To je to što me zanima!

Zabilježbe: Kamatari su u zatvoru, kome vraćati kredit?

Uskok je podignuo optužnice protiv 19 lihvara, ali te tvrtke i dalje postoje u sudskom registru. Žrtve strahuju da će izgubiti nekretnine jer su na njima i dalje zabilježbe
Vidi originalni članak

Mnogi građani proživljavaju noćnu moru i dvije godine nakon što je Uskok priveo prevarante, a njihove urede u kojima su davali lihvarske kredite zapečatio. Naša je čitateljica takav kredit podignula 2010. godine. Za 10.000 kuna, koliko su joj dali, mora vratiti 72.000. Nikada nije, kaže, saznala koliku kamatu plaća. Do travnja 2012. otplatila je 23.000 kuna, a tada je Uskok zapečatio zagrebački ured tvrtke Pulenat. Optuženi lihvari su osnovali više od sto tvrtki koje su u Hrvatskoj otvarale kreditne urede. Lihvarske zajmove je dobilo najmanje 660 građana. U Uskoku kažu da su uzeli više od 91 milijun kuna. Od tada do danas čitateljica nema kome otplaćivati kredit, a na nekretnini joj stoji fiducija

- Fiducija je osiguranje namirenja tražbine, u ovom slučaju tražbine kreditora prijenosom vlasništva na nekretnini. Dužnik i vjerovnik sporazumom utvrđuju da se radi osiguranja tražbine na vjerovnika prenosi vlasništvo koje je dužnik imao na nekretnini. Vjerovnik vlasništvo stječe upisom u zemljišne knjige i stavlja se zabilježba da je prijenos obavljen radi osiguranja određene vjerovnikove tražbine. Ako dužnik u roku ispuni svoju obvezu, vjerovnik mu je dužan bez odgode vratiti vlasništvo nekretnine - objasnila je odvjetnica Dijana Kladar i pojasnila koja je razlika između fiducije i hipoteke. - Kod založnog prava osnivanjem hipoteke na nekretnini vjerovnik ne postaje vlasnik nekretnine kao kod fiducije, nego se na nekretninu upisuje teret, založno pravo. 

Čitateljicu sad brine što tvrtka nije ugašena nego i dalje postoji u sudskom registru. - Ni od koga ne mogu dobiti nikakvu informaciju. Zvala sam i Uskok. Bojim se da ne ostanem bez kuće zato što ne otplaćujem taj kredit, a nemam ga kome otplaćivati - požalila se čitateljica iz Petrinje i poželjela ostati anonimna jer strahuje od odmazde lihvara. Kaže da je često zove neka žena sa skrivenog broja i na sve moguće načine pokušava od nje uzeti novac na ime tog kredita. Čak je prijetila oduzimanjem cijele kuće iako čitateljica ima samo jedan kat. - Šalje mi i poruke. Kaže da i suvlasnik može izgubiti svoj dio kuće ako ne uplatim novac na neki nepoznati račun, a ja ne želim uplaćivati novac nekome koga ne poznam, koga nisam nikad vidjela, niti znam tko je ona - kaže čitateljica. Dodala je da je, kad je podizala kredit, procjenitelj tvrtke Pulenat kat obiteljske kuće od 120 metara kvadratnih, na koji su poslije upisali fiduciju, procijenio na 10.000 eura (oko 76.000 kuna) iako vrijedi puno više. 

Uskok je u priopćenju potvrdio da su podignuli optužnice protiv 19 prevaranata, 17 Hrvata i dva Slovenca. Oni su od početka 2007. do svibnja 2012. iskorištavali teške situacije građana i s njima su sklapali lihvarske ugovore. - Davali su zajmove tako da su u ugovorima navodili iznose znatno veće od stvarno danog zajma te su im obračunavali kamate na iznose navedene u ugovorima, a ne na stvarno isplaćene iznose. Nadalje, ugovarali su novčane kazne za odstupanje od dogovorene dinamike plaćanja, uz osiguranje povrata zajma polaganjem bjanko zadužnica, čekova i zalaganjem ili prijenosom vlasništva nad nekretninama ili vozilima čija je vrijednost bila znatno veća od stvarno danih zajmova - stoji u priopćenju Uskoka.

Najsigurnije je uzeti odvjetnika

Stručnjaci kažu da je žrtvama sad najsigurnije angažirati odvjetnika i na sudu tražiti poništenje ugovora. Postoje slučajevi u kojima su sudovi u Zagrebu i Zadru donijeli presude u korist žrtava.

Sudovi poništili neke ugovore

Sudovi su proglasili neke takve ugovore ništetnima jer su lihvari koristili teško materijalno stanje žrtvi te su im uzeli nesrazmjerno više nego što su im zajmovima dali, a to je zakonom zabranjeno.

Dobre šanse za spas imovine

Općinski sud u Zadru je u jednoj presudi proglasio takav ugovor ništetnim, naložio je vraćanje zemljišnoknjižnog stanja u prvobitno stanje i odredio da lihvari žrtvi moraju isplatiti 7750 kuna sudskih troškova.

Presudom se skida zabilježba

Kad pravomoćnom presudom proglase ugovor o zajmu ništavnim, s nekretnine se može skinuti fiducija ili neka druga zabilježba. Tada više nema opasnosti da će je prevaranti svojim žrtvama uzeti.


Idi na 24sata

Komentari 3

  • Bistrica 17.06.2014.

    Te kredite uzimaju oni koji su kreditno nesposobni jer lihvari ne pitaju za to.

  • Kranjac 17.06.2014.

    koliko moraš biti očajan da uzmeš od lihvara kredit..barem danas banke davaju kredite šakom i kapom (iako su i oni lihvari na neki način)

Komentiraj...
Vidi sve komentare