To je to što me zanima!

Genetskom analizom crijevnog mikrobioma možete otkriti uzroke zdravstvenih problema

Hipokrat je još prije 2000 godina rekao kako sve bolesti dolaze iz crijeva.
Vidi originalni članak

Napretkom medicine i fokusom na istraživanje crijevnog mikrobioma, ove su se riječi pokazale istinitima, a pojmovi mikrobiom i mikrobiota ušli su u govorni jezik. Znanstvenici su mikrobiotu nazvali još i „skriveni organ“, a taj naziv izvrsno opisuje njezinu važnost.

Crijevni mikrobiom je zajednički naziv za sve mikroorganizme koji žive u našim crijevima, uključujući i njihove gene, a mikrobiota je pojam koji opisuje samo mikroorganizme. Mikrobiom je iznimno važan za zdravlje jer utječe na gotovo sve dijelove našeg organizma: imunološki sustav, probavu, apsorpciju hranjivih tvari, na kožu i na naše raspoloženje.

Jedinstveni mikrobiom

Mikrobiom je jedna od stvari po kojoj je svatko od nas jedinstven i ne postoje dvije osobe s istim mikrobiomom. Sasvim različito probavljamo i podnosimo različite namirnice i različito reagiramo na okolinu.

Neravnoteža mikrobioma može se povezati s danas vrlo čestim zdravstvenim problemima kao što su alergije, dijabetes, autoimune bolesti, pretilost, kožne bolesti, anksioznost i depresija, a genetska analiza crijevnog mikrobioma pomaže u otkrivanju uzroka ovih raširenih zdravstvenih problema.

Zašto je analiza mikrobioma toliko popularna?

U današnje vrijeme kada čovjek ima pristup svim informacijama, najnovija dostignuća znanosti i zdrav životni stil dostupni su svima. Svi polako postajemo svjesni da je naše tijelo naš jedini dom o kojem se moramo jako dobro brinuti. Budući da naše mentalno i fizičko zdravlje dolazi iz zdravih crijeva, koja nastanjuje povoljna i snažna mikrobiota, briga o mikrobiomu trebala bi biti osnova brige o sebi.

Jednostavna, bezbolna i neinvazivna pretraga može nam pomoći poboljšati zdravlje na prirodan način, kroz modifikaciju prehrane, kako bismo ciljano osnažili svoj jedinstveni mikrobiom. To je pogotovo važno onda kada imamo zdravstvene probleme kao što su slab imunitet, problemi s probavom, alergije, autoimune bolesti, pretilost, kožne bolesti, anksioznost i depresija.

Crijeva komuniciraju s mozgom

Istraživanja su dokazala da crijevna mikrobiota komunicira s drugim organima poput mozga, srca, kože, jetre i gušterače. Više od 100 milijuna živčanih stanica povezuje crijevni sustav s mozgom te omogućuje stalnu razmjenu informacija između crijeva i mozga, a živčani sustav crijeva koristi iste neurotransmitere kao i mozak. Klinički, epidemiološki i imunološki dokazi upućuju na to da crijevna mikrobiota duboko utječe na mentalno stanje, emocionalnu regulaciju i neuromuskularnu funkciju.

Metabolizam bakterija u probavnom traktu može poremetiti ravnotežu neurotransmitera kao što su noradrenalin, GABA, dopamin ili serotonin i tako utjecati na mentalno stanje. U dosadašnjim istraživanjima nađena je poveznica poremećaja u osovini crijevo-mozak s nastankom depresije, anksioznosti i shizofrenije. Ipak, najistraživaniji i najpoznatiji predstavnik ove osovine je sindrom iritabilnog crijeva.

Utjecaj mikrobiote na kožu

Osovina crijeva - koža se sastoji od složene komunikacijske mreže koja uključuje imunološki sustav, hormonalni sustav, metabolički sustav i živčani sustav. Neravnoteža u crijevnim bakterijama povezuje se sa psorijazom i atopijskim dermatitisom.

Kada su pod stresom, određene crijevne bakterije proizvode neurotransmitere koji mogu imati negativan učinak na funkciju kože, baš kao i prehrana i lijekovi. Propusna crijeva mogu utjecati na razvoj psorijaze pa oko 10 % osoba sa sindromom iritabilnog crijeva ima psorijazu.

Crijeva i dijabetes

Gušterača proizvodi hormon inzulin te regulira razinu glukoze u krvi transportom šećera koje tijelo apsorbira u stanice. Ovisno o tome koliko brzo razina glukoze u krvi pada nakon obroka, vidimo koliko dobro tjelesne stanice reagiraju na inzulin. Crijevne bakterije utječu na apsorpciju i iskorištavanje šećera, a time i na razinu šećera u krvi. Kod osoba s dijabetesom tipa 2 u istraživanjima je utvrđena značajna poveznica poremećaja crijevnog mikrobioma s nastankom dijabetesa.

I zdravlje jetre je povezano s crijevima

Jetra je najvažniji metabolički organ i centar za detoksikaciju tijela. Dvosmjerni odnos između crijeva i njegove mikrobiote te jetre uvjetovan je prehrambenim, genetskim i okolišnim čimbenicima, a ova su dva organa u stalnom kontaktu preko velike krvne žile. Čimbenici rizika za neravnotežu osi crijevo - jetra često su nezdrav način života i konzumacija lijekova ili kronična bolest. Alkohol može narušiti normalnu suradnju između crijeva i jetre što povećava izloženost jetre oportunističkim bakterijama.

Kako crijeva utječu na srce

Crijevne bakterije mogu se povezati s ubrzanom srčanom bolešću. Kod zatajenja srca smanjuje se protok krvi u crijevima, a bakterijski se sastav crijeva i crijevna funkcija mijenjaju na načine koji mogu ubrzati upalu i napredovanje bolesti srca. Brojne studije na ljudima povezale su zatajenje srca s promjenama u crijevnom mikrobiomu.

Pretilost i crijevne bakterije

Disbioza crijevne mikrobiote dokazano je povezana s pretilošću. Mnogi su crijevni mikroorganizmi vezani uz pojavu i razvoj pretilosti povećavanjem apsorpcije energije unesene hranom, povećavanjem apetita, povećavanjem skladištenja masti, doprinosom kroničnoj upali i reguliranjem cirkadijalnog ritma.

Modifikacijom crijevnog mikrobioma ravnoteža se pomiče prema bakterijama koje smanjuju apsorpciju energije, smanjuju apetit i skladištenje masti i pomažu u smanjenju tjelesne težine.

Mikrobiota, autoimune bolesti i karcinom

Sve se više prepoznaje uloga mikrobiote u procesima koji potiču razvoj autoimunih bolesti. Kod osoba s autoimunom bolesti, poglavito u onim stanjima kada se sama bolest slabije može regulirati, kao jedan oblik pomoći pri liječenju može poslužiti informacija o sastavu mikrobioma. Modifikacijom mikrobiote putem prehrane i uz pomoć primjene medikamente terapije namijenjene liječenju autoimune bolesti, možemo pomoći uvesti bolest u remisiju.

Među najtežim stanjima koja se mogu prevenirati testiranjem mikrobiote i primjenom individualiziranih savjeta i smjernica liječnika Poliklinike Analiza, je razvoj karcinoma debelog crijeva za koji je utvrđena poveznica između nastanka i poremećaja crijevne mikrobiote.

Testirajte se

Ako vas muče neki od navedenih zdravstvenih problema, analiza mikrobioma u Poliklinici Analiza može vam pomoći istražiti njihove uzroke i uvesti personalizirane promjene životnog stila i prehrane kako biste pridonijeli zdravlju crijevnog mikrobioma kao i cijelog organizma.

Nalaz analize crijevnog mikrobioma sadržava detaljan izvještaj o mikrobiomnom sastavu, zatim o prehrani, uključujući enterotip obrade hrane i metaboliziranje nutrijenata, o zdravlju što uključuje propusnost crijeva i sindrom iritabilnog crijeva, kao i interpretaciju rezultata te prijedloge za poboljšanje, kako bi svatko mogao optimizirati svoje mikrobno zdravlje, fizičko zdravlje, raspoloženje i opću dobrobit.

Lider laboratorijske dijagnostike

Poliklinika Analiza osnovana je 2001. godine kao dijagnostički zdravstveni centar specijaliziran za laboratorijske usluge. Sveobuhvatnost testiranja, inovativne usluge, uključivanje liječnika specijalista nakon obavljene laboratorijske dijagnostike, poslovne jedinice diljem Hrvatske, baš kao i dugogodišnja tradicija pružanja visokokvalitetnih usluga, izdvajaju Polikliniku Analiza kao jednog od lidera u segmentu privatnog zdravstva. Više informacija pronađite na službenim stranicama www.poliklinika-analiza.hr ili zatražite slanjem e-maila na adresu info@mcanaliza.org i telefonski na broj 01 2099 880.

Idi na 24sata