobro došao i kao bonus dodatak kad nastupi mirovina.
2. Planirajte sigurnu mirovinu
Kako biste osigurali bezbrižnu starost, ključan je faktor, naravno, mirovina. Jedan od najboljih savjeta je da, osim uplaćivanja u prvi i drugi mirovinski stup, počnete plaćanje trećeg mirovinskog stupa. Jednako kao drugi stup, treći stup predstavlja individualnu kapitaliziranu štednju, koja pruža mogućnost da sami preuzmete odgovornost za vlastita mirovinska primanja i osigurate sebi bolji standard u starosti. Osim što je dobrovoljan, treći stup nosi veću razinu fleksibilnosti od prva dva stupa. To znači da sami birate učestalost, kao i visinu uplata u fond. O mirovinskim ulaganjima najbolje je posavjetovati se s financijskim stručnjacima u bankama.
No ako niste preveliki pobornik toga, jednostavno možete otvoriti bankovni račun na kojem ćete mjesečno izdvajati novac, a koji bi vam u doglednoj budućnosti mogao donijeti dodatan iznos od kamata. Bit će vam, sigurni smo, lakše voditi evidenciju o svojoj ušteđevini ako je držite odvojeno od novca koji trošite svakodnevno.
3. Ne otplaćujte darove iduće godine
Poznato je kako je prosinac mjesec u kojem svi volimo potrošiti iznad svojih mogućnosti, a sve kako bismo darovima usrećili svoje najmilije. Kako prenose mediji, samo 23. 12. prošle godine fiskalizirano je čak 900 milijuna kuna, a tadašnji ministar financija Zdravko Marić potvrdio je da je potrošnja prošlog prosinca kod Hrvata bila najveća do sada.
Međutim, često otplata darova dolazi prvih nekoliko mjeseci nove godine, posebno ako kupujemo na rate. Ove godine, zato, odlučite pametnije, jer zašto biste novu godinu počeli s dugovima? Jedan od najlakših načina za to je da kreirate shopping listu za darove koje ćete se striktno držati. Svaki put kad kupite jednu stvar, precrtajte je s liste i tako ćete izbjeći neplaniranu kupnju, uštedjeti novac i početi novu godinu bez nepotrebnih dugova i neplaćenih zaostataka.
4. Pripremite se za euro
Budući da se Hrvatska sprema na novu valutu, savjetujemo vam da svoj novac u kunama što prije položite na svoje račune u banku. Iz Zagrebačke banke poručuju da se do 31. prosinca 2022. privremeno ukida naknada za potrošače za polog gotovog novca u kunama na račune fizičkih osoba u Banci. Iz Banke upozoravaju i da će od početka prosinca 2022. do sredine siječnja 2023. bankomatska mreža raditi ograničeno zbog prilagodbe bankomata na novčanice eura.
Zato, kako biste izbjegli eventualne poteškoće, opskrbite se gotovinom na vrijeme! A dobra je vijest i da će se zbog tehničke prilagodbe banaka na novu valutu gotovina moći podizati na svim bankomatima, bez obzira na to kojoj banci pripadate, i to u razdoblju od mjesec dana, odnosno od 15. prosinca do 15. siječnja.
- Što se tiče štednih računa u kunama, oni će se automatski preračunati u eure prema fiksnom tečaju konverzije i bez naknade te pritom iznosi na štednim računima u eurima ostaju nepromijenjeni. Iznosi u kunskom fondu ZB Investa (ZB plus) automatski će se preračunati u eure prema fiksnom tečaju konverzije. U fondove u eurima nakon 1. siječnja 2023. moći ćete uplaćivati isključivo eure, a u fondove u dolarima moći ćete uplaćivati i dolare i eure – rekli su nam u Zagrebačkoj banci.
Isto tako, zamjenu kuna u euro banke, Fina i Hrvatska pošta obavljat će također bez naknade do 31. prosinca 2023., a u Hrvatskoj narodnoj banci uvijek ćete moći zamijeniti novčanice kuna za eure. Kovanice ćete moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura!