Kineski predsjednik Xi Jinping: BRICS kao sve snažnija ruka suradnje za bolju budućnost
PEKING, 21. listopada (Xinhua) – Dok se kineski predsjednik Xi Jinping i mnogi drugi lideri okupljaju u Kazanu, Rusija, povodom 16. summita BRICS-a, svjetska pozornost ponovno je usmjerena na ovaj rastući međunarodni mehanizam i na to kako će poticati vlastiti razvoj te odgovarati na globalne izazove.
Predan zagovornik BRICS suradnje, Xi je jednom usporedio pet članica BRICS-a s prstima jedne ruke: pojedinačno su kratki ili dugi, ali kada se stisnu zajedno, tvore snažnu pesnicu. Ta "ruka" sada je narasla i postala jača, s proširenjem članstva prošle godine, ali suština Xi-ove metafore postaje sve relevantnija.
U vremenu globalnih turbulencija i transformacija, vođa najveće zemlje u razvoju spreman je pomoći u usmjeravanju BRICS-a, predvodnika Globalnog Juga, kako bi odigrao veću ulogu u izgradnji bolje zajedničke budućnosti za čovječanstvo.
ZLATNA VRIJEDNOST BRICS-a
BRICS, akronim za Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, na kineskom jeziku doslovno se prevodi kao "zlatne cigle", što odražava optimizam prema njegovom velikom potencijalu i svijetloj budućnosti.
Taj optimističan pogled ističe se u Xi Jinpingovom angažmanu s ovom grupom. Xi je BRICS uvijek postavljao visoko na vanjskopolitičku agendu Kine. Njegov prvi nastup na multilateralnoj sceni kao kineskog predsjednika bio je na BRICS summitu 2013. godine u Durbanu, Južna Afrika, a tijekom prve dvije godine mandata posjetio je sve četiri ostale BRICS zemlje.
"Kina pod vodstvom predsjednika Xi Jinpinga značajno je pridonijela uspjehu BRICS-a," primijetio je Bunn Nagara, viši istraživač o Kini iz Malezije.
Fotografija snimljena 28. rujna 2021. prikazuje sjedište Nove razvojne banke (NDB) u istočnoj Kini, Šangaju.
Zahvaljujući zajedničkim naporima svojih članica, zlatna vrijednost BRICS-a nastavlja rasti. Prema podacima Svjetske banke, udio BRICS-a u globalnom BDP-u porastao je s 18 posto u 2010. godini na otprilike 26 posto u 2021., bilježeći stalni rast tijekom svih tih godina.
Jedan od ključnih pokretača ovog impresivnog rasta je snažan fokus na konkretne rezultate. "BRICS nije mjesto za raspravu, već radna snaga koja ostvaruje ciljeve," naglasio je jednom Xi Jinping.
Slijedeći ovaj duh, praktična suradnja uvijek je bila temelj BRICS mehanizma, a jedan od najboljih primjera toga je pokretanje Nove razvojne banke (NDB). Sa sjedištem u Šangaju, ova multilateralna institucija je do kraja 2023. odobrila 105 projekata u svim zemljama članicama, u ukupnoj vrijednosti od oko 35 milijardi američkih dolara.
Jačanje suradnje BRICS-a kroz kulturne i međuljudske veze
S obzirom na rastuće potrebe za razvojem BRICS-a, Xi Jinping je na summitu 2017. godine u kineskom obalnom gradu Xiamenu, zajedno s ostalim liderima članica, službeno uveo kulturne i međuljudske razmjene kao ključne pokretače BRICS suradnje. Ova inicijativa dodatno je ojačala veze među ovim nacijama i učvrstila temelje njihove međusobne interakcije.
Vođen trima glavnim "motorima" – političkom i sigurnosnom, ekonomskom i financijskom te kulturnom i međuljudskom suradnjom – BRICS je ostvario još značajniji napredak, a podrška među građanima članica neprestano raste.
Jedinstvena vrijednost BRICS-a nadilazi isključivo ekonomske okvire, a ovaj mehanizam predstavlja inovativni model međunarodne suradnje. On se jasno razlikuje od nekih protekcionističkih i ekskluzivnih političkih, vojnih ili ekonomskih saveza na Zapadu, ističe Wang Lei, direktor Centra za istraživanje BRICS suradnje na Pekinškom normalnom sveučilištu.
Kineski i ruski umjetnici nastupaju na pozornici u Moskvi, Rusija, 22. rujna 2024. Na godišnjem događaju "UPanda Cinema" i kulturnoj razmjeni BRICS zemalja sudjeluje preko 900 predstavnika medijskih organizacija, filmskih institucija i mladih iz zemalja BRICS-a.
Prema riječima Xi Jinpinga, BRICS suradnja nadilazi stare formule političkih i vojnih saveza, kao i zastarjele podjele na temelju ideologije te koncept "ja dobijem, ti izgubiš" i "pobjednik uzima sve."
Zlatni rezultati ove suradnje, kako su primijetili brojni promatrači, ne samo da su u potpunosti opovrgnuli skeptične tvrdnje da je BRICS tek "šarolika skupina," već su i značajno povećali privlačnost BRICS-a prema ostatku svijeta.
Širenje BRICS-a
Jutro 24. kolovoza prošle godine, Sandton Convention Center u Johannesburgu odjeknuo je pljeskom nakon objave povijesnog proširenja BRICS-a. Xi Jinping je na konferenciji za novinare rekao da to pokazuje "odlučnost zemalja BRICS-a i zemalja u razvoju da se ujedine."
Od samog početka BRICS mehanizma, otvorenost i uključivost ostale su ključne vrijednosti njegovih članica. Xi je više puta naglasio da se BRICS zemlje ne okupljaju u zatvorenom klubu ili ekskluzivnom krugu. Još na svom prvom BRICS summitu u Durbanu 2013., Xi je rekao: "Jedno drvo ne može tvoriti šumu." Godinu kasnije, na summitu u Fortalezi u Brazilu, predložio je "duh BRICS-a" temeljen na otvorenosti, uključivosti i suradnji na principu "dobitka za sve".
S takvim pristupom, grupa je razvila tradiciju pozivanja lidera drugih zemalja na svoje summite. Na sastanku 2017. u Xiamenu, drevnom lučkom gradu koji se razvio u dinamično središte kineskog otvaranja i reformi, Xi je proširio ovu praksu predstavljanjem programa "BRICS Plus", potičući veću uključenost drugih tržišta u razvoju i zemalja u usponu.
Zapravo, upravo je južni kineski grad Xiamen bio mjesto gdje je Xi Jinping 1985. godine, sa 32 godine, počeo raditi kao zamjenik gradonačelnika. Danas, zahvaljujući Xi-ovoj inicijativi, tamo je uspostavljena inovacijska baza za BRICS partnerstvo u novoj industrijskoj revoluciji.
Model vlaka Xiamen Metro na izložbi BRICS Nove industrijske revolucije 2024. u Xiamenu, jugoistočna kineska pokrajina Fujian, 10. rujna 2024.
Kroz godine, dok duboke promjene preoblikuju svijet na način rijetko viđen u povijesti, kineski predsjednik Xi Jinping dosljedno zagovara otvorenost i suradnju. "U novim okolnostima, tim je važnije da zemlje BRICS-a nastave razvijati se s otvorenim vratima i jačaju suradnju širom raširenih ruku," rekao je Xi na 14. BRICS summitu 2022. godine.
Godinu kasnije, više od 60 zemalja okupilo se u Johannesburgu na BRICS summitu. Xi je istaknuo da taj skup "nije vježba u kojoj se od zemalja traži da zauzmu strane, niti stvaranje blokovskih sukoba." Umjesto toga, radi se o nastojanju da se proširi arhitektura mira i razvoja.
Osim zemalja koje su postale nove punopravne članice 1. siječnja 2024., više od 30 drugih nacija također je službeno podnijelo zahtjev za pridruživanje BRICS-u, dok mnoge druge zemlje u razvoju traže dublju suradnju s ovom grupom.
"Postoji razlog zašto te zemlje biraju pridruživanje BRICS-u," rekao je Mekhri Aliev, član upravnog odbora inovacijske baze BRICS-a u Xiamenu. "One vide budućnost, potencijal i prilike unutar BRICS-a."
Snažniji glas BRICS-a
Tri mjeseca nakon odluke o proširenju, BRICS je održao izvanredni zajednički summit o situaciji u Gazi, uz sudjelovanje lidera pozvanih članica i glavnog tajnika UN-a, Antonija Guterresa. To je bio prvi takav sastanak za ovu grupu. Kako je Xi Jinping istaknuo, taj sastanak označava "dobar početak" za još veću suradnju BRICS-a nakon proširenja.
Predsjednik Xi Jinping drži govor na izvanrednom zajedničkom sastanku lidera BRICS-a i pozvanih članica o situaciji na Bliskom istoku, s posebnim naglaskom na Gazu, 21. studenog 2023.
Komentirajući ovaj summit, Al Jazeera je istaknula da vodeće zemlje Globalnog Juga traže "veći utjecaj u globalnom poretku koji dominira Zapad." Steven Gruzd, analitičar Južnoafričkog instituta za međunarodne odnose, rekao je: "To odražava rastuću odlučnost i samopouzdanje BRICS-a, koji ne čeka na Zapad."
BRICS je važna snaga u oblikovanju međunarodnog pejzaža. Promicanje pravednijeg i pravednog međunarodnog poretka bila je dosljedna tema Xi-ovih izjava o suradnji unutar BRICS-a.
Učinkovita koordinacija između članica BRICS-a i drugih zemalja Globalnog Juga "dodaje još cigli u arhitekturu globalne uprave," rekao je Wang Lei, kineski stručnjak s Pekinškog normalnog sveučilišta.
Nova razvojna banka (NDB) predstavlja primjer ovog nastojanja. "Osnivanje banke služi kao korisna dopuna i unapređenje postojećeg financijskog sustava," rekao je Xi, "što može potaknuti dublje promišljanje i aktivnije reforme u globalnom financijskom sustavu."
Tijekom sastanka s Dilmom Rousseff, bivšom brazilski predsjednicom i trenutnom predsjednicom NDB-a, u Pekingu 2023. godine, Xi je pozvao NDB da pomogne u modernizaciji više zemalja u razvoju. Rousseff dijeli Xi-ovu viziju. "To je vizija da ne želimo da BRICS govori samo u ime nekolicine zemalja. Ono što želimo je da većina zemalja postane dio BRICS-a," izjavila je za Xinhua.
Kao što je Xi primijetio, jačanje globalne uprave pravi je izbor ako međunarodna zajednica namjerava dijeliti razvojne mogućnosti i suočiti se s globalnim izazovima.
Pranje posuđa na vodovodnoj cijevi u selu Gora u Bhopalu, glavnom gradu indijske savezne države Madhya Pradesh, 22. lipnja 2022. Ruralni projekt opskrbe vodom financira Nova razvojna banka.
"Ekonomski, ne-zapadne nacije — s BRICS-om na čelu — gurnule su svijet u novu stvarnost: Emergentni ekonomski, društveni i monetarni status quo koji ruši ono što je svijet prihvaćao kao normalno gotovo osam desetljeća," primijetio je Jeff D. Opdyke, globalni investicijski stručnjak.
Prema Guanu Zhaoyu, istraživaču na Institutu za euroazijske studije na Sveučilištu Renmin u Kini, suradnja BRICS-a "nije anti-zapadna niti ima za cilj svrgnuti postojeći globalni poredak, već konstruktivno reformirati njegove nepravedne aspekte kako bi se stvorilo više prilika za zemlje u razvoju."
Xi smatra da je razvoj neotuđivo pravo svih zemalja, a ne privilegija nekolicine. U okviru svoje velike vizije izgradnje zajednice s dijeljenom budućnošću za čovječanstvo, Kina surađuje s drugim zemljama u razvoju kako bi unaprijedila njihovu modernizaciju.
Kina će uvijek biti članica Globalnog Juga i zemalja u razvoju, naglasio je Xi u više navrata.
"Predsjednik Xi je poslao vrlo jasnu poruku: Kina će se udružiti s drugim tržištima u razvoju i zemljama u razvoju u procesu globalne modernizacije i osigurati da nitko ne bude zapostavljen," rekao je Guan.
(Reporteri Xinhua, Mao Pengfei iz Kuala Lumpura, Zhou Rui iz Šangaja, Fu Min i Chen Wang iz Xiamena također su doprinijeli ovoj priči).