Stručna komisija sastavljena od predstavnika relevantnih fakulteta, neovisnih stručnjaka za održivi razvoj te predstavnika Ininog Održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša te Korporativnih komunikacija odabrala je 16 pobjedničkih ideja, a jedan dodatni projekt odabrali su fanovi Inine Facebook stranice. Odabrani projekti bit će provedeni u nadolazećem razdoblju uz financijsku podršku Ine u ukupnom iznosu od 375.000 kuna, a dio projekata bit će realiziran uz pomoć Ininog Kluba volontera.
Natječaj za Zeleni pojas se odvijao online te su se prijave vršile preko web stranice posvećene Zelenom pojasu putem koje je zaprimljeno 195 prijava, a pobjednički projekti odabrani su temeljem jasno definiranih kriterija od kojih su najvažniji bili pripremljenost i kvaliteta projekta, stupanj povoljnog utjecaja na okoliš, jasno definirana područja kojima bi se dala podrška, kao i mogućnost realizacije projekta putem zajedničkih akcija u suradnji s Ininim klubom volontera.
Pobjednički projekti Zelenog pojasa 2019.:
1. Dobrovoljno vatrogasno društvo Zdravstvo, Karlovac: projekt „Uređenje terapijskog parka u okruženju Opće bolnice Karlovac“
2. Dobrovoljno vatrogasno društvo Ružić, Kljake : projekt „Zeleni biser Kljaka“
3. Udruga za očuvanje prirode, tradicije, običaja i turizma Plavi Dunav, Borovo: projekt „Opuštanje uz Dunav“
4. Udruga za poticanje poduzetništva i zapošljavanja Biti Bolji, Osijek/Vukovar: projekt „Biti Bolji – Be Better“
5. Ronilački klub Giričić, Kaštelanski zaljev: projekt „Očuvanje zaštićenih morskih vrsta“
6. Udruga osoba s invaliditetom Sveti Bartolomej, Knin: projekt „Mislim srcem, vidim zeleno“
7. Javna ustanova Park prirode Vransko jezero, Biograd na moru/Pakoštane/Vrana: projekt „Zajedno za zlatovranu“
8. Škola preživljavanja u prirodi “AGRAM”, Zagreb: projekt „Zelena avantura 2019.“ – ekološki kamp za djecu sa epilepsijom i djecu slabijeg socijalnog statusa
9. Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Šibensko-kninske županije Kamenčići, Šibenik/Čista Velika/otok Zlarin: projekt „Zeleni čuvari naših krajeva 2“
10. Savez izviđača Hrvatske: projekt „Boranka 2019.“, Grad Split/Grad Solin/okolica Zadra – projekt pošumljavanja požarišta Dalmacije
11. Sveučilište u Rijeci, Rijeka/Sveučilište u Rijeci/Sveučilišni kampus Trsat: projekt "Park I'm not a robot"
12. Hrvatska gorska služba spašavanja stanica Split, Milna/Vrboska/Vis/Rogač: projekt „Sub Eco“
13. Udruga Riba ribi, Unije: projekt „Uređenje zelenih površina otoka Unije“
14. Udruga za promicanje potreba djece i mladih Smiješak za Sve, Dugo Selo: projekt „Šuma nas zbližava i spaja“
15. Istramet – praćenje i prognoziranje vremena za Istru, Tinjan: projekt „Tehničkim inovacijama protiv klimatskih promjena“
16. Udruga Eko Kvarner, Krk/Vrh: projekt „Edukacijsko-pokazni mediteranski vrt tradicionalnih sorti“
17. Udruga Kas, Sisak: projekt „Senzorni vrt Ori“ – odabrali Inini Facebook fanovi
O programu Zeleni pojas
S ciljem širenja svijesti o važnosti održivog razvoja, INA je 2014. pokrenula program Zeleni pojas u sklopu kojeg je na suradnju pozvala nevladine udruge i edukativne ustanove kako bi zajedničkim snagama pridonijeli očuvanju okoliša u lokalnim zajednicama. Kroz ovaj program INA sufinancira ekološke projekte poput pošumljavanja, uređenja zelenih površina, čišćenje podmorja, priobalja, jezera i rijeka, edukacije o ekologiji te druge slične aktivnosti iz područja zaštite okoliša i prirode. U proteklih pet godina realizirano je više od 80 projekata koje je INA sufinancirala s ukupnim iznosom od više od milijun i 700 tisuća kuna, a posađeno je više od 6.300 sadnica drveća, cvijeća i raslinja te zazelenjen prostor od gotovo 30.000 m2. Inin program Zeleni pojas je kao primjer dobre prakse uvršten u Globalno izvješće o održivom razvoju za 2018. godinu.