Velik svjetski događaj završio je u Pekingu. Na jednotjednom 20. Nacionalnom kongresu Komunističke partije Kine (KPK) zacrtan je plan za budući razvoj Kine.
Svjetsko se gospodarstvo ove godine suočava s teškom situacijom. Poslovne zajednice diljem svijeta vjeruju da će kineski korak modernizacije i rast potaknut inovacijama unijeti više sigurnosti u globalno gospodarstvo.
Tijekom proteklog desetljeća kineski bruto domaći proizvod iznosio je 18,5 posto svjetskog gospodarstva. Postala je glavni trgovački partner za više od 140 zemalja i regija. Otkako je izbila pandemija COVID-19, Kina, koja je uspjela koordinirati kontrolu pandemije i gospodarski razvoj, još uvijek održava stabilizator globalne opskrbe i industrijskih lanaca te nastavlja pokretati svjetski gospodarski oporavak.
Kina nastoji svoj razvoj učiniti zelenijim i održivijim. U potrazi za skladnim suživotom između čovječanstva i prirode, zemlja je smanjila intenzitet emisije ugljika za 34,4 posto u proteklih 10 godina i obećala da će emisija CO2 postići vrhunac prije 2030. i postići ugljičnu neutralnost prije 2060.
- Kina je posvećena diplomatskoj politici za zajednički razvoj, a zalaže se za očuvanje svjetskog mira i izgradnju Zajednice koja dijeli zajedničku budućnost čovječanstva - zaključak je to u Izvješću Xija Jinpinga, generalnog sekretara Centralnog komiteta KP Kine. KP Kine će „nastaviti davati još veći doprinos miru, napretku i perspektivi svijeta“.
Važno je i istaknuti da Nova Kina nije prva pokrenula nijedan rat ili sukob. Ona je stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a koja je poslala najviše mirovnjaka i predala a najviše sredstva za održavanje mira, čime je pohvaljena kao „ključna snaga“ u mirovnim operacijama UN-a. Važno je napomenuti i da je zemlja napredovala na 12. mjesto na Globalnom indeksu inovacija 2021., s 34. mjesta 2012., objavila je Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo. Zauzela je prvo mjesto među gospodarstvima srednjeg dohotka.