Spavanje utječe na funkciju mozga
“Dovoljno dugo i kvalitetno spavanje ključno je za dobro funkcioniranje mozga”, kaže Catherine Darley, ND, s Instituta za naturopatsku medicinu spavanja u Seattleu. Pri tome podsjeća da nedostatak REM faze spavanja može narušiti čitav niz moždanih funkcija - od kratkotrajnog pamćenja do mogućnosti rješavanja složenijih problema. REM faza je posljednja, peta faza sna, ona u kojoj sanjamo. Nedostatak REM faze sna može dovesti do:
- Sporije spoznaje i socijalne interakcije
- Problema s pamćenjem
- Poteškoća s koncentracijom
Također, dobar san pomaže učenju i pamćenju. Osoba koja nije naspavana ne može učinkovito učiti jer nije u stanju usredotočiti svoju pažnju. Drugo, spavanje pomaže konsolidirati pamćenje, "registrirati" misli u našim umovima, što je nužno za proces učenja i usvajanja novih informacija.
Spavanje i psihičko zdravlje
Kvalitetan san tijekom noći važan je za kvalitetno funkcioniranje tijekom dana. Nedostatak sna može vas učiniti manje produktivnim na poslu, produljiti vrijeme potrebno za rješavanje čak i osnovnih zadataka te usporiti brzinu reakcije što može dovesti do pogrešaka i neželjenih situacija s ozbiljnim posljedicama.
Spavanje može za kožu učiniti puno više nego skupe kreme
Sigurno ste čuli za uzrečicu "Beauty sleep", no znate li biološku pozadinu termina? Tijekom treće i četvrte faze sna organizam proizvodi hormon rasta koji se često naziva i prirodnim tjelesnim hormonom protiv starenja. Treća i četvrta faza su faze intenzivnog, dubokog sna iz kojeg nas je obično teško probuditi. Za prirodni ritam spavanja to je vrijeme negdje između 23 i 3 sata ujutro. Treća i četvrta faza sna su regenerativne faze, vrijeme kada se i koža obnavlja. Svaki puta kada si oduzmete jedan sat kvalitetnog sna proizvodite manje hormona rasta, a to će se početi primjećivati na vašem licu.
Prekomjerna težina povezana je s nedostatkom sna
Dobar san važan je za pravilnu regulaciju tjelesne težine. Više studija, uključujući i onu sa sveučilišta Stanford povezuje nedostatak sna s prekomjernom tjelesnom težinom. Kreiranje zdravih navika vezanim uz odlazak na počinak mogao bi biti jedan od načina kontrole tjelesne težine. Čak ako smo samo djelomično naspavani poremećene su razine hormona leptina koji nam daje do znanja da smo dovoljno pojeli i grelina, hormona koji izaziva apetit.
Ne koristite mobitele i slične uređaje neposredno prije odlaska na počinak
Kako bi uspostavili dobar ritam i kvalitetan san Natrolovi stručnjaci savjetuju vam da tijekom dana odvojite vrijeme za neku fizičku aktivnost. Mobitele, tablete i laptope ne koristite barem 60 minuta prije odlaska na počinak. Izloženost plavom svjetlu iz ekrana utječe na lučenje melatonina i remeti prirodni bioritam.
Razmislite o uzimanju melatonina
Kako bi lakše uspostavili pravilan ritam razmislite o uzimanju melatonina kao dodatka prehrani. Natrol Melatonin je već nekoliko godina najprodavanija marka melatonina u Sjedinjenim Američkim Državama i dostupan je u različitim oblicima – tabletama, tabletama za žvakanje, tabletama s vremenskim opuštanjem i kapima. Više o Natrol melatoninu saznajte na https://vital.hr/kategorija-proizvoda/nesanica/