Ustrajnost, strpljenje, dugogodišnja disciplina u plaćanju i čista sreća da ne ostanete bez posla i primanja. Preduvjeti su to da vam se polica životnog osiguranja u konačnici i isplati. Upravo zbog neredovitih plaća i smanjenog kućnog budžeta klijenti osiguravajućih kuća sve se više raspituju o raskidu police. Ipak, i dalje se velik broj građana jednostavno “preračuna”. Životno osiguranje poistovjete s čarapom u koju stavljaju novac za crne dane. Pravila osiguravajućih kuća su znatno drukčija.
Osnovno je: ne mislite li redovito plaćati policu životnog osiguranja tijekom ugovorenog roka (koji je najčešće 20-ak godina), odmah odustanite. Podizanje uplaćenog novca u prvim godinama je potpuno neisplativo i to je najgore moguće rješenje za klijente koji upadnu u financijske probleme. Ovisno o razdoblju uplaćivanja gubite 50 posto, iznosa, a otkupljujete li policu u prve tri godine, gubite sve! Osiguravajuće kuće objašnjavaju da se u slučaju raskida osiguraniku isplaćuje vrijednost police umanjena za troškove sklapanja ugovora, ugovorene rizike i ostalo.
Ako je muškarac ugovorio policu u Allianz osiguranju na 30 godina, s godišnjom premijom od 6000 kuna (mjesečno 500 kuna + tečaj), svota koju će dobiti nakon 30 godina (doživi li ugovoreni rok) bit će 168.540 kuna, kao i u slučaju smrti. Za smrt u prometnoj nesreći isplaćuje se 505.620 kuna (trostruka ugovorena svota). Novac ide nasljedniku, onome kojeg je prvi korisnik naveo u ugovoru. Odluči li se klijent na otkup police nakon tri godine od uplaćenih oko 18.000 kuna, dobit će oko 5945 kuna. Odustane li nakon 10 godina, isplatit će mu 36.517 kuna iako je uplatio 60.000 kuna.
Slične su svote i u drugim osiguranjima. Razlikuju se ovisno o dobi, zdravlju i spolu. Žena koja je s 25 godina ugovorila osiguranje u Merkuru na 30 godina, odustane li nakon treće godine, dobit će 5949 kuna, a nakon desete 39.667 kuna. Naknada se isplaćuje u većini društava jednokratno.
Najisplativije je plaćati do kraja jer kod svakog ranijeg prekida gubite barem dio uplaćenog novca.
Opcije umjesto potpunog prekida osiguranja
- Kapitalizacija police osiguranja - Klijent prestaje plaćati mjesečne rate, ali polica vrijedi do ugovorenog roka. U slučaju nesreće iznos koji će se isplatiti osiguraniku računa se po svoti koju je dotad uplatio.
- "Zamrzavanje" na godinu dana - Policu osiguranja možete staviti u mirovanje na šest mjeseci do godine dana. Osigurani ste na svotu koju ste do tada uplatili. Nakon mirovanja možete nastaviti uplaćivati.
- Smanjenje iznosa koji se uplaćuje - Ako klijent zapadne u financijske teškoće, osiguravajuće kuće mogu smanjiti mjesečnu naknadu, a neki nude i uzimanje pozajmice na temelju police.