U Baranji se nalazi Banovo brdo na kojemu se stvarala povijest baranjskog vina. Pozicija brda i struktura tla pogoduju uzgoju vinove loze, a time i vina nastala od grožđa s Banovog brda imaju izuzetnu aromatičnost i visoku kvalitetu. Ovaj vinski kraj je raj za ljubitelje ukusne kapljice. Sama riječ “Baranja” sastoji se od dvije mađarske riječi “bor” i “anya” odnosno “majka vina”. Upravo se ovdje nalazi najveći i najstariji vinski podrum, onaj vinarije Belje u Kneževim Vinogradima izgrađen davne 1526. godine. U obližnjim selima Zmajevac i Suza nalaze se tzv. surduci, vinske ulice - ceste, nanizane tradicionalnim vinskim podrumima - “gatorima” koji podsjećaju na kućice iz bajke.
Nigdje nije tako istaknuta i vidljiva multikulturalnost naroda kao na ovom prostoru. Tradicija i običaji opstali su i danas na ovom bogatom pejzažu povijesti i kulture, a ključni dokaz tome je i bogata baranjska tradicionalna kuhinja čiji je glavni sastojak mljevena, crvena paprika. Kulen, čvarci, fiš paprikaš, šaran u rašljama, grah u ćupu, neka su od jela po kojima je Baranja već prepoznatljiva.
Tijekom godine održavaju se mnoge tematske manifestacije vezane uz hranu i vino koje su već postale tradicionalne i svake godine su sve više posjećene. Primjerice: GatorFest- festival dobrog vina, Wine & walk, Vinski maraton, Čvarak fest/ Zimski vašar i Proljetni vašar u Karancu, Najveća hrvatska fišijada i druge.
Kopački rit, jedno od najbolje očuvanih močvarnih područja Europe dom je mnogim vrstama ptica, osobito pticama močvaricama. Do sada je zabilježeno oko 300 vrsta, a na području Parka gnijezdi se orao štekavac, simbol Parka. Ovu tzv. unutar-kontinentalnu deltu možete obići pješice, brodom ili čamcem istražujući kanale i šume prepune živog svijeta.
Baranja je danas sve zanimljivija turistička destinacija, budući da uspijeva ostati posebna. Upravo vas i sada poziva da dođete i posjetite ju.