To je to što me zanima!

Kako srezati troškove i uživati u financijskoj neovisnosti

Prvi i najteži korak je preuzimanje kontrole nad vašim financijama. Svaki sljedeći korak bit će sve lakši, a kad vam novi sustav upravljanja novcem prijeđe u naviku, teško ćete se odreći vaše novostečene financijske slobode
Vidi originalni članak

Ako svakog mjeseca trošite više nego što zaradite, ne ostavljate ni kune „sa strane“ za crne dane, nemate štednju i ne pratite na što vam odlazi novac, vrijeme je da se počnete odgovornije financijski ponašati. I sami ste vjerojatno toga svjesni, no ako vam je teško suočiti se s time odjednom i počistiti svoj financijski nered, krenite korak po korak.  

Prvi i najteži korak je preuzimanje kontrole nad vašim financijama. Svaki sljedeći korak bit će sve lakši, a kad vam novi sustav upravljanja novcem prijeđe u naviku, teško ćete se odreći vaše novostečene financijske slobode. 

Preuzmite kontrolu nad novcem i trošenjem 

Umjesto da novac kontrolira vas, vi kontrolirajte njega. Kad dobijete plaću, napravite plan trošenja: izračunajte koliko vam novca treba za plaćanje računa, koliko za hranu, a koliko za ostale troškove. Zamislite državu bez uređenog proračuna. Vrlo brzo bi u takvoj zemlji zavladao kaos jer se ne bi znalo tko pije, a tko (za što) plaća. Ako nemate vlastiti kućni budžet, to je odgovor na pitanje zašto u vašim financijama vlada kaos i zašto vam se čini da vam novac izmiče iz ruku. Na internetu možete naći već gotove tablice u Excelu za vođenje kućnog budžeta. 

Srežite kupnju kreditnim karticama na minimum 

Zaboravite na kreditne kartice. Danas vam se čini da je kupnja na 12 ili 24 rata sjajno rješenje s kojim gotovo da uopće nećete osjetiti taj mjesečni izdatak, no za nekoliko mjeseci zaboravit ćete što ste uopće kupili. Kupujte isključivo gotovinom jer je to jedini način da kontrolirate sve buduće izdatke. 

Prestanite kupovati stihijski 

Šetate gradom i u izlogu dućana primijetite odjevni predmet koji morate imati. Posežete za karticom i podebljavate svoj dug kako biste zadovoljili trenutnu žudnju. Osjećate zadovoljstvo i malen nalet grižnje savjesti koji potiskujete. Sljedeći put kad vam se dogodi da se zaljubite u neki predmet, sjetite se: 1. da je to samo stvar koju ne morate imati; 2. zaustavite se i razmislite treba li vam to doista; 3. ako to doista jako jako želite, zapišite i ako vas želja ni nakon nekoliko dana ili tjedana ne prođe, kupite, a ako vas prođe, stavite taj novac na stranu.  

Otplatite dugove i ne upuštajte se u nove 

Imate li minus na računu ili dugove po kreditnim karticama, prekinite daljnje zaduživanje. Disciplinirajte se i svaki mjesec za određeni iznos smanjite minus sve dok ne dođete na nulu. Neka vam otplata kredita bude motivacija da ustrajete u postizanju tog cilja. Tek kad budete trošili koliko i zarađujete, moći ćete početi razmišljati o stavljanju nešto novca sa strane za štednju. 

Pratite sve svoje troškove 

Bilježite svaki trošak koji imate. Bez obzira kako se malen i nebitan činio. Zapišite ga. Iznenadit ćete se kad na kraju mjeseca ustanovite koliko vam je novca, primjerice, otišlo na plaćanje parkinga ili na kave u kafiću. Pa taj bi novac debelo pokrio onu mjesečnu ratu na kartici za ono nešto što se kupili nekad... 

Napravite popis za kupovinu i planirajte unaprijed 

Gotovo trećinu prihoda trošimo na hranu, a svakodnevni odlazak u dućan siguran je put u stihijsko trošenje i kupnju nepotrebnih stvari. Impulzivnom trošenju poznatom kao „otišao sam u dućan po kruh i mlijeko a vratio se s čokoladom, bocom vina i časopisom“ možete doskočiti pravljenjem tjednih popisa za kupovinu. Unaprijed isplanirajte što ćete naredni tjedan kuhati i nabavite sve namirnice s popisa preko vikenda tako da više ne morate odlaziti u trgovinu. To će spriječiti da čestim odlascima u dućan po potrebne stvari, usput posegnete i za onim nepotrebnima koji prave rupe u vašem novčaniku. Ljudi koji su iskušali ovu metodu tvrde da su se planskom kupnjom njihovi izdaci smanjili za 20 posto!  

Štedite i kad uštedite - ulažite 

I posljednji, ali ne najmanje važan korak je štednja. Kad uspijete riješiti dugove i naučiti kako trošiti novac u okviru vaših mogućnosti, moći ćete dio novca koji ne potrošite staviti na stranu. To može biti odvojeni račun na kojem ćete čuvati novac kao „zlatnu rezervu“, a kad uštedite dovoljan iznos možete i investirati. Financijski stručnjaci uvijek preporučuju „staviti jaja u više košara“  kako biste smanjili rizik ulaganja.  Jedna od košara koja nije samo ulaganje u budućnost, već i zaštita obitelji od nepredvidivih događaja je životno osiguranje. 

Idi na 24sata