To je to što me zanima!

Jan Bednarek - stopama„Sveca" iz Velikopoljske

Osnovni branič poljske reprezentacije, Jan Bednarek, od početka svoje nogometne avanture odlikovao se profesionalnim pristupom nogometu. „Bedi” ne samo da je znao tko želi postati, nego je znao i kako to učiniti. Prije nego što je postao „Svetac", cijeli je život živio u Velikojpoljskoj, mijenjajući samo gradove u ovom dijelu zemlje.
Vidi originalni članak

Jan Bednarek i dalje je jedan od trojice poljskih reprezentativaca koji igraju u engleskoj Premier ligi, često smatranoj najjačom nogometnom ligom na planetu. Bednarek je na britansko otočje došao iz Lecha Poznańa, a njegov prelazak u Southampton, odnosno „Svece", 2017. bio je transfer rekord u to vrijeme ne samo za „Kolejorz" nego i za našu Ekstraklasu. Lech je dobio šest milijuna eura za stopera koji je prvu sezonu u Engleskoj proveo uglavnom na aklimatizaciji i sustizanju klupskih kolega. No, Englezi su znali što rade, jer kada je Poljak konačno izborio mjesto u momčadi, zauvijek je ostao u početnih jedanaest i izrastao u jednu od ključnih figura svog kluba. Bednarek je i ovu sezonu također započeo u prvoj postavi Southamptona, kombinirajući redovite nastupe za „Svece" s igranjem za poljsku reprezentaciju u Ligi nacija.

Povijesni počeci i kozmički krajolici

Jan Bednarek rođen je u Słupci, gradu u Velikoj Poljskoj koji je značajno središte u povijesti ne samo regije, već i cijele zemlje. Privilegiju da odredi lokaciju grada Słupcy Przemysł II a Władysław Łokietek dodao je pravo za vlastitu kovnicu i kovanje novca. Tijekom stoljeća, međutim, Słupca je više puta mijenjala svoje „vlasnike"; nakon druge podjele Poljske preuzela ju je Pruska, a nakon Bečkog kongresa postala je dijelom Ruskog carstva. Nedaleko od grada, u selu Łężec, još uvijek možete vidjeti spomen trg i graničnu karaulu, jer je tu prolazila granica između Ruskog i Njemačkog Carstva.

Bednarek je rođen u Słupci, ali je odrastao u obližnjem Kleczewu, poznatom po jednom od tri otvorena rudnika lignita koji još rade u regiji. Ogromna iskopina, koja velikim dijelom okružuje grad, stvara nevjerojatan „mjesečev" krajolik, a iako razgledavanje nije moguće zbog eksploatacije koja je u tijeku, pogled na iskopinu sa strmine nezaboravan je.

S loptom kroz Veliku Poljsku

mali Janek nogomet je počeo igrati u Kleczewu, u lokalnom Sokółu. Sljedeći korak u Bednarekovom nogometnom obrazovanju bio je u Szamotuł i tamošnjoj Omladinskoj nogometnoj školi, gdje je vratare trenirao Andrzej Dawidzuk, danas trener vratara prve poljske reprezentacije. Szamotuły, udaljen 40 km od Poznańa, grad je poznat između ostalog i po dvorcu Górków u kojem se danas nalazi atraktivan muzej. Dvorac ove nekada iznimno utjecajne obitelji poljsko-litvanske zajednice ima i svoju legendu o Crnoj princezi koja se navodno noću pojavljuje u parku koji okružuje dvorac. Junakinja ove tužne priče je žena jednog od Górki, Halszka, koja se po kraljevoj naredbi, protiv svoje volje, našla u muževljevom zagrljaju i u Szamotułyju, a njezina nesretna smrt trebala bi natjerati tužnu princezu da šeta noću među drvećem i zgradama dvorca.

Vrijedi vidjeti i gradski trg Szamotuły, koji je neobičan po tome jer nema gradsku vijećnicu. No, postoji kip sv. Jana Nepomucena, kojeg su Nijemci srušili 1939. godine. a, koji je trebao čuvati grad od poplava.

Svoju poznatu sklpturu imaju također Wronki, dakle još jedna stanica na nogometnom putu Jana Bednarka. Tu se nalazi Nogometna akademija Lecha Poznańa u kojoj je današnji poljski reprezentativac prošao sljedeće faze svoje juniorske karijere. Skulptura na trgu u Wronki također je vezana uz njemačku okupaciju, iako umjesto sveca prikazuje... magarca koji vuče kola. Ovaj neobičan spomenik obilježava događaje iz Drugog svjetskog rata, kada su u Wronkima okupatori slavili rođendan Adolfa Hitlera, a slavlje je poremetio magarac koji je vukao kolica za mlijeko, čija je rika razbjesnila Nijemce i nasmijala Poljake. To „nepoštovanje" prema vođi Trećeg Reicha rezultiralo je teškim batinama i mljekara i njegove životinje, no za stanovnike grada magarac je postao simbol otpora i borbe protiv osvajača.

Posljednja stanica na poljskom putu do uspjeha Jana Bednarka bio je Poznań, gdje je tadašnji branič Lecha iz omladinskog nogometa prešao u nogomet za odrasle. Glavni grad Velike Poljske svakako vrijedi vidjeti, ali ćemo spojiti njegove atrakcije s poviješću još jednog poljskog predstavnika. Naš reprezentativac ‚,Svetac" ima poznanjsko društvo u sastavu, koje će nas odvesti u grad svetih Petra i Pavla, dajući nam priliku da ispričamo još jednu nogometnu i turističku priču.

Piotr Chołdrych

Idi na 24sata