To je to što me zanima!

Testirali smo mlijeko: Dukat radi za Lidl, K Plus je Meggle

Na mlijeku je navedeno tko ga stavlja na tržište, no nejasno je na što se odnosi zemlja podrijetla. Je li to zemlja u kojoj je taj proizvod pakiran ili ona iz koje dolazi
Vidi originalni članak

Na policama hrvatskih trgovina je na desetke mlijeka koji se prodaju pod robnom markom trgovačkih lanca.

Naime, po zakonu se može navesti samo naziv trgovca koji mlijeko stavlja na tržište ili proizvođač, ali ne moraju biti navedene obje informacije, kao ni zemlja podrijetla, pojasnili su iz Ministarstva poljoprivrede. To je posve u skladu sa zakonom, no problem je što na taj način potrošač nema cjelovitu informaciju, odnosno ne zna iz koje zemlje ili s čije farme proizvod dolazi.

Od devet mlijeka koje smo kupili u šest dućana samo na jednom je znak “Mlijeko hrvatskih farmi”. Dodjeljuje ga Hrvatska poljoprivredna agencija. Oni kontroliraju cijeli tijek proizvodnje od farme preko tvornice pa do trgovine. Gdje je koje mlijeko proizvedeno svaki potrošač može saznati prema brojevima koji se nalaze uz deklaraciju, a pojašnjenja su u Upisniku objekata Uprave za veterinarstvo koja su dostupna na internetu. Taj broj otkriva tko je preradio i napunio mlijeko. Mi smo pregledali brojeve s devet mlijeka robnih marki. Primijetili smo da ni sve robne marke u istom dućanu nisu iz iste mljekare. U Konzumu se može naći plavo mlijeko koje radi Meggle. Oni rade i K plus mlijeko u visokom pakiranju, a K plus u nižem pakiranju radi KIM Karlovac. Ista tvrtka radi i za Interspar te Kaufland. U Kauflandu se može kupiti i K Classic koje pak puni Dukat. Dukat proizvodi mlijeko za Lidl. Natura Milk iz Đurđevca radi mlijeko za Metro, a PIK Rijeka za Plodine. Udruge za zaštitu potrošača slažu se da bi kupci trebali biti bolje informirani te da bi na deklaraciji trebalo jasno pisati odakle je mlijeko i je li proizvedeno od praha ili ugušćenog mlijeka uz dodavanje vode.

- Kvalitetno mlijeko proizvođačima je potrebno za fermentirane proizvode, poput jogurta ili mliječnih namaza.

Uvozno mlijeko transportom gubi kvalitetu pa nije pogodno za takve proizvode. Jedino zbog toga proizvođači trebaju domaće mlijeko - objašnjava nam jedan mljekar.     

Svaki Hrvat na godinu popije oko 75 litara

Lani je u Hrvatskoj proizvedeno 696,1 milijun litara mlijeka, a 503,8 milijuna litara su mljekari isporučili otkupljivačima. Uvezeno je još 183 tone mlijeka i mliječnih proizvoda. Prema anketi za 2011., po članu kućanstva prosječno je potrošena 75,71 litra mlijeka. Podaci su to Državnog zavoda za statistiku koje nam je dalo Ministarstvo poljoprivrede. Nismo dobili podatak koliko je mlijeka uvezeno, nego navode da ga je 26 posto više uvezeno nego izvezeno.     

Idi na 24sata

Komentari 6

  • El Tractor 19.02.2015.

    Ne konzumiram ga pretjerano pa mi je svejedno.

  • svejedobro 04.01.2015.

    Ni m od mlijeka

  • marica-maca 26.12.2014.

    Pitam se tko je donio taj zakon da je bitno da piše tko određeni proizvod stavlja na tržište a da nije bitno tko proizvodi,da ne povjeruješ .

Komentiraj...
Vidi sve komentare