Na 1,9 milijardi kuna vrijedan natječaj za potporu poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo, umjesto dosadašnjih 300, od 1. rujna moći će se prijaviti više od 1.200 tvrtki iz 15 djelatnosti prerađivačke industrije
Na temelju analiza i prijedloga koje je Hrvatska gospodarska komora izradila s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Hrvatskom udrugom poslodavaca, Europska komisija odobrila je proširenje liste prihvatljivih prijavitelja u sklopu 1,9 milijardi kuna vrijednog poziva Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo.
Ministarstvo je, naime, 1. srpnja objavilo predmetni poziv po kojem je svega 300-njak tvrtki iz 7 djelatnosti prerađivačke industrije moglo prijaviti svoje projekte, na što je HGK, osluškujući potrebe svojih članica, promptno reagirala sa zahtjevom da se popis prihvatljivih djelatnosti proširi.
- Kako je riječ o pozivu s najvećom alokacijom sredstava koja će se moći koristiti za povećanje energetske učinkovitosti, bilo nam je iznimno važno da se na njega može prijaviti čim veći broj tvrtki. Stoga smo inicirali razgovore s MINGOR-om koji su rezultirali zahtjevom prema Europskoj komisiji kojim je Ministarstvo zatražilo da se popis prihvatljivih djelatnosti i tvrtki proširi. Pritom su ključne bile analize koje smo izradili, a koje su pokazale kako se inicijalno postavljenim pozivom neće moći ostvariti postavljeni ciljevi - poručio je potpredsjednik HGK Tomislav Radoš te je izrazio zadovoljstvo što su se svi ključni dionici u gospodarstvu brzo angažirali kako bi odgovorili na potrebe poduzetnika pri čemu je važnu ulogu odigralo resorno ministarstvo koje je kao nositelj poziva odmah reagiralo na predložene izmjene, te je iste u kratkom roku dostavilo Europskoj komisiji.
Nakon razmatranja inicijative, Komisija je većim dijelom prihvatila prijedlog te će u poziv biti uključen dio industrije koji ima 2 i više posto udjela troškova energije u ukupnim prihodima na razini djelatnosti, čime je broj prihvatljivih djelatnosti proširen sa 7 na 15, a broj potencijalnih prijavitelja povećan s inicijalnih 300 na više od 1.200.
Prihvatljive djelatnosti tako će sad obuhvaćati proizvodnju prehrambenih proizvoda, pića, tekstila, odjeće, drva i proizvoda od drva, namještaja, papira i papirnatih proizvoda, tiskanje, proizvodnju kemikalija i kemijskih proizvoda, farmaceutskih proizvoda, proizvoda od gume i plastike, metala i metalnih proizvoda te strojeva i uređaja. Ujedno, ovo je prvi natječaj na koji će se moći prijaviti i tvrtke do 3.000 zaposlenih.
Odlukom Ministarstva, početak prijava pomaknut je na 1. rujna, a prijave će se zaprimati do 19. prosinca 2022.
- Hrvatska gospodarska komora će nastaviti pratiti objavu natječaja iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te ćemo po potrebi i ubuduće reagirati, kako bi što veći broj naših članica imao priliku kvalitetnim projektima - zaključio je Radoš.