To je naziv biljke čiji su listovi od davnina služili za dobivanje pigmenta indiga, a u sredinu se smjestilo i slovo S, kao sfera, koje označava naš svijet i slikaričin prostor istraživanja. Izložba je Ninin vizualni zapis o životu kakav smo živjeli u posljednje vrijeme i prikazuje ono što ostane kada potpuno ogolimo život - samo trenutak i iskonska emocija.
O svojoj je izložbi slikarica Nina Atević Murtić rekla: "Kada je izložbi trebalo dati naziv i predstaviti je, pomislila sam na indigo arhipelage i nasukavanja. To mi je bilo blisko jer mi se čini da je čitav svijet nasukan. Arhipelazi i nasukavanja, prolaženje kroz stanja i osjećaje, strah i oslobađanje. Tu se ništa ne gradi osim oblikovanja osjećaja kroz prizor, crtež ili znak tijelom iz ruke, zgloba. Kao tipografija dana."
Predgovor izložbi napisala je likovna kritičarka Iva Körbler i istaknula: "Minimalizam koji Nina postiže pretapa se s intimističkim slojevima u djelu, kao da u najboljoj tradiciji haiku-crteža otkriva svu kompleksnost svojeg unutrašnjeg svijeta. Zato osjećamo kako Ninin likovni izraz nije ‘dizajniran’, proračunat, a kompozicija mrtva, ugašena, plošna i jednodimenzionalna. On nije lijepa dekoracija, već moćan prizor koji nas može ‘protresti’, a zatim pružiti utjehu."
Iako se nalazimo u vremenu pandemije, a dijelom baš zbog toga, izložba "Indigo(s)fera" je mjesto koje želimo posjetiti u ovo neobično blagdansko vrijeme, držeći se svih potrebnih mjera. Izložba je otvorena do 22. siječnja 2021., a možete je razgledati ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom od 12 do 18 sati te utorkom i petkom od 8 do 14 sati ili u drugim terminima uz prethodnu najavu na broj 099 707 1949.
O umjetnici
Nina Atević Murtić rođena je u Zagrebu 1970. godine. Nakon završene škole za Primijenjenu umjetnost i dizajn diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Miroslava Šuteja. Živi i radi u Zagrebu, a svoje je radove pokazala na mnogim izložbama. Posljednja od njih, naziva "Plavije, plavo", izložena je ovoga ljeta na Palmižani. Njezina se djela nalaze u brojnim privatnim zbirkama.