Televizor već dugi niz godina nije samo običan prijemnik koji emitira programe koje želite gledati, on je moderan dio kućanstva preko kojeg možemo obavljati i druge funkcije, a glavno je sjedište zabave kad su muzika, ples i igrice u pitanju. Plazma je dosad bila jedan od traženijih televizora, ali je tehnologijom zastario i sve je teže naći servis za takvu vrstu televizora.
Na današnjem tržištu uglavnom prevladavaju LCD televizori i LCD televizori sa LED osvjetljenjem, koji se u pravilu zovu LED televizori. LED dolazi od skraćenice riječi light emitting diode, tj. diode koja odašilje svjetlo, na taj način svako LED svjetlo osvjetljava nekoliko piksela odjednom. Postoje LED televizori s osvjetljenjem uz rub i televizori sa punim LED zaslonom. LED televizori sa osvjetljenjem uz rub imaju kvalitetnu sliku, a i jefitniji su od punog LED zaslona (koji nude uistinu vrhunsku sliku), ali su skuplji.
Postoje i takozvani OLED televizori (Organic Light Emitting Diode) ili organska dioda koja odašilje svjetlo. Možemo reći da se radi o organskim spojevima koji će svijetliti ako kroz njih pustite struju. Znanstvenike je pri izumu inspirirala krijesnica kao izvor svjetla, dakle organsko biće koje svijetli, a nije uključeno u struju. Takvu elektroluminiscenciju koristi OLED tehnologija, materijalom koji emitira svjetlost zbog elektriciteta. LED i OLED televizori rade više-manje na istom principu samo što koriste drugačiju tehnologiju. Zahvaljujući manjim diodama koje rade kao individualni pikseli, koji se samostalno osvjetljuju, OLED televizori nadmašuju sve LCD i LED televizore. OLED tehnologija za razliku od LCD televizora, pruža veći omjer kontrasta i prikaza palete boja, što omogućuje vrhunsku kvalitetu slike uz potrošnju identične količine energije. Velika prednost OLED televizora je u tome što su izrazito tanki, od samo pola centimetra širine, a time su vrlo pogodni za izradu zakrivljenih zaslona. OLED televizori su budućnost, nadamo se da nećete toliko dugo čekati da se pojave kao standard u trgovinama, jer su i dalje skuplja opcija od LCD-a.
Na tržištu još možete pronaći i QLED televizor (Quantum Dot technology), kod kojih se omjer kontrasta prirodno poboljšava kad je svjetlina viša. Razlika QLED I OLED tehnologije je u različitim tehnološkim principima. Quantum dot tehnologiju koja je anorganska, stabilna i trajna sa izvrsnim prikazom boja i svjetline upotrebljavaju QLED televizori, dok OLED koristi organski materijal koji ih čini podložnima zadržavanju slike. OLED televizori, za razliku od QLED, stoga mogu imati učinak dvostruke slike ili burn-in, zbog svojih samoosvjetljenih organskih zaslona. Primjerice logotipovi televizijskih kuća koji ostaju na istom mjestu u kutu ekrana, čak i ako prebacite na drugi program. Kvalitetu programa ćete uvijek mjeriti prema reprodukciji crne boje, kad je crna dublja tada su ostale boje kontrastnije i jasnije. Tu uvelike ima prednost OLED tehnologija za razliku od LCD televizora, dok su se neke nove serije QLED televizora ozbiljno približile OLED-u.
Što se tiče izbora brenda za OLED televizor, preporučamo vam LG, koji je jedan od najcjenjenijih proizvođača OLED-a, ili Sony koji ima ugovor sa LG-om za ugradnju OLED panela u svoje televizore. Ako želite ekran kojeg možete gledati iz širokog spektra kutova LED televizor možda nije najbolja opcija, jer se kvaliteta slike gubi kada idete u stranu (max. kut gledanja je do 54 stupnja), što nije stvar kod OLED-a. OLED paneli su i kod potrošnje puno bolji od LCD-a, ne zahtjevaju pozadinsko osvjetljenje, zbog toga su i tanji, te troše puno manje električne energije. Ako ste se odlučili se za kupovinu velikog masivnog ekrana, LCD paneli su još uvijek najveći, zbog svoje tehnologije, a mogu doseći i do 100“. Ako uzmete u obzir cijenu OLED i QLED televizori su zasigurno skuplja opcija od LCD televizora, dok je QLED koji koristi LCD tehnologiju cijenom sličan OLED-u, pa ćete za odabir pravog televizora ipak se osloniti na osobne prioritete zbog kojeg ga i kupujete.