Rijetko koji narod, kao što to rade Francuzi, štuje svoje specijalitete i voli kuhanje. Francuska je kuhinja poznata po mnogim namirnicama, pa ne čudi što je mnogi smatraju kompleksnom i pomalo zastrašujućom. Kako bismo pobili tvrdnju o kompliciranoj pripremi, u nastavku vas očekuju tri slasna originalna francuska recepta koji će vas okusom i mirisom odvesti u prekrasne francuske pokrajine.
No prije toga jedna zanimljivost. Naime, Francuska ima zakon o kruhu, poznat kao “Le Décret Pain”, prema kojem se domaći kruh mora potpuno mijesiti, oblikovati i peći na istome mjestu na kojem se prodaje. Ovaj je zakon usvojen 1993. godine i od tada vrijedi za sve francuske pekarnice!
Coq au vin - piletina u crnom vinu
Ali nisu baguettei jedino po čemu je Francuska poznata. Mnogo je tu slasnih jela, a prvo na našoj listi je Coq au vin, odnosno piletina u crnom vinu. Iako se smatra kompliciranom, priprema ovog jela zapravo je vrlo jednostavna. Od sastojaka su vam potrebni: jedno cijelo pile, koje trebate rasjeći na komade, 100 grama slanine, 3 luka, 2 mrkve i 3 češnja češnjaka, dvije žlice koncentrata rajčice i dvije žlice ulja, 200 grama gljiva, 3 žlice brašna i 20 grama maslaca. Od začina ne zaboravite peršin, timijan, lovor te sol i papar. I naravno, jedan od glavnih sastojaka je 500 mililitara crnog vina!
Priprema: Kad ste prikupili sve sastojke, vrijeme je za marinadu! U posudu stavite nasjeckani luk, mrkvu i lovor. U marinadu odmah dodajte crno vino i piletinu koju ste prethodno izrezali i odvojili na komade. Za ovaj postupak najbolje je koristiti nož za meso s debljinom oštrice od 200 mm marke Fontignac, koji će vam olakšati cijeli proces pripreme! Ovo jelo bilo bi dobro pripremiti dan prije jer bi prema originalnom receptu meso u marinadi trebalo odstajati 12 sati u hladnjaku. Nakon toga potrebno je pasirati marinadu i iz nje baciti lovorov list. Za to vrijeme popržite meso na visokoj vatri i malo ulja dok ne uhvati boju.
Kad ste popržili meso, stavite ga sa strane i popržite povrće iz marinade na maslacu 5-6 minuta. Dodajte zatim češnjak i narezanu pancetu i pržite sve to još dvije minute. Onda dodajte brašno u marinadu i miješajte dok se svi sastojci ne povežu. Ne zaboravite na sol i papar. U isti lonac ubacite komade piletine i kuhajte sve na laganoj vatri još dva sata. U međuvremenu ogulite i narežite gljive te ih popržite na maslacu u tavi. Nakon dva sata dodajte gljive u lonac, poklopite i kuhajte još pola sata na laganoj vatri. Bon appétit!
Vječno dobar Ratatouille
Tradicionalno su ga smatrali seljačkim jelom jer se pripremao s ostacima povrća iz vrta. Prema originalnoj recepturi, ovo se ukusno jelo, inače podrijetlom iz Nice, priprema od patlidžana, paprike, tikvica, ljetne tikve, luka i rajčice, ali u Ratatouille možete ubaciti i razno drugo povrće. Za naš recept od sastojaka su vam potrebne dvije glavice luka, dva češnja češnjaka, dvije manje tikvice, patlidžan, dvije svježe paprike, dvije rajčice i 100 mililitara pasirane rajčice, 200 mililitara povrtnog temeljca i nezaobilazno maslinovo ulje.
Od začina pripremite sol, papar, ružmarin, origano, bosiljak i majčinu dušicu. Ratatouille je jelo koje zahtijeva rad s nožem jer je svako povrće potrebno izrezati na komade. Zato je potrebno pripremiti i naoštriti univerzalni praktični nož s debljinom oštrice od 125 mm, a ako ste u potrazi za novim noževima, preporučujemo vam francuske noževe Fontignac. Više o njima možete pogledati ovdje.
Priprema: Nakon što ste izrezali povrće na komade, u 200 mililitara vruće vode stavite mješavinu začina i dodajte pasiranu rajčicu. Ovo jelo najbolje je pripremiti u vatrostalnoj posudi, koju prethodno premažite maslinovim uljem i onda posložite narezano povrće. Ako baš želite raditi Ratatouille kao pravi Francuzi, onda povrće slažite u okruglu posudu i naizmjenično slažite različite ploške povrća od ruba posude prema sredini.
Začinite poslagano povrće i zalijte ga temeljcem i pasiranom rajčicom. Pokrijte sve aluminijskom folijom i pecite na oko 180 stupnjeva 40-ak minuta. Nakon toga maknite foliju i zapecite još 20 minuta. Ratatouille možete poslužiti s tjesteninom, rižom ili svježim kruhom!
Sole meunière - jednostavno i slasno
Ovo riblje jelo navodno je bilo omiljeno jelo kralja Luja XIV. Ima samo nekoliko sastojaka, ali oni se sljubljuju i daju poseban puni ukus. Sve što vam je potrebno je nekoliko fileta lista s kožom, šest žlica glatkog brašna, tri žlice maslinova ulja, 85 grama maslaca, limun i dvije žlice kapara (po želji).
Priprema: Na početku filetirajte ribu oštrim nožem i provjerite jeste li izvadili sve kosti. Preporučujemo vam Santoku Fontignac fleksibilni nož s oštricom od 180 mm, koji je savršen za sve zadatke u kuhinji, a posebno za rezanje ribe. U velikoj plitkoj zdjeli začinite brašno s malo soli i papra. Ubacite list u brašno, dobro ga pokrijte i otresite sav višak. Nakon toga zagrijte ulje u velikoj tavi. Dodajte ribu i pržite s kožom prema dolje otprilike dvije minute. Okrenite ribu na drugu stranu i pržite 1-2 minute dok ne porumeni.
Ribu izvadite na tanjur i začinite po želji. U drugu tavu dodajte maslac i zagrijte dok se ne rastopi i počne poprimati svijetlosmeđu boju, a zatim umiješajte limunov sok i kapare. Vratite ribu u tavu te žlicom prelijte limunovim sokom i kaparama i poslužite odmah!
Za francusku kuhinju – francuski noževi!
Kako biste ušli u ulogu vrsnog francuskoga kuhara, potrebni su vam kvalitetni noževi. U širokoj ponudi Fontignac noževa pronaći ćete izvanredno oštre i praktične noževe za sve potrebe u kuhinji. U ponudi možete birati između kuharskog višenamjenskog noža s oštricom od 200 mm, Santoku fleksibilnog noža s oštricom od 180 mm, klasičnog noža za meso i odreske, noža za kruh, univerzalnog noža i noža za guljenje.
Najlakši put do ovih vrhunskih francuskih noževa je prikupljanje naljepnica u Petrolu i Croduxu, nakon čega će cijena noževa biti 82% niža. Naljepnice odsad možete prikupljati i digitalnim putem u aplikaciji Na putu. Akcija prikupljanja naljepnica Fontignac traje od 3. listopada 2022. do 22. siječnja 2023., a prikupljene naljepnice možete iskoristiti sve do 5. veljače 2023.!