Sir je izvor proteina, kalcija i vitamina važnih za zdravlje dječjih kostiju, no topljeni sir, osim puno natrija, sadrži i dodatke koji zapravo remete apsorpciju kalcija i dugoročno se mogu odraziti na smanjenje koštane mase. Zato s “trokutićima” treba umjereno.
Prave se topljenjem ostataka sireva ili viškova pri proizvodnji, uz dodatak soli za topljenje i emulgiranje. U njihovoj proizvodnji ne smiju se koristiti zdravstveno neispravni sirevi. Prehrambena industrija bi za topljenje trebala isključivo koristiti sireve dobrih mikrobioloških i organoleptičkih svojstava, dakle onih koji dobro izgledaju i lijepe su boje te mirisa.
Topljeni sirevi mogu se raditi od jedne ili više vrsta sireva, tu nema ograničenja, tako da se ovdje industrijski viškovi mogu dobro iskoristiti. Proizvođači su jedino dužni na deklaracijama navesti vrstu sira od kojih se radi, odnosno je li sirovina ekstra tvrdi, tvrdi, polutvrdi, meki ili svježi sir. Pri toj podjeli ekstra tvrdi ima najmanje, a svježi sir najviše vode. Topljeni sir za mazanje najčešće se radi od tvrdog ili polutvrdog sira. Pri njihovu označavanju obavezno je navesti i minimalni udio mliječne masti u suhoj tvari. U našim sirevima ima od 35 do 55 posto mliječne masti, a to znači da su kalorični. Imaju od 350 do 450 kalorija na 100 grama, kao 100 grama šećera ili dva piva od 3,3 dcl.
Ako je u nazivu topljenog sira navedena i vrsta, npr. gouda ili ementaler, znači da tog sira ima najmanje 75 posto. No topljeni sirevi se uglavnom rade od više vrsta sira. Osim ostataka sireva, u trokutiće se dodaju sirutka, mlijeko u prahu, maslac ili mliječne bjelančevine. Njihova svrha je da učvrste topljeni sir te mu poprave i povećaju udio proteina. U njih redovito dodaju i brojne aditive, zgušnjivače i razne emulgatorske soli, od kojih su najčešće, ali i najštetnije, soli fosforne kiseline, odnosno fosfati.
Dnevni unos fosfata ograničava se, između ostalog, upravo zato što mogu smanjiti koštanu masu. Za razliku od fosfata, natrijevi citrati smatraju se posve bezopasnima i unos im se ne ograničava. Funkcija im je isto kao i kod fosfata - da stabiliziraju proizvod i poboljšaju okus. Karagenan, ksantan i karuba guma su zgušnjivači koje pojedini proizvođači vole dodati kako bi dobili željenu konzistenciju. Iako nije riječ o štetnim tvarima, potrošačima se s pravom ne sviđa činjenica da njihov omiljeni “topljeni sir” zapravo velikim dijelom čine razni dodaci, a ne sami sir.
Ima sporni konzervans, a sirutka povećava udio proteina
Sirela ima 35 posto mliječne masti. Sirutka i obrano mlijeko u prahu povećavaju udio proteina. Ima konzervans nizin koji u većim količinama može dovesti do razvoja bakterija otpornih na antibiotike. Cijena: 7,99 kn (140 g)
Sadrži mlijeko u prahu pa ima više proteina, a i okus je privlačniji
Slavonka je od tvrdog i polutvrdog sira. Ima 36 posto mliječne masti. Sirutka i mlijeko u prahu poboljšavaju mu okus. Ima puno fosfata koji u organizmu smanjuju upijanje kalcija iz mlijeka. Cijena: 7,99 kn (140 g)
Ima proizvoda od mlijeka za više dobrih proteina
Meggle je kalorični punomasni sir s 55 posto mliječne masti. Ima 34 posto sira, vodu, maslac, sirutku u prahu, mliječne bjelančevine i emulgatore fosfate. Dodana je i sol, a to može značiti previše natrija. Cijena: 9,89 kn (140 g)
Radi se i od svježeg sira, a to znači manje masti i kalorija
Zdenka ima 35 posto masti. Radi se od tvrdog, polutvrdog i svježeg sira s manje masti, više proteina i manje kalorija. Tri su aditiva, a emulgatori su fosfati. Sadrži mlijeko i sirutku u prahu. Cijena: 9,99 kn (140 g)
Sadrži više obranog mlijeka nego "pravog" sira
Aditivi su fosfati, natrijevi citrati, karagenan, karuba guma iz bilja i ksantan guma koja je umjetan, ali bezopasan zgušnjivač. Punomasan sir ima 50 posto masti. Ima više obranog mlijeka nego sira. Cijena: 17,99 kn (400 g)