Mijenjanjem navika u kućanstvu možete smanjiti račune za električnu energiju sami, bez HEP-u konkurentskih poduzeća koja obećavaju uštedu. Među najvećim potrošačima u kućanstvu su klima, termoakumulacijska peć, pećnica, perilica za rublje i perilica posuđa. Na klimi možete uštedjeti tako da smanjite temperaturu hlađenja. Na samo jednom nižem stupnju možete uštedjeti oko tri posto struje. Ako rublje perete na 40 stupnjeva, a ne na 60, perilica će trošiti dvostruko manje. Također, ugasite štednjak ili pećnicu nekoliko minuta prije kraja jer će se hrana kuhati ili peći još neko vrijeme dok se uređaj hladi. Veliki potrošači su i hladnjak i ledilica, posebno zato što su u struju uključeni stalno. Znači, tu nemate mogućnost isključiti uređaj, ali uštedjet ćete ako malo smanjite temperaturu hlađenja. Također, hladnjak i ledenicu držite na hladnim mjestima u kući i pazite da u njih stavljate dobro ohlađenu hranu. Na primjer, u hladnim uvjetima ledenica ne crpi toliko energije na hlađenje kao na toplome mjestu.
Ako je premjestite iz prostorije u kojoj je 20 stupnjeva u prostoriju hladniju za tri stupnja, uštedjet ćete oko deset posto električne energije. Struju možete uštedjeti i ako smanjite količinu robe koju peglate iako to ne znači da morate hodati zgužvani.
Savjetujemo da izvadite rublje iz perilice odmah nakon pranja, dobro rastegnete rukama i objesite jer tako neće biti potrebe za peglanjem. Ali ako baš volite savršeno ravnu odjeću, vađenje rublja odmah iz perilice i rastezanje skratit će vam vrijeme peglanja pa ćete i tako uštedjeti. I, pokušajte odoljeti peglanju ručnika, posteljine, kuhinjskih krpa... Također, zamijenite obične žarulje štednima jer one troše do 80 posto manje energije i traju oko deset puta dulje od običnih.
1. Planirajte
Kad god možete, obroke kuhajte na veliko i spremajte u manje paketiće pa u škrinju ili ih kuhajte za dva, tri dana. Nije ista potrošnja struje ako palite štednjak svaki dan ili, recimo, jedanput do dvaput tjedno.
2. Isključite iz utičnice
Ne ostavljajte uređaje u stand by (na čekanju) funkciji nego ih isključite iz utičnica. Na primjer, TV troši do 24 posto energije iako je ugašen. Oko šest posto struje u kućanstvu odlazi na uređaje u stand by funkciji.
3. Pazite na temperaturu
Pazite da vam vrata hladnjaka ili ledenice nisu dugo otvorena jer će inače puno topline ući unutra. Uređaj će u tom slučaju ponovno morati spustiti temperaturu kakva je inače, a za to će povući dodatnu količinu struje.