To je to što me zanima!

5 najčešćih online prevara za Black Friday i savjeti za zaštitu

Dok s uzbuđenjem čekate brojne Black Friday ponude, online prevaranti s nestrpljenjem očekuju nove žrtve koje će pridobiti svojim uvježbanim taktikama
Vidi originalni članak

Kupovina putem internet trgovina postaje sve češća, stoga je važno prepoznati potencijalne prijetnje i pravovremeno se zaštititi.

Kaspersky, jedna od najpoznatijih organizacija za cyber sigurnost, izvještava da tijekom Black Friday perioda porast online prevara može biti viši od 200%. Primamljivost popusta i ograničeno vrijeme trajanja akcija dovode do brzopletih i nepažljivih klikova, na koje prevaranti često računaju.

Evo pet najčešćih načina kako prevaranti pokušavaju doći do vaših podataka ili financijskih sredstava:

  • Lažne web stranice: Mnogi kupci postanu žrtve online prevara putem stranica koje na prvi pogled izgledaju identično poznatim trgovinama poput Amazona ili eBay-a. Različite ankete koje obećavaju nagrade, nevjerojatno veliki popusti ili lažne stranice za prijavu u korisnički račun najčešći su načini kako privlače kupce i prikupljaju njihove podatke. Ako primijetite da je URL stranice drugačiji od uobičajenog, znajte da se radi o lažnoj stranici.

  • Lažne potvrde kupovine ili dostave: Zbog velike količine interakcija na internetu, mnoge kompanije imaju vaš email ili broj mobitela. Pokušaji hakiranja organizacija su svakodnevni, te vaši osobni podaci mogu procuriti u javnost. Prevaranti mogu iskoristiti vaše osobne podatke kako bi vam slali lažne obavijesti o kupovini ili dostavi. Klikom na link otvara se lažna stranica koja će od vas tražiti da potvrdite svoje privatne informacije. Ako ne prepoznajete ili ne očekujete taj link, preporučuje se da odmah izbrišete tu poruku.

  • Phishing e-mail: Prevaranti su vješti u izazivanju emotivnih reakcija poput straha ili nelagode zbog propuštene prilike. Često koriste e-mail prevaru koja traži vašu reakciju unutar 24 sata kako bi izbjegli negativne posljedice, poput zaključavanja profila ili isteka ekskluzivne akcije. Domena e-mail adrese može ukazivati na lažni e-mail, a gramatičke greške u tekstu su također znak upozorenja.

  • Lažne online trgovine: Ako vam popust izgleda predobro da bi bio istinit, najčešće to i jest slučaj. Prevaranti se služe lažnim web trgovinama koje nude popuste na popularne proizvode, ali korisnici koji završe proces naručivanja često nisu svjesni da taj proizvod nikada neće dobiti i da su njihovi bankovni podaci predani u ruke prevaranta. Ako se radi o nepoznatoj web trgovini, uvijek provjerite autentičnost uz pomoć online pretrage ili alata za provjeru web trgovina.

  • Prevare putem društvenih mreža: Oglasi na društvenim mrežama neizbježan su dio svakodnevice koje koriste i prevaranti. Ogromni popusti, akcije s kratkim vremenskim okvirom ili posebni kodovi za popust samo su neki od načina privlačenja pažnje novih potencijalnih žrtava.

Najveći rizik prilikom online kupovine je izlaganje podataka o bankovnoj kartici. Zbog toga stručnjaci savjetuju izbjegavanje korištenja kartica koje su povezane s bankovnim računom na kojem se nalazi plaća ili ušteđevina. Inovativna rješenja poput Aircash digitalnog novčanika i Mastercard kartice su alternative do kojih je moguće bez potrebe za odlaskom u banku. Račun je moguće nadopuniti točno potrebnim iznosom, čime se sprečava mogućnost financijskog gubitka koji bi premašio sredstva dostupna na računu. Nadoplata sredstava moguća je u gotovini na prodajnim mjestima, prijenosom sa bankovnog računa ili slanjem sa drugog Aircash računa te sredstva postaju dostupna za korištenje odmah. Ako se primijete sumnjive transakcije, Mastercard karticu moguće je lako blokirati u nekoliko klikova, a postavljanje troškovnih limita pruža dodatnu razinu zaštite i bolju kontrolu nad potrošnjom. Usluge nadoplate računa i Aircash Mastercard kartica dostupne su na Ini, Tisku, Konzumu i brojnim drugim prodajnim mjestima.

Otkrijte najbližu lokaciju i ove godine bezbrižno uživajte u Black Friday popustima.

Idi na 24sata