Rezultati istraživanja, koji je na uzorku od 300-tinjak ljudi proveo portal posao.hr, otkriva kako je većina ispitanika, njih 78 posto, u stalnom radnom odnosu na puno radno vrijeme.
„Dio zaposlenika do zadnjeg trena ne zna hoće li ih poslodavci razveseliti božićnicom. Čak 74 posto ispitanika prošle je godine primilo božićnicu, pa očekujemo da će i ove godine taj dar u Hrvatskoj dobiti tri četvrtine zaposlenika. Komentari ispitanika su jako zanimljivi! Većina kritizira činjenicu što isplata božićnice nije obvezna. Ispitanici pritom naglašavaju razliku između realnog i javnog sektora. Neki smatraju da bi i studenti te honorarci s punim radnim vremenom trebali imati pravo na božićnicu“, kazala je Petra Skorin Zelko, voditeljica portala posao.hr.
Najviše ispitanika uključenih u ovogodišnje istraživanje, njih čak 41 posto, primit će božićnicu u iznosu između 251 i 500, a 26 posto ispitanih božićnicu do 250 eura. Gotovo 10 posto ispitanih očekuje božićnicu u iznosu između 501 i tisuću eura, a sedam posto njih božićnicu može doživjeti i kao trinaestu plaću jer će ona iznositi više od tisuću eura.
Najviše zaposlenika smatra da bi poslodavci trebali biti velikodušniji. Na pitanje je li iznos božićnice primjeren njihovu doprinosu i poslovnim rezultatima poslodavca, 42 posto ispitanika odgovara negativno. Odgovor „djelomično“ dalo je 30 posto njih, a da je iznos božićnice primjeren smatra 29 posto ispitanika.
Među ispitanicima bilo je onih koji od poslodavca ne primaju nikakve neoporezive primitke.
„Radim u ugostiteljstvu kod privatnika. Ne dobivamo ni božićnicu ni regres! Plaća minimalac i mulja s prekovremenim satima.“, napisao je jedan revoltirani djelatnik.
Postoje i pozitivni primjeri.
„Radim u stabilnom obiteljskom poduzeću. Desetak nas je. Šef svake godine želi da u to doba svi budemo sretni i da nemamo briga oko prihoda pa nam uvijek u prosincu kao božićnicu isplaćuje dvije plaće. Ako ima zadovoljne ljude, svjestan je da će posao biti obavljen. Znam da je to rijetko u Hrvatskoj, ali mislim da će ove godine naša božićnica biti oko 2500 eura. Želim iskreno da takvi budu svi poslodavci“, poželjela je jedna ispitanica.
Zaposlenicima je, otkrilo je istraživanje portala posao.hr, najdraža božićnica u novcu, pa im je drago da poslodavci za to imaju sluha. Čak 71 posto ispitanih božićnicu će dobiti u novcu. Šest posto njih primit će darovni paket ili vaučer, a isti postotak ispitanika dio u novcu, a dio u obliku darovnog paketa ili vaučera.
Budući da je borba za dobrim radnicima sve izazovnija, božićnica bi uz druge neoporezive primitke poslodavcima mogla biti jedno od važnih sredstava za privlačenje i zadržavanje zaposlenika.
„Isplata božićnice u realnom sektoru varira od poslodavca do poslodavca. Iako dio poslodavaca isplaćuje lijepe božićnice i od države traži da iznos neoporezivih primitaka zaposlenika bude i viši, prostora za unaprjeđenje prakse vezane uz božićnice itekako ima. Poslodavci koji toga nisu svjesni, učinit će to ne iz želje, nego iz potrebe. Zaposlenici idu tamo gdje će im biti bolje, a tržište rada nikada nije bilo dinamičnije“, istaknula je voditeljica portala posao.hr.